צה"ל מפסיק את השימוש בכלבים לפיזור הפגנות בגדה

זאת, בעקבות שיסוי כלב של צה"ל במפגינים בכפר קדום לפני כשלושה חודשים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן

בעקבות שיסוי כלב של צה"ל במפגינים בכפר הפלסטיני קדום בגדה, לפני כשלושה חודשים, החליטו בצה"ל להפסיק את השימוש בכלבים לפיזור הפגנות.

בהפגנה שהתקיימה במארס השנה בכפר קדום שיחררו חיילים, המשרתים ביחידת הכלבנים "עוקץ", את כלבם, וזה נשך מפגין, אחמד שתיווי, והתמיד בנשיכה במשך שבע עד עשר דקות, וגרם לפציעתו. שתיווי נזקק לטיפול רפואי ולתפרים בידו.

מתחקיר ביחידה ובזרוע היבשה עולה שהחייל הוריד את הזמם, מחסום הפה של הכלב, שיחרר את הכלב וזה תקף את שתיווי. בצה"ל ראו בכך "כשל מקצועי" של הלוחם שלא הצליח לשחרר את הפלסטיני מלפיתת הכלב זמן כה רב.

בעקבות האירוע הוחלט בזרוע היבשה וביחידת המרכז להטסות ולהכשרות מיוחדות, שיחידת "עוקץ" כפופה לה, להפסיק את השימוש בכלבים בהפגנות. עם זאת, מבהיר גורם צבאי שלא מן הנמנע שבעתיד יחזרו להשתמש בכלבים בהפגנות, "אבל עם זמם".

"פיזור הפגנות עם כלבים זה אירוע מאוד משמעותי, אנחנו משתדלים להימנע מכך, למרות שמבחינת המדיניות אין מניעה להשתמש בהם, כי זה מוגדר נשק אל-הרג", הסביר קצין בכיר בזרוע היבשה.

לדברי הקצין, כלב עם זמם, גם אם הוא תוקף מפגין, יכול להפילו לקרקע או לתת מכות יבשות, אבל לא לגרום לפגוע בו משמעותית.

שתיווי נעצר באותו האירוע בחשד ליידוי אבנים, ועצור היום עד להכרעת הדין בעניינו בבית הדין הצבאי בסאלם. התביעה הצבאית מבקשת להטיל עליו עונש מאסר של שנה על עבירה זו המיוחסת לו בשני אירועים: האחד בדצמבר שעבר והשני באירוע התקיפה במארס.

הכלב של יחידת "עוקץ" תוקף את אחמד שתיווי בקדום, במארסצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ