דו"ח המבקר |

השר בגין נגד אשכנזי: לו היינו צופים את ההתנגדות על המרמרה, ההיערכות היתה אחרת

בדיון שנערך בכנסת על עיקרי הדו"ח טען השר כי הדרג המדיני תמיד אחראי, אך הטיל אחריות לכשלים שהתגלו על הצבא. עמידרור: "המל"ל נאבק על קיומו"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת התכנסה היום (חמישי) לדיון בנושא דו"ח מבקר המדינה על המשט לעזה. השר בני בגין שייצג את הממשלה בדיון אמר כי הדרג המדיני תמיד אחראי, אולם באותה נשימה הטיל את האחריות לכשלים שהתגלו במשט על הצבא.

בגין הביא שורה של ציטוטים מדבריו של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי במהלך דיון השביעייה שהתכנס חמישה ימים לפני המשט. הציטוטים אותם בחר בגין נועדו להראות כי בניגוד למה שכתוב בדו"ח מבקר המדינה, הרמטכ"ל העריך שגם אם תהיה אלימות, היא תהיה מוגבלת. "צריך זהירות בפרשנות של דברי הרמטכ"ל אשכנזי כי יופעל כוח", אמר בגין. "הרמטכ"ל גם אמר אז שאולי יהיה איזה אקדח או משהו. הוא אמר לנו באותו דיון שביעייה ואני מצטט 'אנשים יכולים לחטוף מכות ויהיו אזיקים - זה האירוע. אין בזה כלום חדש. אולי מישהו ירים סכין או אקדח זיקוקים'".

בגין הוסיף כי הכשל המרכזי היה בתכנון המבצע על ידי הדרג הצבאי. "לו הערכת המצב (של הצבא, ב"ר) היתה אחרת, לו צפינו מראש את ההתנגדות של מי מבין השייטים - כל ההיערכות היתה אחרת", אמר בגין. "גם פקודת המבצע היתה שונה וגם ההיערכות של ראש הממשלה ומשרד החוץ, זה מסביר את הרקע ובלעדיו ההבנה לקויה מעט".

היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור שהשתתף גם הוא בדיון אמר שגם עם עבודת המטה הטובה ביותר לא בטוח שהתוצאה היתה שונה. "אין מרשם שרק אם נעשה אותו תצא לנו עוגה מושלמת", אמר עמידרור. היועץ לביטחון לאומי הוסיף כי "המטה לביטחון לאומי (מל"ל) הוא ילד חדש בשכונה והוא נאבק על חייו ומקומו. מאז שאני בתפקיד כל יום שעובר המל"ל מרכזי יותר בעבודת הממשלה".

הדו"ח שפורסם אתמול מתח ביקורת על התנהלות הדרג המדיני וקבע כי תהליך קבלת ההחלטות היה לקוי, הדיונים היו חפוזים ושטחיים, המטה לביטחון לאומי (מל"ל) הודר מהדיון, ולא היתה התייחסות לתרחישי קיצון של עימות אלים. הגורם האחראי, לפי המבקר, הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהתנהלותו היתה "בניגוד לאמות המידה שקבעה ועדת וינוגרד", שבדקה את כשלי מלחמת לבנון השנייה. "תהליך קבלת ההחלטות אצל ראש הממשלה נעשה ללא עבודת מטה סדורה, מתואמת ומתועדת, וזאת חרף ההכרה של הדרג המדיני הבכיר ושל צמרת צה"ל וגורמי המודיעין בחריגותו של המשט הטורקי לעומת המשטים הקודמים", כתב לינדנשטראוס.

המבקר הצביע על כך שעל אף שנתניהו הבין כי מדובר באירוע חריג בהיקפו והיה מעורב באופן אישי בהיערכות אליו, הוא לא השכיל להפנים כי עצירת המשט בכוח עלולה להביא לעימות אלים על סיפון ה"מאווי מרמרה", שיגרור הרוגים ופצועים רבים. בדו"ח הובאו שורת מקרים בהם גורמים שונים, ובראשם הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי, התריעו מפני תגובה אלימה של משתתפי המשט. כמה שבועות לפני המשט אשכנזי אף שלח מכתב לנתניהו ולשר הביטחון אהוד ברק, בו המליץ לפעול לסיכול המשט בדרכים מדיניות, לפני ההחלטה על עצירה בכוח. לפי הדו"ח, מיום שליחת המכתב ועד הגעת המשט לחופי עזה, נפגשו נתניהו ואשכנזי ארבע פעמים לפגישות עבודה, במהלכן עלו הדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ