דו"ח המבקר |

מטה ההסברה קרס: "לא ערוך לתפקד באירועים כמו המשט"

המבקר קבע כי הצילומים רוכזו בידי דו"צ, ששולט למעשה בתחום ההסברה, ולא הגיעו לגופים האזרחיים בזמן. קורא לגבש תוכנית חירום בתחום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מבקר המדינה קובע בדו"ח על משט המרמרה, שהתפרסם היום בצהריים (רביעי), כי מטה ההסברה הלאומי שבמשרד ראש הממשלה - שהוקם כחלק מלקחי מלחמת לבנון השנייה - קרס במהלך אירוע המשט ולא הצליח למלא את תפקידו. המבקר קובע עוד כי שליטתו בפועל של דובר צה"ל בתחום ההסברה אינה מידתית ו"לא תואמת את התפיסה הממלכתית-דמוקרטית של מדינת ישראל".

לינדנשטראוס מתריע בדו"ח כי מטה ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה אינו יכול לתפקד באירועים בסדרי גודל כמו המשט, וקרא לראש הממשלה בנימין נתניהו לגבש תוכנית חירום לטיפול בתחום ההסברה. "מטה ההסברה הלאומי אינו ערוך לפעול במתכונת המלאה הדרושה לעתות חירום למשך יותר מ-24 השעות הראשונות", כותב המבקר. "המטה מתקשה לתת את המענה המצופה ממנו נוכח מספר עובדיו המצומצם בהשוואה לקשת עיסוקיו התקשורתיים-הסברתיים".

המבקר מציין בדו"ח כי חלוקת תחומי האחריות בין משרד החוץ לדובר צה"ל באירועי המשט לא היתה מסודרת, מה שפגע במאמץ ההסברה הלאומי. "דובר צה"ל, שלו ייעוד ותפקידים צבאיים ושאמור היה לפעול בהתאמה לכך, פעל למעשה במעין ברירת מחדל, כגוף הדוברות וההסברה הלאומי המרכזי של מדינת ישראל", כותב המבקר. "בפועל חיפה דובר צה"ל, בהפעלת יכולותיו הרבות מעבר לתחומי אחריותו, על חולשתם של גופי דוברות והסברה אחרים".

פעילי המשט מכים את לוחמי שייטת 13צילום: דו"צ

הדו"ח חשף כי כל הצילומים הרלוונטיםי להסברה בארץ ובחו"ל רוכזו בידי דובר צה"ל, ולא הגיעו לידי הגופים האזרחיים בזמן. המבקר קבע כי העיכוב בהעברת החומר למשרד החוץ ולמטה ההסברה הלאומי נבע מכך ש"שיקולי הדוברות וההסברה של צה"ל מושפעים גם מרגישותו לתוכני הסברת הפנים". התוצאה היתה שבשעות הראשונות, שבהן "חלחלה תפיסת האירוע בתודעת דעת הקהל בעולם", לא היו בידי משרד החוץ החומרים המתאימים.

לינדנשטראוס מותח ביקורת גם על הופעתם של קצינים לובשי מדים בפני התקשורת הבינלאומית במהלך אירוע המשט. "דובר צה"ל ונציגיו, בהופעתם במדים בפני התקשורת...עשויים להיתפס בדעת הקהל הבינלאומית, שאינה מבחינה בין דוברים מדינתיים לבין דוברים צבאיים, כדוברים המייצגים את מדינת ישראל לכל דבר ועניין ולא רק בתחום הצבאי", כתב המבקר. "מצב זה אינו תואם את התפיסה הממלכתית-דמוקרטית של מדינת ישראל".

המבקר מציין כי לפני המשט הוקם "פורום ההסברה הלאומי", בו ישבו נציגי כל הגופים הרלוונטיים. עם זאת, הפורום לא ביצע הבחנה בין מסרים המיועדים להסברת חוץ לבין אלו המיועדים להסברת פנים. "הדבר בא לידי ביטוי בהשלכות שליליות נוכח העיכוב בהסברת האירוע בחו"ל", הדגיש לינדנשטראוס.

ביקורת חריפה נמתחת גם על תפקוד משרד החוץ. המבקר קובע כי משרד החוץ כלל אינו ערוך להתמודד עם משימותיו בתחום ההסברה בחו"ל. האחריות לטיפול בכך, לפי לינדנשטראוס, מונחת לפתחו של שר החוץ אביגדור ליברמן.

"משרד החוץ מתקשה לענות על הנדרש ממנו בתחום ההסברה וזאת בשל פער נרחב בין הצרכים החיוניים לבין היכולות המצומצמות העומדות לרשותו", כותב המבקר בדו"ח. "חשיבותה של הסברת החוץ הולכת וגדלה נוכח האתגרים התקשורתיים-הסברתיים המתעצמים בחזית מרכזית זו".

המבקר מצביע על כשל חמור במיוחד בכל הנוגע בהסברה בשפה הערבית – נושא שנמצא בתחום אחריותו של משרד החוץ. "בתקופה שקדמה למשט, במהלכו ובעקבותיו כמעט לא נשמע קולה של מדינת ישראל בשפה הערבית", כותב לינדנשטראוס. "התברר, כי ההידרדרות החמורה שחלה ביכולות המחלקה לתקשורת ערבית של משרד החוץ התחזקה, והביאה למעשה להפסקת פעולתה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ