המשטרה נערכת לפינוי גבעת האולפנה: עורכת תרגיל גדול בבקעה

התרגיל, בהשתתפות יותר מאלף שוטרים מהמחוזות השונים, כוחות מיוחדים, שוטרי יס"מ ופרשים, תרגל את כל התרחישים בהם עלולה המשטרה להיתקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משטרת ישראל עורכת היום (שני) תרגיל רחב היקף, כהכנה לפינוי חמשת הבתים בשכונת האולפנה עד סוף החודש. בתרגיל, שמתקיים בבסיס אימונים בבקעת הירדן, משתתפים יותר מאלף שוטרים מהמחוזות השונים ואליהם הצטרפו כוחות מיוחדים, שוטרי יס"מ, פרשים וכוחות ייעודיים לפיזור הפגנות. צמרת המשטרה צפתה בתרגיל.

במשטרה אמרו כי הכוחות מתרגלים התמודדות עם כל התרחישים בהם עלולים השוטרים להיתקל במהלך הפינוי. מדובר בתרגיל הגדול ביותר מאז ההתנתקות ב-2005 ומאז הכנות המשטרה בספטמבר שעבר להתקוממות פלסטינית ביהודה ושומרון בעקבות הכרזה באו"ם על הקמת מדינה ריבונית, מהלך שלא יצא בסופו של דבר אל הפועל.

מבחינת המשטרה, בתום התרגיל אמורים הכוחות להיות מוכנים להחלטת הדרג המדיני לבצע את הפינוי מהר וללא תקריות חריגות. לפני כשבוע נרשם עימות ראשון בגבעת האולפנה בין קבלנים של משרד הביטחון לבין כמה נערים. במקביל, פרסם רבה של בית אל, הרב זלמן ברוך מלמד, מכתב שבו קרא "לכל הציבור ולחברי הכנסת נאמני ארץ ישראל להצטרף למאבק נחוש במסירות ובנכונות להקרבה".

כוחות משטרה נכנסים לבסיס האימונים שבו התקיים התרגיל, היוםצילום: מוטי מילרוד

בתוך כך, חתכו היום אלמונים את הגלגלים של זאב (זמביש) חבר, אחד מראשי המתנחלים, בעת שהיה בפגישה בבית אל. זאת, כנראה מתוך מחאה על המו"מ שהוא מנהל לפינוי מוסכם של הבתים בשכונת האולפנה.

לפני כשבוע פורסם מסמך של משרד הביטחון הקובע כי צה"ל צריך לפנות ולהעביר את בסיס חטמ"ר בנימין ואת בסיס מג"ב הסמוכים לבית אל, כדי לממש את הבטחת ראש הממשלה למתנחלים לבנות 300 יחידות דיור חדשות בהתנחלות, כפיצוי על ההריסה המתקרבת של בתי שכונת האולפנה. המסמך הוגש לפקידים בכירים ושרים בשבועות האחרונים, אך טרם התקבלה החלטה רשמית לגביו.

במסגרת מתווה ראש הממשלה לפתרון סוגיית בית אל, הובטח כי הבתים יועתקו, כי ייבנו עשרה בתים חדשים על כל אחד שייהרס, וכן הובטח מנגנון עתידי להגנה על ההתנחלויות. בינתיים, נראה כי הבתים לא יועתקו וגם המכתב שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שלח לנתניהו בעניין "המנגנון" מלמד כי אין מנגנון כזה וכל עתירה נדונה לגופה. ההבטחה היחידה שנותרה היא בניית 300 יחידות הדיור החדשות.

במסגרת ההכנות לפינוי האולפנה נעשתה עבודת מטה במשרד הביטחון לבדוק היכן ניתן בכל זאת לבנות בבית אל. מהמסמך של המשרד עולה כי בנייה כזו מסובכת מאוד ודורשת אישורים משפטיים שספק אם יתקבלו, או תהליכים ביורוקרטיים ארוכים מאוד. במסמך של משרד הביטחון נכתב כי כדי לבנות את יחידות הדיור המובטחות יש "לפנות את שטח החטמ"ר. לצרף את השטח לתחום שיפוט דרג מדיני. לקדם הרשאה לתכנון וקידום הליכי תכנון". כמו כן מוצע לפנות את שטח בסיס מג"ב, שחציו בתחום בית אל וחציו מחוצה לו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ