הכדורגלן הפלסטיני ששובת רעב שלושה חודשים ישוחרר

פעם נוספת שפלסטיני משתחרר ממעצר מינהלי לאחר שביתת רעב: מחמוד אל-סרסק, הכדורגלן שעצור בלא משפט מ-2009, ישוב לעזה בחודש הבא

אבי יששכרוף
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
ג'קי חורי

שחקן הכדורגל הפלסטיני ששובת רעב בשלושת החודשים האחרונים, מחמוד אל-סרסק, יסיים את השביתה וישוב בחודש הבא לעזה בעקבות סיכום שהשיג עם הרשויות בישראל. סרסק נעצר ב-2009 בדרכו למשחק כדורגל בג'נין. הוא הוחזק מאז בכלא ישראלי במעצר מינהלי. בשלושת החודשים האחרונים שבת רעב. היום, כאמור, הגיע לסיכום עם הרשויות הישראליות כי יוחזר לעזה ב-10 ביולי. עד אז יפסיק את שביתת הרעב וישהה במתקן הרפואי של שירות בתי הסוהר.

בחודש שעבר הושג הסכם בין שירות בתי הסוהר וחמישה אסירים פלסטינים ששבתו רעב במחאה על תנאי מאסרם. במסגרת ההסכם התחייבו האסירים שלא לעסוק בפעילויות נגד ביטחון המדינה מתוך הכלא, ובתמורה יוענקו להם הקלות בכמה תחומים. בין היתר התחייב שב"ס להחזרת אסירי ההפרדה לאגפי הכליאה ולבטל את מדיניות ההפרדה, וכי אסירים תושבי עזה יהיו זכאים לביקורי קרובים מדרגה ראשונה. הזכאות לביקורים תינתן באופן הדרגתי. בנוגע לעצירים המינהליים, שב"ס וגורמי ביטחון אחרים הסכימו לדון מחדש בכל התיקים באופן פרטני.

חרף ההסכמות שהושגו המשיכו שני עצירים לשבות, בהם אל-סרסק בן ה-25. מכר של סרסק אמר ל"הארץ" כי "מכיוון שהם מעזה, בגדה לא מתעניינים בהם ולא מנהלים למענם את המערכה שניהלו למען עצירים יחידים אחרים ששבתו רעב". סרסק היה שחקן נבחרת, ובמשפחתו התלוננו שאפילו נשיא התאחדות הכדורגל הפלסטינית, ג'יבריל רג'וב, שריצה בעצמו עונש מאסר בעבר, לא טרח להתעניין בשלומו.

הפגנה לשחרור אל-סרסק סמוך למחנה עופר, בשבוע שעבר צילום: אי–פי

אל-סרסק, ששיחק כחלוץ בנבחרת הכדורגל הפלסטינית, ביקש ב-2009 לעבור מקבוצת הכדורגל שלו ברפיח לקבוצת של מחנה הפליטים בלאטה בשכם. למרות המדיניות הגורפת של מניעת יציאתם של תושבי עזה לישראל ולגדה המערבית, קיים חריג בולט אחד והוא כדורגלנים - להם ישראל מעניקה אישורי מעבר לגדה המערבית ואף אישורי שהייה.

ככדורגלן, סרסק קיבל אישור יציאה ונעצר במחסום ארז ביולי 2009. מאז הוא עצור בלא משפט בתוקף החוק לכליאתם של לוחמים בלתי חוקיים. החוק, שנחקק ב-2002 וכוון בתחילה לתושבי לבנון, מוחל מאז 2005 גם על תושבי עזה - והוא גרסה נוקשה יותר של מעצר מינהלי שמאפשרת מעצר בלא משפט, ללא ביקורת שיפוטית אפקטיבית וללא הגבלת זמן. בשבועות האחרונים הופעל לחץ כבד על ישראל לשחררו. נשיא התאחדות הכדורגל העולמית פיפ"א, ספ בלאטר, אף קרא ליו"ר ההתאחדות הישראלית אבי לוזון להשפיע על הממשלה ולשחררו בשל חשש לחייו.

ברפיח, עיר מגוריו של אל-סרסק, נערכה הערב חגיגה גדולה מיד לאחר דבר ההודעה על שחרורו הצפוי. דובר ארגון "מוהג'ת אל קודס" שמטפל באסירים משוחררים, בעיקר בג'יהאד האיסלאמי, מסר כי "ההסכם נחתם אמש והובא היום לידיעת סרסק, שמאושפז במרפאת שירות בתי הסוהר. לאחר התייעצות עם עורך דינו סוכם שהוא מפסיק את השביתה וחוזר לאכול בהדרגה".

במהלך הימים הקרובים יוסיף סרסק לשהות במרפאה של שירות בתי הסוהר בכלא רמלה עד שיתאושש. בתנועת הג'יהאד האסלאמי בירכו על ההחלטה והגדירו אותה "היסטורית". עימאד, אחיו של הכדורגלן, אמר כי הוא ושאר בני המשפחה "חשים גאווה שישראל לא הצליחה להכניע את אחיו וכולם ממתינים לחזרתו הביתה".

לפני כחודשיים שוחרר פעיל הג'יהאד האיסלאמי חאדר עדנאן בתום שביתת רעב בת 67 יום. לעדנאן הוצא צו מעצר מינהלי "בגין היותו פעיל בג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני המסכן את ביטחון האזור". עדנאן הודיע על שביתת רעב בחקירתו, בטענה שהושפל על ידי חוקריו. עוד טען שאין הצדקה למעצרו ואין ראיה להגשת כתב אישום נגדו. בעקבותיו פתחו אסירים נוספים בשביתות רעב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ