דו"ח מבקר המדינה על המשט

הקבינט המדיני-ביטחוני לא כונס, דיון "השביעייה" נוהל בחובבנות

המבקר קובע כי רה"מ לא כינס דיון מסודר בנושא, והפגישות האישיות עם ברק וליברמן לא תועדו: "לא ברור אם ואילו החלטות התקבלו בהן"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, שפרסם בצהריים (רביעי) את דו"ח הביקורת על אירועי משט המרמרה, קובע כי התרחשו מחדלים בתהליך קבלת ההחלטות הנוגע למשט. לפי המבקר, אחת הסיבות לכך היא שלא התקיים אף דיון מסודר של הקבינט המדיני- ביטחוני או של פורום שרים אחר בנושא. המבקר, מיכה לינדנשטראוס, קובע כי התנהלותו של נתניהו היתה "בניגוד לאמות המידה שקבעה ועדת וינוגרד", שבדקה את כשלי מלחמת לבנון השנייה.

המבקר מציין בדו"ח כי בשבועות שקדמו למשט, שר הביטחון אהוד ברק הציע פעמיים לנתניהו לכנס דיון כזה. בנוסף, השר משה (בוגי) יעלון שוחח על כך עם נתניהו שלוש פעמים. חרף זאת, תשובת נתניהו היתה: "כן, כן צריך להכין...". יעלון אמר למבקר כי "מבחינת השכל הישר - חשבתי שנכון לקיים דיון בהשתתפות כל השרים. בדיעבד אני יכול להגיד ששר הביטחון טרפד כל דיון וטען שזו אחריותו ושהוא מופקד על זה".

בשיחה עם מבקר המדינה בפברואר 2011, טען נתניהו כי דווקא קיים דיונים בנושא, אולם הודה כי אלה היו פגישות אישיות עם המזכיר הצבאי, הרמטכ"ל ושר הביטחון.

המבקר כותב בדו"ח כי "על אף שמידע על המשט הטורקי החל להצטבר כבר בראשית 2010 ועל אף ההכרה שהתגבשה אצל ראש הממשלה שמדובר במשט חריג, הרי שתהליך קבלת ההחלטות אצל ראש הממשלה נעשה ללא עבודת מטה סדורה. הוא כלל מפגשים בלתי מתועדים ובלתי מסוכמים בין ראש הממשלה לשר הביטחון ולשר החוץ בנפרד...לא התכנס ולו דיון משותף אינטגרטיבי אחד בראשות ראש הממשלה ובהשתתפות שרים רלוונטיים כדי לבחון אסטרטגיה לפעולות המדיניות וההסברתיות למניעת יציאת המשט...וכדי להיערך לקראת האפשרות להתמודדות עם המשט הטורקי בדרך צבאית".

המבקר הוסיף שפגישות העבודה בין נתניהו לברק וליברמן התקיימו בארבע עיניים, ללא כל הכנה מראש וללא תיעוד. "לא ברור אם ואילו החלטות התקבלו במסגרתן, וממילא החלטות אלה לא סוכמו בכתב", הדגיש המבקר. "מתוך כך לא ברור מה הבינו וידעו השרים שלא היו בדיונים שנערכו בארבע עיניים בנוגע לדרך ההתמודדות הנדרשת מול המשט".

המבקר מציין כי בתגובה לאחת הטיוטות הראשונות של הדו"ח, טען נתניהו כי קיום דיונים בהשתתפות שרים לא היה מוסיף לפגישות האישיות שקיים עם כל שר בנפרד. "אותי מעניינת הפעולה", אמר נתניהו ללינדנשטראוס באחת מפגישותיהם. "האם מתבצעת פעולה מדינית או לא מתבצעת פעולה כפי שאני רוצה...אני לא מקיים דיונים לשם דיונים. אני ראש הממשלה ואני בסוף צריך לתכלל את זה ולקבל החלטה".

נתניהו ולשכתו ניסו לשכנע את המבקר כי העובדה שהקבינט המדיני-ביטחוני לא כונס היא בעיה פרוצדוראלית ולא מהותית. "ההשתלטות על המשט הטורקי היא פעולה צבאית פשוטה שהצבא ערוך להתמודד עימה ללא בעיות מיוחדות, ובנסיבות אלו לא הייתה כל הצדקה להביא את סוגיית המשט הטורקי לפתחו של הקבינט", מסר משרד ראש הממשלה ללינדנשטראוס.

הדו"ח קובע כי לבסוף, חמישה ימים לפני ההשתלטות על המרמרה, התכנס דיון של פורום "השביעייה", בו הוחלט על עצירת המשט בכוח והעברת האחריות למבצע לידי שר הביטחון. המבקר מותח ביקורת חריפה ביותר על אותו דיון, וקובע שהוא כונס בחופזה ונוהל בצורה חובבנית. המזכיר הצבאי של ראש הממשלה יוחנן לוקר, שזימן את הישיבה כדיון בנושאי הסברה לקראת המשט, הודה בפני המבקר כי "בסופו של דבר בדיון שמשו בערבוביה נושאי מודיעין והסברה".

הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי אמר למבקר המדינה בנוגע לדיון כי "ניתן היה לגשת לכך יותר מסודר". ראש חטיבת המחקר באמ"ן דאז יוסי ביידץ, סיפר למבקר כי "דיון זה לא תוכנן מראש בלו"ז והיה מאולתר ולפיכך לא נעשתה הכנה ייעודית וסדורה לקראתו". ראש מטה ההסברה הלאומי דאז, ניר חפץ, אמר: "הדיון כונס מעכשיו לעכשיו".

לינדנשטראוס מותח ביקורת חריפה ביותר על אותו דיון "שביעייה" ומדגיש כי נתניהו זימן את הדיון ללא התרעה מוקדמת ולאחר שחלק מאוניות המשט הטורקי כבר הפליגו לדרכן. "משתתפי הדיון לא היו מודעים מראש למטרות הדיון ולתכניו, וממילא לא הייתה להם שהות להתכונן אליו", כתב המבקר.

לפי הדו"ח, שרי "השביעייה" קיבלו סקירה כללית בלבד לגבי המשט, לא דנו במכלול המשמעויות של המבצע ולא הוצגו בפניהם חלופות שונות להתמודדות עם המשט. "בפועל, על בסיס הדיון שקיים פורום זה ועל בסיס המלצות חבריו, קיבל ראש הממשלה את ההחלטה בנוגע לדרך ההתמודדות עם המשט הטורקי", כתב לינדנשטראוס.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ