יעלון: אם ישראל צריכה לבחור בין פצצה איראנית להפצצה, עליה לבחור בהפצצה

בראיון ל"הארץ" מביע המשנה לראש הממשלה אכזבה ערכית מאהוד ברק ומתאר את היומרה של יאיר לפיד לעמוד בראש המדינה כילדותית

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט
ארי שביט

המשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון אומר בראיון ל"הארץ" שאם ישראל תעמוד בפני הבחירה בין פצצה (גרעינית איראנית) לבין הפצצה (באיראן) עליה לבחור בהפצצה. על פי יעלון, בחודשים האחרונים חלה האצה משמעותית בקצב העשרת האורניום באיראן.

אם הרפובליקה האיסלאמית לא תיבלם, בתוך שנה יהיה בידיה די אורניום מועשר כדי לייצר שבע-שמונה פצצות גרעיניות. אם איראן תחליט לשבור את הכלים ולשעוט לגרעין, יהיה ביכולתה לייצר פצצה מלוכלכת ראשונה בתוך פחות מחצי שנה. כיוון שכך, יעלון מעריך שהחרב של האיום הגרעיני האיראני הולכת וקרבה אל צווארה של ישראל. אם הלחץ המדיני-כלכלי על איראן לא יועצם במהרה ואם לא תחולנה התפתחויות חיוביות אחרות, בתוך זמן לא רב יגיע רגע האמת. "הלוואי ומלאכתם של צדיקים תיעשה בידי אחרים", אומר יעלון, "אבל אם אין אני לי מי לי. אם זה פצצה או הפצצה - מבחינתי זה הפצצה".

בשנים האחרונות נתפש יעלון כיונה בנושא האיראני, אשר במהלך כהונתה של ממשלת נתניהו-ברק שלל את הגישה הכוחנית כלפי איראן. ואולם בראיון הנרחב שיפורסם מחר ב"מוסף הארץ" משווה יעלון בין התנהגותו של המערב כלפי איראן בעשור האחרון לבין התנהגותו ביחס לגרמניה הנאצית בשנות השלושים. הוא מתנגד להשוואות שואה למיניהן אך רואה דמיון רב בין המצב האסטרטגי הנוכחי של ישראל לבין מצבה במאי 1967, ערב מלחמת ששת הימים. "אנחנו לא נהיה צ'כוסלובקיה ואנחנו לא נהיה צ'מברליין", אומר יעלון. "מבחינתנו יכולת איראנית לייצר פצצות גרעיניות היא חרב על הצוואר. היום החרב הולכת ומתקרבת לצוואר. בשום פנים ואופן ישראל לא תסכים לכך שהחרב תיגע בצוואר".

המשנה לראש הממשלה מתאר בראיון את המהפך האידיאולוגי שעבר ואומר כי כל עוד הפלסטינים לא מכירים בישראל כבמדינת הלאום של העם היהודי הוא אינו מוכן לוויתורים טריטוריאליים כלשהם או להקמתה של מדינה פלסטינית. "אחרי ששטחים-תמורת-שלום הפך לשטחים-תמורת-טרור ושטחים-תמורת-רקטות אני לא מוכן לוותר על מילימטר", הוא אומר.

יעלון לא מודאג מהמשך המצב הנוכחי גם למשך מאה שנים ורואה אפשרות שבעוד כעשור יתגוררו ביהודה ושומרון כמיליון מתנחלים. הוא מביע אכזבה ערכית מאהוד ברק ומתאר את היומרה של יאיר לפיד לעמוד בראש המדינה כילדותית. יעלון עצמו מצהיר כי אחרי שבנימין נתניהו יחליט שהוא לא רוצה עוד לעמוד בראש הליכוד ובראש המדינה, הוא עצמו יתמודד על ראשות הממשלה.

הראיון המלא עם יעלון מחר במוסף "הארץ" החדש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ