ועדת השרים להתנחלויות לא תפגע בסמכויות ברק

הוועדה הוקמה בניסיון לגייס את תמיכת הימין לפני ההצבעה על "חוק ההסדרה". ניסוח עמום והבהרות של גורמי משפט במשרד רה"מ מעלים תהיות לגבי סמכויותיה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו יביא לאישור שרי הממשלה ביום ראשון הצעה להקמת ועדת שרים לענייני ההתנחלויות בגדה המערבית. הוועדה הוקמה בשל לחץ של שרי הימין שדרשו לשלול את סמכויותיו של שר הביטחון אהוד ברק בנושא הבנייה בהתנחלויות, אולם נוסח החלטת הממשלה מגלה שאלה לא ייפגעו.

נוסח הצעת ההחלטה מראה שהרכב הוועדה נותן רוב אוטומטי לשרי הימין. מלבד ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון ברק והשר שאול מופז, יהיו חברים בוועדה שר החוץ אביגדור ליברמן, שר המדע דניאל הרשקוביץ, שר הפנים אלי ישי, המשנה לראש הממשלה משה יעלון והשרים בני בגין, יולי אדלשטיין, גדעון סער וגלעד ארדן.

לפי החלטת הממשלה מנדט הוועדה יכלול שלושה סעיפים: א. הוועדה תדון ותגבש את מדיניות הממשלה בנוגע לבנייה בלתי מוסדרת בקרקעות מדינה וקרקעות פרטיות ביהודה ושומרון; ב. הוועדה תדון במדיניות הממשלה בכל הנוגע לסוגיות עקרוניות שיעלו בעתירות לבתי משפט בנוגע לענייני יהודה ושומרון; ג. הוועדה תדון בנושאי ההתיישבות שהזמן גרמם ובכל דבר ועניין שראש הממשלה יראה לנכון להעלות בפני הוועדה הקשור בהתיישבות באזור.

הניסוח העמום והכללי של מנדט הוועדה, במיוחד הסעיף האחרון, מעלה תהיות רבות לגבי סמכויותיה בפועל. תהיות אלה גוברות לאור ההבהרה שמצרפת היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה עו"ד שולמית ברנע-פרגו. "ההחלטה אינה גורעת מסמכויות ראש הממשלה ושר הביטחון כפי שנקבע בהחלטות הממשלה לפיהן בסמכות שר הביטחון לאשר בנייה או תכנון ביהודה ושומרון", נכתב בהחלטה.

שר הביטחון אהוד ברק לא הביע עמדה רשמית בנושא הקמת ועדת השרים ובנוסח הצעת ההחלטה שתובא לממשלה ביום ראשון נמסר כי היועץ המשפטי למערכת הביטחון לא העביר עדיין את עמדתו.

הקמת ועדת השרים לענייני התיישבות היתה אחד הצעדים עליו הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני ההצבעה על "חוק ההסדרה" בניסיון לגייס את תמיכת שרי הימין בעמדתו ולשכנעם להצביע נגד החוק. נתניהו הציג לאותם שרים את הקמת הוועדה כמענה לדרישתם להעביר את קבלת ההחלטות בנושא תכנון ובנייה בהתנחלויות משר הביטחון לוועדת שרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ