עקב עתירה שהגיש ארגון ימין |

המינהל הוציא צווי הריסה ל-52 מבנים בכפר פלסטיני

אי קיומה של תכנית מתאר לכפר סוסיא בדרום הר חברון, מאלצת את תושביו לבנות מבנים בלתי חוקיים יותר משני עשורים. עמותת "רגבים" עתרה לזירוז ההריסה

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

המינהל האזרחי מסר היום (שלישי) צווי הריסה ל-52 מבנים ואוהלים בכפר הפלסטיני סוסיא שבדרום הר חברון, ובהם מרפאה, גן ילדים ומבנה לחשמל סולארי, שהוא ספק החשמל היחיד במקום. ההריסה אמורה להתבצע בעוד שלושה ימים, אך ארגון "שומרי משפט, רבנים למען זכויות האדם" מתכוון להגיש ערר מידי.

צווי ההריסה הוצאו בעקבות עתירה לבג"ץ שהגישה עמותת הימין "רגבים" לזירוז צווי ההריסה הקיימים נגד הכפר. השופטים, ובראשם נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס, נענו לעתירה והוציאו צו ביניים שאוסר על תושבי סוסיא להוסיף מבנים ואוהלים כל עוד לא התבררה עתירתם שלהם נגד איסור התכנון והבנייה בכפר.

העימות סביב השליטה בקרקעות הכפר סוסיא נמשך יותר מ-25 שנה. ב-1986 הוכרזו שטחי הכפר המקורי "גן לאומי", ותושביו גורשו לחלקותיהם החקלאיות הסמוכות. ב-2001 גורשו התושבים בשנית בידי כוחות צבא ואזרחים ישראלים והמערות והפחונים שבהם גרו - נהרסו.

בג"ץ היה זה שהורה להפסיק את הרס המבנים ולעצור את הניסיונות לפנות את תושבי סוסיא, מכיוון שישראל לא אישרה תוכנית מתאר לכפרם. בשל כך, נאלצו התושבים לשוב ולבנות את בתיהם בלא היתרי בנייה. מבנים אלה הם מושא צווי ההריסה החדשים, המצטרפים ו-18 צווים ישנם, הכוללים בין היתר צו הריסה לבית ספר.

מארגון "שומרי משפט, רבנים למען זכויות האדם" נמסר כי מדיניות ההריסה "מבוססת על משטר תכנון מפלה מיסודו. אכיפת החוק בהקשר הזה היא אכיפה של דיכוי ואפליה ממוסדת, מאחר והיא מבוססת על בסיס אתני בלבד. הפלסטינים בשטח C לא מיוצגים בגופי התכנון, לא במוסדות שקובעים את החוקים, לא בבתי המשפט ולא ברשויות אכיפת החוק הקובעים את גורלם. באותו שטח, תושבים ממוצא יהודי זוכים לייצוג כזה. מקורותינו מציינים כעיקרון מוסרי, שאסור להפלות נגד קבוצה חלשה שאינה חלק מכוח השלטון".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ