דו"ח המבקר על המשט לעזה |

נתניהו טען: ארדואן יצר אצלי רושם שיעצור את המשט

דו"ח המבקר חושף את העסקה בין טורקיה לישראל למניעת המשבר שלא יצאה לפועל, וכן את שיחת הטלפון החריגה בין ליברמן לשר החוץ של טורקיה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בשבועות שלפני המשט לעזה קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו מגעים עקיפים עם ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן בנסיון למנוע את יציאת הספינות. נתניהו טען בפני מבקר המדינה כי ארדואן העביר לו מסרים שיצרו רושם כי האחרון מתכוון לעצור את המשט, אולם לבסוף נמנע מלעשות זאת.

דו"ח המבקר חושף כי ערוץ המגעים מול ארדואן נוהל דרך שגריר ישראל בוושינגטון מייקל אורן, שהעביר וקיבל מסרים משגריר טורקיה בוושינגטון נאמיק טאן, דרך ראש המודיעין המצרי דאז הגנרל עומאר סולימאן ודרך גורמים שלישיים נוספים.

"ראש הממשלה פעל באינטנסיביות בערוץ המדיני, בעיקר מול ראש ממשלת טורקיה ארדואן לעצירת המשט", מסר משרד ראש הממשלה למבקר המדינה. "המאמצים הובילו להיתכנות גבוהה של אפשרות סיכול המשט הטורקי".

משרד ראש הממשלה מסר ללינדנשטראוס כי בניגוד לרושם שיצר ארדואן (במגעים העקיפים עמו, ב"ר), הוא נמנע בסופו של יום מעצירת המשט, וראש הממשלה עודכן בכך רק כשבוע לפני יציאת המשט לדרכו". בתשובתו למבקר המדינה טען נתניהו כי הפעילות המדינית שביצע "הצליחה להוביל לצמצום היקפו של המשט הטורקי".

שר החוץ אביגדור ליברמן ציין בפני מבקר המדינה כי הוא העלה את סוגיית המשט והצורך למנוע אותו בכל פגישותיו ובכל מגעיו המדיניים, ואף חשף כי שוחח בטלפון עם שר החוץ של טורקיה, אהמט דבוטולו ב-18 במאי 2010, כשבועיים לפני יציאת המשט לדרכו.

דו"ח המבקר מגלה כי משרד החוץ החל כבר ב-15 באפריל, כחודש וחצי לפני המשט, להפעיל את השגרירויות בטורקיה, קפריסין ויוון. הנציגים בשגרירויות התבקשו לפנות למשרדי החוץ במדינות בהן הם יושבים ולהעלות בעל פה את נכונות ישראל להעברת הסיוע ההומניטארי לעזה בדרכים המקובלות, וכן להציג את ציפיות ישראל מאותן מדינות לפעול למניעת יציאת המשט. גם שגרירות ישראל בקהיר פעלה בעניין באותם ימים.

ב-21 באפריל 2010 נפגש שגריר ישראל בטורקיה דאז גבי לוי עם בכירים במשרד החוץ הטורקי בעניין המשט ושבוע לאחר מכן עם יו"ר ועדת החוץ בפרלמנט הטורקי.

דו"ח המבקר חושף כי במסגרת המגעים הדיפלומטיים מול טורקיה לפני המשט הציג השגריר הטורקי בוושינגטון, נאמיק טאן, לשגריר הישראלי מייקל אורן הצעה, שלא מומשה בסופו של דבר, ולפיה ישראל תפעל להעברת את הסחורות לעזה דרך נמל אשדוד.

ישראל נענתה בחיוב להצעה וב-17 במאי, שבועיים לפני המשט, נפגש סמנכ"ל אירופה המערבית במשרד החוץ נאור גילאון עם סגן השגריר הטורקי בישראל, ביקש שממשלת טורקיה תמנע את יציאת המשט והביע נכונות מצדה של ישראל להעביר את הסיוע ההומניטארי לעזה בדרכים המקובלות.

עשרה ימים לאחר מכן, ארבעה ימים לפני המשט, זימן מנכ"ל משרד החוץ דאז, יוסי גל, פעם נוספת את סגן השגריר הטורקי לשיחה, ומסר לו שישראל מוכנה לקלוט את ספינות המשט בנמל אשדוד ולאפשר את העברת המטען לעזה לאחר בדיקתו. גל התקשר יום לאחר מכן למנכ"ל משרד החוץ הטורקי כדי לוודא שהמסר הועבר ונקלט. שיחה נוספת בין השניים התקיימה 24 שעות לפני הגעת המשט לחופי עזה, אך ללא תוצאות.

שר החוץ ליברמן מסר למבקר כי בשבועות שלפני המשט שוחח בעניין גם עם שרי החוץ של נורווגיה, אוסטרליה, רומניה, קולומביה, דרום אפריקה, צ'כיה, יפאן, קרואטיה, בלגיה, דנמרק, רוסיה ודרום קוריאה. ליברמן פעל גם מול הממשל בקפריסין ושוחח עם נשיא הפרלמנט של קפריסין ועם שר החוץ. קפריסין הודיעה באותה תקופה שלא תאפשר יציאת ספינות לעזה מנמלים בשטחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ