עמירה הס
עמירה הס

בהוראת יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן), משלחת בראשות ראש הממשלה הפלסטיני ברמאללה, סלאם פיאד, צפויה לצאת לוותיקן כדי לדון בהסכם הכלכלי שהכס הקדוש נושא ונותן עליו מול ישראל. כך פורסם בסוף השבוע בסוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית "ופא". ההוראה ניתנה לאחר הפרסומים על חששותיהם של פלסטינים נוצרים ושל משפטנים פלסטינים, שבהסכם בין הוותיקן לישראל משתמעת הכרה עקיפה בסיפוח מזרח ירושלים ("הארץ" 11 ביוני).

לאחר הפרסום ב"הארץ", דוברים אחדים של הוותיקן הכריזו בתקשורת שאין כל שינוי בעמדת הכס הקדוש נגד הכיבוש הישראלי. אבל לדברי מקור באש"ף הצהרות אלו אינן מספקות – ולפיכך נחוצה פגישה של בכירי הרשות ואש"ף עם בכירי הוותיקן.

ברמאללה צופים שהמשלחת תצא בתוך כחודש – לפני ביקור מתוכנן של עבאס ברומא. עם זאת, יש אי בהירות לגבי העומדים בראשה – פיאד ושר החוץ בממשלתו, ריאד אל מלכי. זאת מכיוון שבימים האחרונים עבאס הבטיח (שוב) כי קרובה הקמתה של ממשלת פיוס פלסטינית, שפיאד לא יעמוד בראשה. כך או כך – במשלחת אמורים להשתתף גם נציגי אש"ף אחדים וד"ר נביל שעת, הנושא ונותן עם הוותיקן על ההסכם עם הרשות הפלסטינית.

האפיפיור בפגישה עם ראשי הקהילה היהודית מניו יורק, לפני 3 שנים בוותיקןצילום: רויטרס

כפי שפורסם ב"הארץ", בטיוטת ההסכם הכלכלי שבמשא ומתן בין הוותיקן לישראל אין אבחנה בין ישראל הריבונית לבין השטח שכבשה ב-1967. העדרו של סעיף מקדים שיעשה אבחנה כזו – כפי שנהוג באמנות ובהסכמים שמדינות זרות חותמות עם ישראל - יצר מתח בין הקהילות הנוצריות הפלסטיניות ואש"ף לבין הוותיקן. דוברי הוותיקן העדיפו להתרכז בתגובותיהם בעובדה שבטיוטה במילא לא מוזכרים מוסדות קתוליים מעבר לקו הירוק, ולכן אין בו משום הפרה של אמנת ז'נווה לגבי הגנה על אוכלוסייה נכבשת.

כך אמר למשל תת השר ליחסי חוץ בוותיקן, הארכיבישוף אטורה באלסטררו, בראיון לרדיו הוותיקן: "ההסכם המדובר נוגע לחיים, פעילות ומיסוי של הכנסייה הקתולית בישראל. הוא אינו נכנס לחילוקי דעות טריטוריאליים על מזרח ירושלים או שאר השטח שנכבש ב-1967". ל"הארץ" אמר מקור יודע דבר שהתמיכה בפלסטינים תבוא לידי ביטוי בהסכם האמור להיחתם עמם. אבל מקורות פלסטיניים ציינו עם זאת שעד כה סירב הוותיקן לבקשתם להכיר במדינה פלסטינית וסירב גם לציין את גבולות 1967 כגבולותיה - בהסכם שתחת משא ומתן. זו עמדה שמאכזבת קודם כל את הנוצרים הפלסטינים.

המשך המו"מ על טיוטת ההסכם בין ישראל לוותיקן נדחה לדצמבר, אחרי יומיים של שיחות שהתקיימו בשבוע שעבר ברומא. ההסכם הכלכלי מתבסס על הסכם היסוד שנחתם בין הוותיקן לישראל ב-1993, עם כינון היחסים הדיפלומטיים בין שתי הישויות. המו"מ עליו נמשך מאז 1999.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ