בכירים טורקים: "דו"ח לינדנשטראוס אינו תחליף להתנצלות"

ממשלת טורקיה עדיין לא פרסמה תגובה רשמית, אולם בעמדתו של ארדואן, לפיה על ישראל להתנצל ולשלם פיצויים, לא חל שינוי

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

" הישראלי איננו מעניינה של טורקיה. אבל אם הדיווחים שקיבלנו נכונים, הרי שהדו"ח מצביע על כך שאפשר היה למנוע את ההתקפה על המאווי מרמרה ואת הרג האזרחים הטורקים. ישראל צריכה לנצל את ההזדמנות הזאת כדי להביע את התנצלותה בפני ממשלת טורקיה והעם הטורקי". כך אומר גורם בכיר במשרד החוץ הטורקי על פרסום דו"ח המבקר.

ממשלת טורקיה עדיין לא פרסמה תגובה רשמית, ועד לפרסום הדו"ח עסקו העיתונים במדינה דווקא בדיון בכנסת על טבח הארמנים. הבכיר הטורקי מבהיר כי לא חל כל שינוי בעמדתו של ראש הממשלה , שלפיה על ישראל להתנצל, לשלם פיצויים ולהסיר את הסגר מעל רצועת עזה. באשר לטענתו של נתניהו, שלפיה נרמז על ידי ארדואן כי יוכל לעצור את המשט, אומר הבכיר כי לפני המשט התנהלו מגעים דיפלומטיים אינטנסיביים בין ישראל, טורקיה, ארה"ב ומצרים, "אולם בשום מקרה טורקיה לא אמרה כי ביכולתה לעצור את המשט אותו יזמו תנועות אזרחיות בהן ה- IHH", לדבריו.

לפני המשט טורקיה טרחה להבהיר כי אין בינה לבין ה-IHH קשר רשמי, וכי ארגון זה פועל על פי החלטותיו ובסיוע מקורות המימון שלו - שממשלת טורקיה איננה חלק מהם. עם זאת, לפני המשט ובמהלכו, גורמים טורקים קיימו קשר עם מארגני המשט כדי לבחון אלטרנטיבות לכוונתם להגיע לחופי עזה. בין היתר נבחנה האפשרות לכוון את המשט לנמל אל-עריש, כשממנו יעבור הסיוע במשאיות לתוך עזה דרך מצרים. נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק לא התלהב מהרעיון, אבל היה מוכן להסכים לו. עם זאת, מארגני המשט הבהירו כי מטרת המשט אינה בהכרח העברת סיוע הומניטארי לעזה, אלא שבירת את הסגר - ולכן דחו את ההצעה.

בניגוד לעמדותיהם של כמה מיועציו – חלקם עסקו במאמץ למצוא נוסחה שתאפשר את שיקום היחסים בין ישראל לטורקיה – ארדואן ראה בפרשת המשט מנוף לכפות באמצעותו על ישראל להסיר את הסגר מעל עזה. בממשל הטורקי יש הגורסים כי למרות שהסרת הסגר חיונית והטלתו איננה חוקית, כדי להסירו יש צורך בפעולה בינלאומית במסגרת האו"ם או לפחות בשיתוף פעולה עם ארה"ב והאיחוד האירופי, וכי אין מדובר ב"עניין אישי" של טורקיה. ארדואן מצידו קובע כי הסרת הסגר הוא נושא שטורקיה מחויבת לו כחלק ממדיניותה כלפי הפלסטינים, ולפיכך עמדתו היא שגם אם ישראל תתנצל לא יהיה בכך די כדי לשקם את היחסים עד להסרת הסגר. עמדה זו עימתה את ארדואן עם חלק מן האופוזיציה הטורקית, שתומכת בו בדרישתו להתנצלות, אבל גורסת כי במדיניות הסרת הסגר מנסה ארדואן לגרוף הון פוליטי על חשבון מערכת היחסים עם ישראל. "איננו יכולים להיות קדושים יותר מן האפיפיור", אומר ל"הארץ" חבר פרלמנט טורקי מן האופוזיציה, "אם הפלסטינים עצמם מוכנים לקיים מגעים עם ישראל ואם מצרים איננה מתנה את יחסיה עם ישראל בהסרת הסגר, מדוע עלינו לקפוץ בראש?".

ארדואן דוחה את הגישה הזאת ועוד הרבה לפני פרשת המשט, בשנת 2008, הוא הבהיר לראש הממשלה דאז אהוד אולמרט, כי הוא מתנגד בתוקף להטלת הסגר על עזה ואף ביקש מאולמרט לאפשר לו לנסות ולהביא להפסקת אש בין החמאס לבין ישראל. גם ערב מבצע עופרת יצוקה, כשהיה ברור שישראל עומדת לתקוף, ביקש ארדואן מאולמרט לעכב את המבצע כדי שיוכל לנסות ולהשיג התחייבות מחמאס לעצור עת ירי הרקטות. אולמרט הבטיח לחזור אל ארדואן עם תשובה, אבל המבצע יצא לדרך כאשר לטענת הטורקים, אולמרט אפילו לא השיב לטלפון של ארדואן. יועציו של ארדואן אומרים כי אפיזודה זאת חוללה היא שחוללה את כעסו העצום של ארדואן על ראש הממשלה ועל מדיניות ישראל, ומאותה העת הוא החל במסע ההתקפות הפומבי נגד ישראל.

הפגנה בחיפה נגד השתלטות צה"ל על המשט צילום: תומר נויברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ