השופט פקפק בחקירה, וזיכה נערים פלסטינים שהואשמו ביידוי בקבוקי תבערה

חמשת הנערים מסילוואן שהו במעצר במשך שנה וחצי. השופט קבע כי החקירות לא תועדו כהלכה והביע חשש כי העדים הובלו על-ידי החוקרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט המחוזי בירושלים זיכה אתמול חמישה תושבי מזרח ירושלים בני 18-15 ממעורבות בהפרות סדר בכפר סילוואן במארס 2011, לאחר שישבו במעצר כשנה וחצי.

לפי כתב האישום נגד הנערים, לאחר תפילות יום השישי בסילוואן יידו החמישה אבנים ובקבוקי תבערה לעבר בתי ההתנחלות היהודית בשכונה ולעבר כוחות הביטחון ששהו במקום, יחד עם עוד כמה מתושבי מזרח העיר. אחד מבקבוקי התבערה פגע בקצין מג"ב, רב פקד איתן כהן, גרם לו כוויות קשות והוא נזקק לטיפול רפואי ממושך.

כמה ימים לאחר האירוע נעצרו חמשת הנאשמים, על סמך עדויות שמסרו למשטרה א' ו-מ' - שני תושבי מזרח ירושלים שנעצרו קודם לכן וקשרו את עצמם לאירוע. מ' טען כי זיהה ארבעה מן הנאשמים כמי שהשתתפו בהפרות הסדר ו-א' הפליל את החמישי. מאוחר יותר הם חזרו בהם מן הדברים, אולם למרות זאת בחרה הפרקליטות להגיש כתב אישום נגד החמישה, שייחס להם, בין היתר, עבירות של ייצור נשק, גרימת חבלה בכוונה מחמירה ותקיפת שוטר בנסיבות מחמירות. החמישה כפרו במיוחס להם וטענו שכלל לא היו במקום בזמן המתואר, אך בית המשפט האריך את מעצרם של שלושה מהם עד תום ההליכים נגדם ושלח למעצר בית עד תום ההליכים את שני הקטינים שבהם.

פלסטינים רעולי פנים מיידים אבנים בסילוואן, לפני כשנתייםצילום: אי-פי

במשפט התגלו סתירות מהותיות בין העדויות שמסרו א' ו-מ' בחקירותיהם. "בהודעות נתגלו סתירות, הן באשר לתיאור האירועים והן בנוגע למועד ביצוען", כתב השופט יורם נועם מבית המשפט המחוזי. עוד מצא השופט אי התאמות בין הדברים שנשמעים בהקלטות החקירות לבין מה שכתבו החוקרים, וכן כי התמלילים שניסחו היו חלקיים ומטעים, שכן החקירות עצמן לא תועדו, אלא רק סיכומיהן בדיעבד. עקב כך, טען, קיים חשש כי טענותיו של מ' בחקירות הן פרי "הובלה" של חוקריו. "לא ניתן לשלול כי החוקר ציין באוזני מ' את שמות החשודים ודרבן אותו להפלילם תוך יצירת מצג שהללו הפלילו אותו", כתב השופט, "ושאם יפליל אותם - ישפר את מצבו".

עו"ד נמיר אדלבי, אחד הפרקליטים מטעם הסנגוריה הציבורית המייצגים את הנאשמים, אמר: "אנו מברכים על החלטתו של בית המשפט המחוזי, שעל אף חומרת העבירות עמד על ההפרות של החוק, שלמעשה הרשות החוקרת ביצעה במהלך ניהול החקירה בתיק זה".

מפרקליטות מחוז ירושלים נמסר בתגובה כי היא "לומדת את ההחלטה ותשקול האם יש מקום להגיש ערעור או לא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ