פיגוע ללא כתובת |

טרור בחסות חוסר היציבות: כשידיה של ישראל כבולות

הבחירות במצרים לא יפתרו את הכאוס בסיני, וישראל, שלא רוצה בהעמקת בידודה במזה"ת לא יכולה לפעול במצרים, במיוחד שזהות המפגעים לא ברורה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פיגוע החדירה הבוקר (שני) באזור קדש ברנע ושיגור טילי הגראד לעבר עובדה ומצפה רמון בסוף השבוע, לצד הידיעות הרבות בתקשורת המצרית על פעילות מוגברת של גורמי טרור פלסטיניים בסיני בימי הבחירות, מבהירים כי לגורמים מסוימים במצרים ישנו אינטרס ברור לחימום הגבול עם ישראל.

ללא קשר לזהותו של המנצח בסבב השני של הבחירות - מוחמד מורסי או אחמד שאפיק, ברור כי ישראל יכולה לצפות לעוד אירועים מהסוג הזה. הכאוס בסיני אינו צפוי להיעלם בקרוב וכוחות הביטחון המצריים יהיו טרודים בנסיונות חוזרים ונשנים לייצב את המצב הביטחוני בעריה הגדולות של מצרים. בכל יום שחולף מאז המהפכה במצרים, חצי האי קורץ עוד יותר לקבוצות טרור פלסטיניות, אסלאמיות ואחרות.

אחת הבעיות המרכזיות עמן תיאלץ ישראל להתמודד גם באירועים או בפיגועים הבאים, היא היעדר כתובת: זהותם של המחבלים שביצעו את הפיגוע הבוקר כמו גם זו של משגרי הגראדים אינה ברורה. ממשלת ישראל שמוצאת עצמה מבודדת מתמיד במזרח תיכון עוין, בוודאי במקרה של ניצחון מורסי בבחירות לנשיאות, אינה מעוניינת בהסלמה נוספת מול קהיר ולכן תמנע מכל פעולה על שטח מצרים.

גם בעזה, מכחיש החמאס כי היה מעורב בשיגור הטילים, על אף הטענות בישראל בדבר הקשר של הארגון לחוליה בדואית שביצעה את הירי. ידיה של ישראל כבולות, ומכאן ניתן להבין את המאמץ הגדול בסיום בניית גדר הגבול עם מצרים. אין מדובר באמצעי שיעצור את הפיגוע הבא, אך הוא לפחות יקשה על מבצעיו.

ובינתיים, בזירה הפנימית במצרים

האחים המוסלמים הודיעו כבר לפנות בוקר כי ניצחו בבחירות לנשיאות. התוצאות אינן סופיות ועל פי דיווחי התקשורת התוצאה עדיין צמודה מדי בכדי להכריז על ניצחון כזה או אחר. בכל מקרה, לא יהיה זה הימור פרוע לנחש שיחסי מצרים וישראל לא ישתפרו אם אכן ינצח מורסי. מנגד ניתן לשער שאם התוצאות יתהפכו לפתע ושאפיק יוכרז כמנצח, נהיה עדים להפגנות ענק בימים הקרובים בגין טענות בדבר זיופים. 

במציאות הפוליטית במצרים, גם ניצחון של מורסי לא יביא ליציבות, בעיקר לנוכח הודעת המועצה הצבאית העליונה הבוקר על התיקון החדש לחוקה שקובע את סמכויות הנשיא. כבר מחר אמורה להיערך בקהיר הפגנת ענק נגד ההכרזה של המועצה הבוקר כי בעקבות פיזור הבית התחתון של הפרלמנט, הרשות המחוקקת תהיה מעתה בידיה וכן הסמכויות על תקציב המדינה.

התיקון לחוקה אף קובע שלא יתקיימו בחירות ל"מועצת העם" (הבית התחתון) לפני שתקבע חוקה חדשה, שכרגע אף אחד לא יודע מי אמור לנסח אותה. המועצה הצבאית כבר הבהירה שוועדת חוקה שהוקמה על ידי הפרלמנט זמן קצר לפני שפוזר, לא תמשיך לפעול. סמכויות הנשיא - כל נשיא - על פי המועצה הצבאית, מוגבלות למדי והוא אינו מוגדר כמי שמנהל את מדיניות החוץ של מצרים או משמש כמפקד העליון של הכוחות המזויינים.

מכאן שהעימות בין נשיא מכהן מטעם האחים המוסלמים לבין המועצה הצבאית העליונה, עלול להביא לרתיחה ביחסים בין הצדדים, לשיתוק של המערכת הפוליטית ואולי אפילו להתפטרות של הנשיא (אם יהיה זה מורסי כמובן) והפגנות סוערות חדשות. לעת עתה נראה כי המועצה הצבאית אינה מתכוונת לזוז הצידה מתוך חשש אמיתי כי האחים המוסלמים עלולים להוביל את המדינה לאבדון וכמובן להחלשת כוחו של הצבא.

יחד עם זאת, ייתכן שהאינטרס המשותף למועצה הצבאית והאחים המוסלמים לשקט ויציבות יביא אותם לשתף פעולה. המועצה תנסה לחבק את מורסי ולשתף אותו בתהליך קבלת ההחלטות והאחים המוסלמים מנגד ישמרו את המצב הנוכחי. קשה לומר בשלב זה לאן ינשבו הרוחות. לעת עתה, נצטרך להמתין כמה שעות כדי לפחות לדעת מי ניצח בבחירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ