אושרו השינויים בתוכנית להקמת מתקן שהייה למהגרים

ראש המועצה האזורית רמת נגב שמוליק ריפמן היה היחיד שהתנגד לתוכנית. בהתאם לתוכנית, יוקמו 16 אלף מקומות שהייה למסתננים בחודשים הקרובים

מוטי בסוק
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק
גילי כהן

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה היום (שלישי) ברוב גורף את כל השינויים המוצעים בתוכנית המתאר הארצית להקמת (תמ"א 46). השינויים אושרו ברוב של 19 חברים לעומת מתנגד אחד בלבד - נציג ארגון הגג של הגופים האמונים על שמירת איכות הסביבה. בנוסף אושרו גם השינויים המעניקים פטור בבניית ערי האוהלים מתהליכי הרישום ברשות המקומית, ברוב של 16 חברים בעד לעומת שני מתנגדים ואחד שנמנע. בהתאם לתוכנית יוקמו 16,000 מקומות שהייה למסתננים בחודשים הקרובים.

במהלך הדיון אמר ראש המועצה האזורית רמת נגב, שמוליק ריפמן, כי הוא לא מאמין במטרת הדיון, היות ובו בזמן כבר עובדים הטרקטורים בשטח. לדבריו, "לא מדובר בפתרון, אלא בהחלטה שתהיה בכייה לדורות, בעודה פוגעת משמעותית בערך חיי האדם ובזכויות אנוש בסיסיות. בכוונת הממשלה להשליך אל האוהלים בנגב אלפי מסתננים, ללא תנאים סניטריים בסיסיים, ללא ביוב, ללא חשמל וללא שמירה על בסיס תברואתי מספק".

בתגובת משרד הביטחון לנושא, , ציינו גורמים בכירים במשרד כי ערי האוהלים יהיו פתרון זמני בלבד. ריפמן אמר בתגובה כי "מדובר באמירה בטלה. מה שזמני היום יהיה קיים כאן גם בעוד 20 ו-30 שנה".

העבודות באזור שבו תוקם עיר האוהלים, בשבוע שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

סמנכ"ל משרד הביטחון וראש אגף אמו"ן (אגף מבצעים לוגיסטיים ונכסים), בצלאל טרייבר, הציג בדיון את מטרת התוכנית כפי שהגדיר אותה ראש הממשלה, בנימין נתניהו. לדבריו, מטרת התוכנית היא להביא לכך שכל המסתננים שיכנסו לארץ יועברו ישירות למתקני השהייה וישהו בהם תקופות ארוכות, זאת מבלי להגיע לפני כן לערים ברחבי הארץ.

לפי משרד הביטחון, תוכנית המשרד היא להקצות ארבע מ"ר לכל שוהה - הן באוהלים והן במבני הקבע, בנוסף, המשרד יקפיד שבהתאם להוראות תוכנית המתאר, על כל מ"ר של מגורים ייבנה מ"ר של מבני ציבור. עוד נקבע במסגרת אישור התוכנית, שמתחמי האוהלים יוקמו לתקופה זמנית שלא תעלה על שנתיים וחצי.

לגבי נושא הביוב ציינו במשרד הביטחון כי הפתרון יגובש עם המועצה האזורית רמת נגב, וכי במסגרתו יורחבו מתקני הביוב הקיימים (בריכות החמצון בקציעות) ובנוסף יבנה מתקן טיהור שפכים קבוע. "מתקני השהייה הם צורך מיידי, שלא ניתן לעכב את הקמתם. תוכנית הביוב שאישרה המועצה הוקמה בתיאום עם משרד הבריאות ונותנת מענה זמני לצרכים", נמסר מהמשרד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ