דו"ח המבקר על המשט |

המזכיר הצבאי כרסם בסמכויות היועץ לביטחון לאומי

מהדו"ח עולה כי לוקר ניהל את הטיפול המדיני והביטחוני במשט ובכך דחק הצדה את עוזי ארד, בניגוד לחוק המל"ל. לשכת רה"מ: למל"ל לא היה קשר למשט

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

דו"ח מבקר המדינה על המשט לעזה ועל יישום חוק המל"ל (המטה לביטחון לאומי) שהופיע היום (רביעי), חשף עד כמה פגעה מערכת היחסים העכורה בין בכירי לשכת ראש הממשלה בתהליכי קבלת ההחלטות בסוגיות מדיניות וביטחוניות רגישות. הדו"ח מראה כי בגיבויו ועידודו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כרסם המזכיר הצבאי האלוף יוחנן לוקר בסמכויותיו של היועץ לביטחון לאומי עוזי ארד, בצורה שהיתה הפרה של חוק המטה לביטחון לאומי.

תיאור ההתרחשויות בשבועות שקדמו למשט, כפי שהוא מופיע בדו"ח המבקר, מגלה כי מי שריכז וניהל את הטיפול המדיני והביטחוני במשט מטעמו של נתניהו היה דווקא האלוף לוקר ולא היועץ לביטחון לאומי ארד. במסגרת זו עסק לוקר בסוגיות ונושאים שאין לו בהם כל ניסיון קודם ושכלל אינם בתחום סמכותו, לא כל שכן כאשר מדובר בלובש מדים.

מסיבה שאינה ברורה, שמו של האלוף לוקר כמעט אינו מופיע בדו"ח. המבקר מגדיר את לוקר כ"בכיר בלשכת ראש הממשלה" וכך הוא מכנה אותו בחלקים גדולים של המסמך.

דו"ח המבקר מגלה כי בחודש שלפני המשט נפגש נתניהו עם לוקר לחמש פגישות עבודה בנושא, תוך מידורו של היועץ לביטחון לאומי עוזי ארד. על אף שמדובר באיש צבא שתפקידו לקשר בין ראש הממשלה למערכת הביטחון, נתניהו שיגר את לוקר להעביר הנחיות לפעילות מדינית למנכ"ל משרד החוץ דאז, יוסי גל. מדובר במשימה שבאופן מובהק נמצאת בתחום סמכותו של ארד.

האלוף יוחנן לוקרצילום: מיכל פתאל

אלא שלוקר לא עצר כאן וניהל מגעים מדיניים של ממש. האחרון קיים ב-20 במאי, עשרה ימים לפני המשט, כמה שיחות טלפון עם שגריר טורקיה בוושינגטון, נאמיק טאן, ועם שגריר ישראל, מייקל אורן, בנוגע לאפשרות שהסחורות במשט שמיועדות לעזה יועברו דרך ישראל באמצעות האו"ם או באמצעות ארגון "הסהר האדום". ב-24 במאי נפגש לוקר עם ראש המודיעין המצרי דאז, עומר סולימאן, שביקר בישראל ושוחח עמו על המשט.

האלוף לוקר עסק גם בנושאי הסברה. שבוע לפני המשט הוא נפגש עם מנהל מטה מערך ההסברה הלאומי, ירדן ותיקאי, "שהציג לו את ההיערכות הדוברותית וההסברתית". יומיים לאחר מכן הנחה נתניהו את לוקר לפרסם בתקשורת את ההצעה שהעבירה ישראל לממשלת טורקיה לקיים הידברות באמצעות ממשלת מצרים.

לוקר נפגש עם המבקר ואנשיו ואמר להגנתו כי הוא זה שביוזמתו התריע לראשונה על המשט הטורקי כבר באמצע אפריל 2010, והוא אף זה שיזם את דיון השביעייה – חמישה ימים לפני המשט. "ביצעתי את כל פעילותי מתוך תחושת אחריות ומחויבות לביטחון המדינה", אמר לוקר למבקר המדינה. לוקר דחה את הטענות כי כרסם בסמכויותיו של ארד ואמר כי "לא הופקדתי על תכלול הפעולות שערך ראש הממשלה בנושא המשט".

מבקר המדינה מתח ביקורת על התנהלותו של לוקר, אך יותר מכך על התנהלותו של ראש הממשלה נתניהו, שהנחה אותו ונתן לו גיבוי. "הפעולות שהוא נקט - בין שבהנחיית ראש הממשלה ובין שביוזמתו חשובות ככל שהיו - לא היה בהן תחליף לעבודת מטה סדורה בין הגורמים השונים, כפי שראוי היה שהמטה לביטחון לאומי יעשה", הדגיש המבקר.

המשנה לראש המל"ל, אבריאל בר-יוסף, הדגיש בפני המבקר כי בתקופת המשט "מודר המל"ל מתהליכי קבלת ההחלטות בדרג המדיני הגבוה". לינדנשטראוס וצוותו השתמשו באירוע המשט כמקרה לדוגמה בכל הנוגע לדרך שבה נתניהו רוקן מתוכן את המל"ל תוך הפרת החוק. "למרות ההשלכות הפוטנציאליות של התמודדות עם המשט... למרות התפקידים שנקבעו למל"ל בחוק... ראש הממשלה לא הנחה את המל"ל לקיים עבודת מטה בעניין", כתב המבקר.

עוזי ארדצילום: אמיל סלמן

לינדנשטראוס אף העיר לשר הביטחון אהוד ברק על כך שקציני צה"ל לא התייצבו לדיון שהתקיים במל"ל בנושא המשט. "זו הפרה חמורה של כללי עבודת המטה כפי שעלה כבר בוועדת וינוגרד שמנוגדת לחוק המל"ל", קבע המבקר.

ראש הממשלה נתניהו ולשכתו הסבירו למבקר המדינה כי המל"ל לא לקח חלק בהכנות למשט כיוון שאין זה תפקידו. חרף הלשון הברורה של החוק, נתניהו הגדיר את תפקיד המל"ל כמחקר בסיסי. "המשט היה אירוע צבאי, נקודתי, שאין לו דבר עם גיבוש מדיניות", הדגיש משרד ראש הממשלה בפני המבקר. "המל"ל לא היה אמור כלל לעסוק בנושא המשט. אין לו מנדט או ידע ייחודי להתערב בפעילות הצבאית המוטלת על צה"ל או התהליכים המדיניים המבוצעים על ידי הממשלה".

בדו"ח שחיבר דחה המבקר על הסף את ההסברים של נתניהו ולשכתו. "עבודת מטה של המל"ל על המשט הטורקי עולה בקנה אחד עם התפקידים שהוטלו עליו בחוק", כתב לינדנשטראוס. "על רקע המשמעויות המערכתיות והאסטרטגיות הכרוכות בו, שאינן רק טקטיות ומבצעיות".

עוד צוין בדו"ח כי "הדרת המל"ל מעיסוק בהתמודדות עם המשט הטורקי אינה מתיישבת עם הצורך לשפר את תהליך קבלת ההחלטות בנושאים מדיניים וביטחוניים בהתאם להמלצות ועדות וינוגרד וליפקין-שחק ואינה עולה בקנה אחד עם תפקידי המל"ל, כפי שהוגדרו בחוק".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ