גורמי ביטחון: חוליה בדואית שהפעיל חמאס ירתה את הגראדים על דרום הנגב

על פי הגורמים, הירי נעשה לבקשת בכירים בתנועת האחים המוסלמים במצרים, ערב היוודע תוצאות הסבב השני בבחירות לנשיאות שם

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

שתי רקטות גראד נורו שלשום מסיני ונפלו בשטחים פתוחים, אחת באזור עובדה והשנייה באזור מצפה רמון. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. זו הפעם הראשונה שהארגונים הפלסטינים מצליחים לשגר רקטות לעבר אזורים אלו.

בהתפתחות מדאיגה ביחסי מצרים-ישראל, דווקא ערב הסבב השני בבחירות לנשיאות במצרים, אמרו גורמי ביטחון ישראלים כי ירי הרקטות נעשה על פי בקשת בכירים באחים המוסלמים. על פי הגורמים, הירי נעשה בידי חוליה בדואית הפועלת בסיני והופעלה על ידי חמאס. אולם במקרה הזה חמאס לא היה היוזם של הירי אלא המוציא לפועל של בקשת הבכירים בתנועה המצרית, בפעולה חמושה ראשונה מסוגה נגד ישראל.

לא ברור לגמרי מה עמד מאחורי הבקשה החריגה והמעורבות יוצאת הדופן של האחים המוסלמים. לא נמסר גם אם הירי היה חלק מניסיון לשגר מטחים לעבר מתקנים ספציפיים בישראל.

רקטה שנחתה בשטח פתוחצילום: אליהו הרשקוביץ

בשיחות עם הקהילה הבינלאומית, הציגו עד כה האחים המוסלמים קו מדיני מפויס כלפי ישראל תוך הבהרה כי אין בכוונתם לבטל את הסכמי השלום עמה. גם מועמד "האחים" בבחירות לנשיאות, מוחמד מורסי, אמר דברים דומים. אולם בעצרות הבחירות של התנועה נשמעו דברי הסתה קשים נגד ישראל. באחת העצרות שהתקיימה בתחילת מאי בעיר אל-מחלה באזור הדלתא, בנוכחות מורסי, הבטיחו הדוברים כי מטרת האחים המוסלמים היא לשחרר את ירושלים מידי ישראל. הדובר המרכזי באותו אירוע, איש הדת, סיפוואת חיג'אזי , אמר כי מורסי ישחרר את ירושלים. לדבריו החלום של "האחים" הוא "האומות המאוחדות הערביות", והבירה של אותה מדינה תהיה "אל-קודס אינשאללה".

"בירתנו לא תהיה מכה או מדינה, אלא ירושלים. לירושלים צועדים מיליוני שהידים", צעק. "שכל העולם יידע, אנו אומרים זאת מפורשות: מטרתנו היא ירושלים ונתפלל בירושלים, ואם לא נמות כשהידים על הריסותיה". אחד הדוברים האחרים אמר "מחר ישחרר מורסי את עזה". הזמר באירוע שר: "שתימנע השינה מעיני היהודים, בואו אוהבי השהאדה, כולכם חמאס. שאו נשק והיכונו להתפלל".

שרידי הרקטות התגלו אתמול באזור עובדה שצפונית לעיר אילת ובאזור מצפה רמון. כוחות הביטחון החלו בסריקות לאחר שביום שישי נשמעו באזור הדי פיצוץ. מהירי לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. מבדיקה של חבלנים עולה כי ככל הנראה מדובר ברקטות גראד משופרות לטווח של 45 ק"מ, בקוטר 122 מ"מ.

באפריל שעבר נורו לעבר העיר אילת שלוש רקטות גראד. גם אז לא היתה כל התרעה לפני הירי ורק לאחר מציאת הנפלים התברר כי הוא בוצע על ידי חוליה שפעלה בסיני. באוגוסט 2010 התפוצצו באזור אילת ובעקבה חמש רקטות גראד שנורו משטח מצרים והרגו אזרח ירדני. בישראל מתריעים שוב ושוב בחודשים האחרונים כי חצי האי הופך לחממה עבור ארגוני הטרור האיסלאמיסטים ומשמש גם כ"חצר האחורית" של החמאס לניסויים. באוגוסט שעבר יצאה מתחומי סיני התקפת טרור שאותה יזם ארגון ועדות ההתנגדות העממית.

ראש מועצת מצפה רמון, פלורה שושן, אמרה אתמול כי "אנחנו מאוד מקווים שלא ניכנס למפת הגראדים, וכי הירי הזה הוא מקרה חד פעמי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ