דו"ח המבקר |

אירועי המשט, שלב אחר שלב

בליל ה-31 במאי 2010, במהלך השתלטות לוחמי השייטת על הספינה, נהרגו 9 פעילים טורקים. היחסים בין המדינות חוו שבר שלא התאחה עד היום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

במאי 2010 יצאו מטורקיה שש ספינות ועליהן מאות פעילים פרו פלסטינים ששמו לעצמם למטרה להגיע לעזה ולשבור את המצור שהטילה עליה ישראל. מטרה נוספת של המשט היתה הפניית דעת הקהל העולמית למצב ההומניטארי ברצועה. ישראל הכריזה כי לא תאפשר לספינות לשבור את המצור שהטילה על עזה לאחר שתנועת החמאס השתלטה עליה. כמו כן התייחסה ישראל ליוזמה כאל פרובוקציה והציעה כי מכולות הסיוע יפרקו באשדוד ויועברו לעזה על ידי אנשי הצלב האדום.

בסוף מאי 2010 יצאו האוניות ועליהן קרוב ל-700 פעילים מרחבי העולם, ובעיקר טורקים המזוהים עם ארגון ה-IHH לכיוון עזה. בליל ה-31 במאי מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל החלה שייטת 13 בהשתלטות על הספינות. כשעלו החיילים על ספינת המאווי מרמרה - הגדולה מבין ספינות המשט - הם נתקלו בהתנגדות קשה והוכו על ידי חלק מהפעילים, שלפי ישראל היו שכירי חרב. שניים מחיילי השייטת אף נחטפו לבטן האונייה ובעימות המזוין שהתפתח על הסיפון נורו למוות 9 פעילים ו-20 נוספים נפצעו רובם פעילים בארגון ה-IHH. עשרה חיילי צה"ל נפצעו על המרמרה שנגררה לאחר ההשתלטות לישראל.

אירועי המשט הביאו להידרדרות משמעותית ביחסי המדינות על רקע דרישת טורקיה להתנצלות ישראלית שתלווה בתשלום פיצוים למשפחות ההרוגים - דרישה אותה דחתה ישראל כמה פעמים. בעקבות המשבר הופסקו היחסים בין הצבאות והתעשיות הביטחוניות, וטורקיה מבקרת מאז את ישראל באופן חריף, במיוחד בהקשר הפלסטיני.

הספינה הטורקית, מאווי מרמרמה, מובלת אל חופי ישראל על ידי ספינת צה"לצילום: אלי הרשקוביץ

בעת ההשתלטות על הספינה, שהו על גבי המאווי מרמרה גם מספר אזרחים ישראלים, הבולטת שבהם היתה חברת הכנסת חנין זועבי. לאחר ההשתלטות על הספינה פתחה המשטרה בחקירת האירועים, והחשדות בדבר תקיפה של חיילים. החקירה נגד האזרחים הזרים ששהו על הספינה נסגרה בשלב מוקדם, בעקבות בקשת הקבינט המדיני-ביטחוני, והאזרחים הזרים גורשו מישראל. במקביל המשיכה המשטרה לחקור את האזרחים הישראלים שהשתתפו במשט. לאחר שהוגשו ממצאי החקירה לפרקליטות החליט היועץ המשפטי לסגור את תיק החקירה.

בעקבות השתתפותה של זועבי החליטה ועדת הכנסת לשלול לתקופה זמנית חלק מזכויות היתר שלה כחברת כנסת. שר הפנים אלי ישי ביקש בשעתו מהיועץ המשפטי לשלול את אזרחותה, אולם בקשה זו נדחתה.

בעקבות האירוע, הופעל על ישראל לחץ בינלאומי כבד לפתוח בחקירה עצמאית ואף להסכים להקמת ועדת חקירה בינלאומית. כשבועיים לאחר האירוע החליטה הממשלה על הקמת ועדת בדיקה בלתי-תלויה ובראשה שופט בית המשפט העליון לשעבר יעקב טירקל. הוועדה קיבלה סמכויות שזהות לאלה של ועדת חקירה ממשלתית.

הוועדה מתחה ביקורת חריפה על מערכת הביטחון בשל מודיעין לקוי, הערכת חסר של האיום שנשקף לחיילי צה"ל על סיפון ה"מרמרה" ואי-הכנה של חלופות לעצירת המשט מלבד פשיטת חיילי שייטת 13.

ועדת טירקל לא עסקה כלל בתפקוד הדרג המדיני לפני ובמהלך אירועי המשט. ב-19 החודשים האחרונים בדק משרדו של מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס את תפקוד הדרג המדיני. תוצאות הבדיקה הוגשו היום.

שנה לאחר המשט הראשון, תוכנן לצאת לעזה משט נוסף ממוקדים שונים ברחבי העולם, אך שורת עיכובים וחבלות שנגרמו לספינות דחו את יציאתו לדרך. בסופו של דבר, המאמץ הדיפלומטי של ישראל צלח והספינות כלל לא יצאו לכיוון עזה.

סרטון שצולם בעת ההשתלטות על המרמרה

בחודש שעבר דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי ישראל הציעה לשלם ששה מיליון דולר פיצויים למשפחות ההרוגים והפצועים באוניה מאווי מרמרה. מקור הדיווח היה אחד מעורכי הדין הטורקים המייצגים את 465 הנפגעים וקרוביהם. עורך הדין, רמזאן אריטורק, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ההצעה הגיעה אליו דרך שגריר של מדינה שלישית ועל פיה ישולם הסכום לאחת הקרנות של הקהילה היהודית בטורקיה, והיא זאת שתהיה אחראית לחלוקת הכסף.

לפי הדיווח, ישראל גם הסכימה "להביע צער על ההתקפה על האוניה". אירטורק הוסיף כי הוא דחה את ההצעה שכן היא הייתה אמורה להגיע אליו ישירות ולא דרך מתווך וכי זוהי גם עמדתו של משרד החוץ הטורקי.

ימים לאחר הדיווח הטורקי, הגישה התביעה הכללית באיסטנבול כתבי אישום כנגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי וקצינים נוספים, בגין אחריותם - לכאורה - להרג פעילי המשט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ