לקראת פינוי |

תושבי האולפנה קיבלו מהמדינה הצעה אחרונה לעזיבה מרצון

בפגישה דרש השר ארדן לקבל תשובה עוד היום. התוכנית כוללת פחות מ-300 יחידות הדיור שהבטיח נתניהו אך מציגה התחייבות לבנייה לפי לוח זמנים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

השר גלעד ארדן, המתווך בין הממשלה לבין מתנחלי בית אל בנושא פינוי הבתים מגבעת האולפנה, הגיש אתמול (שני) הצעה אחרונה לתושבי בית אל. הם אמורים להשיב עוד היום האם הם מוכנים לקבל אותה, ולהתפנות מרצון משכונת האולפנה, או שפניהם לעימות.

אתמול נפגשו במשרדי המועצה האזורית מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף איתן דנגוט, ארדן וכן רב היישוב זלמן ברוך מלמד. בפגישה, הממשלה הציעה מתווה לבנייה עתידית בבית אל, כולל התחייבויות קונקרטיות ולוחות זמנים.

ככל הנראה מדובר במתווה, שכולל פחות יחידות דיור מה-300 שהבטיח נתניהו, אך יחידות דיור שיש אפשרות מעשית לבנותן. בפגישה הובהר, כי הממשלה מצפה לקבל תשובה עוד היום ואם לא, הכוחות יהיו ערוכים לפינוי בכוח.

בשכונת האולפנה המשיכו להתגודד עשרות בני נוער, שביקשו להתעמת עם כוחות הביטחון במקום. בזמן הפגישה הם שפכו צבע על מכוניתו של גלעד ארדן וחתכו את גלגלי רכבו של זאב חבר (זמביש), אחד מראשי המתנחלים שנכח גם הוא בפגישה.

צמיגים בבית אל, היוםצילום: מוטי מילרוד

באופן מפתיע, עמיתיו הפנו לו כתף קרה וכמעט אף איש ציבור משמעותי לא הוציא הודעת גינוי על המקרה. יו"ר הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ, אמר כי המחאה נגד פינוי גבעת האולפנה מוצדקת, אבל "ונדליזם אינו דרכנו. הדרך הזו מרחיקה רבים וטובים, שתומכים בישיבתנו בכל חלקי הארץ. לבי נחמץ כאשר קומץ קטן הופך את זמביש לאויב. הוונדליסטים לא עשו אחוז אחד ממה שהוא עשה למען ההתיישבות". מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, אמר בתגובה לאירוע כי "הגולם קם על יוצרו".

הצעירים שחתכו את הגלגלים זועמים על חבר מכיוון שלטענתם הוא מחבל במאבק ומשתף פעולה עם השלטונות וכי הפשרות שאותן הוא רוקח, לטענתם, מביאות לפינוי עוד ועוד מאחזים.

במקביל הצעירים החלו להכין בונקר בתוך אחד הבתים, שבתוכו הם מתכוונים להתבצר, כשיבוא הפינוי. עם זאת, פעילי הימין המיליטנטים לא מתכוונים לבוא לשכונת האולפנה. אחד מהם אמר ל"הארץ" כי עסקני היישוב משחקים משחק כפול. מצד אחד הם מתכוונים להתפנות בשקט, ומצד שני הם נותנים לילדים לאגור צמיגים ולהכין מתרסים, כדי ללחוץ על הממשלה להשיג עוד כמה יחידות דיור.

המאבק בין התומכים בקו תקיף לבין התומכים בהסכמים עם הממשלה, יפרוץ לאחר שיסתיים המשא ומתן בשכונת אולפנה. בקרב הנהגת מועצת יש"ע קיים ויכוח על הדרך שבה יש לפעול. מחד, ראש המועצה דני דיין, נוקט בקו מתון ולא מאיים "לשרוף את המועדון". מנגד, ראשי מועצות, שמייצגים את הציבור המיליטנטי יותר, דורשים לשנות אסטרטגיה. דיין דורש לכנס את מליאת מועצת יש"ע המונה למעלה מ-200 חברים המייצגים את כל היישובים, כדי להביע אמון בדרכו.

בינתיים דיין זכה לתמיכה מהרב חיים דרוקמן ומחבר הכנסת יעקב כץ, אבל ברור כי לאחר כינוס המליאה לקראת הדיון על המאחז עמונה, האמור להיהרס עד סוף השנה, הקו יהיה מיליטנטי הרבה יותר.

מוקדם יותר היום קיימה משטרת ישראל תרגיל רחב היקף כהכנה לפינוי חמשת הבתים. בתרגיל, שמתקיים בבסיס אימונים בבקעת הירדן, השתתפו יותר מאלף שוטרים מהמחוזות השונים ואליהם הצטרפו כוחות מיוחדים, שוטרי יס"מ, פרשים וכוחות ייעודיים לפיזור הפגנות. צמרת המשטרה צפתה בתרגיל.

במשטרה אמרו כי הכוחות מתרגלים התמודדות עם כל התרחישים בהם עלולים השוטרים להיתקל במהלך הפינוי. מדובר בתרגיל הגדול ביותר מאז ההתנתקות ב-2005 ומאז הכנות המשטרה בספטמבר שעבר להתקוממות פלסטינית ביהודה ושומרון בעקבות הכרזה באו"ם על הקמת מדינה ריבונית, מהלך שלא יצא בסופו של דבר אל הפועל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ