סרבן מילואים שובת רעב בכלא להזדהות עם עצירים מנהליים

יניב מזור, בן 31, נשלח ל-20 ימי מאסר כי סירב לשרת במילואים. בשלישי פתח בשביתת רעב "לאות סולידריות עם העצירים הפלסטינים, ולא כדי להשתחרר"

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

סרבן מילואים שנכלא שובת רעב בכלא צבאי לאות הזדהות עם העצירים המינהליים הפלסטינים. יניב מזור, בן 31 מירושלים, נדון ביום ראשון לפני שבוע ל-20 ימי מאסר בשל סירובו למלא כל תפקיד שהוא, גם לא קרבי, בצה"ל.

מזור הועבר ביום שני שעבר לכלא 4 בצריפין, וביום שלישי בצהריים פתח בשביתת הרעב. ביום שישי האחרון סיפר בטלפון לפרקליטו, מיכאל ספרד, כי "בחודשים האחרונים הזדעזעתי משביתות הרעב של העצירים המינהליים הפלסטינים, אבל לא יכולתי לעשות הרבה. החלטתי לשבות רעב לאות סולידריות וכדי להעלות את נושא המעצר המינהלי, ולא כדי להשתחרר. אני במאסר מרצוני כי עשיתי מעשה שאני מבין שיש לשלם עליו מחיר".

יניב מזור. לדבריו, הועבר לבידוד בכלא כי סירב לפנות למפקדים בדרגותיהם הצבאיותצילום: אייל מולצ'נסקי

לחבריו מהתנועה היהודית-ערבית "תעאיוש" נגד הכיבוש, נודע שמזור הועבר לבידוד לאחר שסירב ללבוש מדים בכלא ולפנות למפקדים בדרגותיהם הצבאיות. חבריו אומרים שגם בוטל הקיצור האוטומטי בתקופת המעצר (יום לכל עשרה ימים), מסיבה שאינה ברורה.

מזור, מורה דרך במקצועו ורב סמל (מיל') בשריון, היה בשירות סדיר בין השנים 1999 ל-2002. במשך רוב התקופה הזו הוא שירת בבקעה ובגדה המערבית. הוא גם התייצב שש או שבע פעמים במילואים, וכפי שסיפר לעיתונאי חגי מטר ערב כליאתו, עם השנים השאלות על השליטה הישראלית בשטחים החלו להציק לו יותר ויותר. "הגעתי לצבא כתוצר אופייני של המערכת", סיפר למטר, "ילד טוב, משרת בשטחים, עושה מה שאומרים לו. לא חושב. בעיקר לא חושב". לעדותו, הוא גם ניסה "סרבנות אפורה", אך לאחר שחזר משנת טיול בחו"ל החליט כי "אינו יכול עוד להמשיך עם העמדת הפנים".

ביום רביעי לפני כשבועיים, כשהתייצב לשירות המילואים, הוא נשפט לראשונה ל-15 ימי מאסר על תנאי לאחר שהודיע על סירוב. "מפקד הגדוד אמר לו ללכת הביתה ולחשוב", סיפר עו"ד ספרד, "יניב סיפר לי שאת סוף השבוע הוא בילה בסיור עם 'שוברים שתיקה' בחברון ועם תעאיוש, בדרום הר חברון. המצפון שלו לא השתנה ביומיים האלה וכך לא השתנה עמדתו באשר לסירוב". הוא נדרש לחזור ביום ראשון לבסיס, ושם שפט אותו מפקד החטיבה שלו. לדברי מזור, המח"ט הודיע לו שימשיך לשלוח לו צווי מילואים.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "חייל המילואים נשפט ונידון לכמה ימי מחבוש. מטעמי צנעת הפרט לא ניתן לפרט על פרטי המקרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ