דו"ח מבקר המדינה בפרשת המרמרה יתפרסם בצהריים

לינדנשרטאוס צפוי למתוח ביקורת חריפה על רה"מ ולקבוע שהיערכותו היתה שטחית, וכן על ברק, שמנע דיון מסודר על תוכניות צה"ל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס יפרסם היום (רביעי) בצהריים את לעזה, שהתרחשו במאי 2010. הדו"ח החריף של לינדנשטראוס מתפרש על 153 עמודים ועוסק הן בתפקוד הדרג המדיני באירוע המשט הטורקי, הן ביישום חוק המטה לביטחון לאומי (מל"ל) והן בתפקוד מערך ההסברה הלאומי.

לינדנשטראוס צפוי למקד את חיצי הביקורת שלו בראש הממשלה בנימין נתניהו, ולקבוע שהיערכותו למשט היתה מפוזרת ושטחית. לפי המבקר, נתניהו לא קיום דיונים מסודרים בפורומים המתאימים, חרף .

המבקר צפוי למתוח ביקורת גם על שר הביטחון אהוד ברק, על כך שלא אפשר לקיים דיון מסודר בדרג המדיני הבכיר בנוגע לתוכנית המבצע של צה"ל. בנוסף, המבקר יקבע כי ברק בלם שרים אחרים שניסו להטיל ספק בתוכניות המבצע.

פעילים על המרמרה ממתינים להגעת חיילי צה"לצילום: דובר צה"ל

לינדנשטראוס ימתח ביקורת גם על הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי ומפקד חיל הים לשעבר אליעזר (צ'ייני) מרום, על כך שלא הציגו בפני הדרג המדיני חלופות נוספות מלבד השתלטות על הספינות באמצעות פשיטה של לוחמי שייטת 13.

בנוסף, גם החלק שעוסק במטה לביטחון לאומי (מל"ל) ממקד את הביקורת בנתניהו וקובע כי האחרון עיקר את המל"ל מתוכן, מידר אותו והפר באופן שיטתי את חוק המל"ל. מבקר המדינה בדק גם את מערך ההסברה הלאומי, וקובע שהתרחשו כשלים רבים בטיפול התקשורתי וההסברתי באירוע המרמרה.

אירועי המשט לעזה הגיעו לשיאם בליל ה-31 במאי 2010 כשלוחמי שייטת 13 השתלטו על שש ספינות שהיו בדרכן לעזה, ובראשן המאווי מרמרה. החיילים נתקלו בהתנגדות קשה והוכו על ידי חלק מהפעילים, שלטענת ישראל היו שכירי חרב. בעימות המזוין שהתפתח על הסיפון נורו למוות תשעה פעילים ו-20 נוספים נפצעו, רובם פעילים ב-IHH.

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוסצילום: אוליבייה פיטוסי

אירועי המשט הביאו להידרדרות משמעותית ביחסי המדינות על רקע דרישת טורקיה להתנצלות ישראלית שתלווה בתשלום פיצוים למשפחות ההרוגים - דרישה אותה דחתה ישראל כמה פעמים. בעקבות המשבר הופסקו היחסים בין הצבאות והתעשיות הביטחוניות, וטורקיה מבקרת את ישראל באופן חריף, במיוחד בהקשר הפלסטיני. בסוף החודש שעבר כנגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי וקצינים נוספים, בגיון אחריותם - לכאורה - להרג פעילי המשט.

בדיון מיוחד שהתקיים במליאה. לאורך שנים מנעו הממשלה והכנסת דיון בעניין בשל החשש לפגיעה ביחסים בין ישראל לטורקיה. בשלוש השנים האחרונות פחתה הנחישות למנוע דיון בנושא רצח מיליון וחצי ארמנים בידי הטורקים לפני 97 שנים, בין היתר בשל התרופפות היחסים עם הטורקים.

בעוד מרבית הנואמים הדגישו כי הדיון לא נועד לפגוע ביחסים בין ישראל לטורקיה, תקף השר גלעד ארדן בחריפות את ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן. לדבריו, ארדואן נוהג ב"מוסר כפול" כשהוא מסרב להכיר ברצח העם הארמני, אך מצהיר פומבית שישראל מבצעת רצח עם בעזה.

ארדן, שהבהיר כי מדובר בעמדתו האישית ולא בעמדת הממשלה, אמר כי "יש מנהיגים בעולם, ארדואן למשל, שאמרו כי ישראל מבצעת רצח עם בעזה. מי שמאשים בטבח צבא שלוחם בטרור ופוגע בטעות באזרחים, יכול להבין גם שהארמנים חוו רצח עם". לדבריו, הוויכוח על קיום הדיון בטבח הארמנים לא נובע ממחלוקת היסטורית, אלא בשל היחסים בין ישראל לטורקיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ