החמאס לוקח אחריות |

מטח הרקטות מעיד על שינוי בגישת הארגון

הפעם האחרונה שבה הודה החמאס בשיגור רקטות היתה לפני כשנה. הניצחון המסתמן של האחים המוסלמים בבחירות במצרים נוסך ביטחון בהנהגה בעזה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ב-24 השעות האחרונות מתנהלת בגבול עזה התכתשות בין ישראל לחמאס, בפעם הראשונה זה יותר משנה. עצם נכונותו של החמאס לקבל עליו אחריות פומבית לירי רקטות – אתמול בצהריים ושוב היום סמוך לשעה 15 – משקפת שינוי בגישתו למצב. כיוון ההתפתחויות בימים הבאים עדיין אינו ברור, אבל הוא כבר מעורר דאגה מסוימת בצמרת הישראלית. בסבבים הקודמים של האלימות ידעו שני הצדדים לרסן את הירי במהירות יחסית, במטרה למנוע גלישה לעימות נרחב יותר.

מאז שהסתיים מבצע "עופרת יצוקה" בינואר 2009 נמנע החמאס בדרך כלל מירי רקטות לשטח ישראל. לעתים, פעלו ארגונים אחרים (הג'יהאד האיסלמי או פלגים "סוררים" קטנים יותר) תוך עצימת עין של החמאס או חרף התנגדותו. בפעמים אחרות, עמד החמאס מאחורי שיגור רקטות של ארגונים הסרים בעקיפין למרותו. הפעם האחרונה שבה החמאס הודה באחריותו לשיגור היתה באפריל 2011, בסבב ירי שהחל בשיגור טיל נ"ט לאוטובוס תלמידים ישראלי שממנו נהרג הנער דניאל ויפליך. במקרה אחר, מאוחר יותר, קיבלה על עצמה הזרוע הצבאית של החמאס אחריות לירי קטיושת גראד לאופקים, אך ההודעה הוסרה מאתר האינטרנט שלה כעבור כמה שעות. הפעם, החמאס מודיע בגלוי ששיגר רקטות אתמול והיום. במקרה אחד, היתה זו לטענתו קטיושה שנורתה למחנה זיקים, בחירה מוכוונת ביעד צבאי מובחן (יתר הרקטות נורו למטרות אזרחיות אך נחתו בשטחים פתוחים).

מה הקפיץ את החמאס? הסבב הנוכחי קשור כנראה, לפחות בעקיפין, למתרחש בגבול מצרים. תחילה ירי הקטיושות לנגב הדרומי ביום שישי ולאחר מכן הפיגוע בגדר אתמול, שבו נהרג הישראלי סאיד פשאפשה. עד כה, לא ברור איזה ארגון אחראי לירי ואם מדובר בפעולה פלסטינית שמקורה בעזה, בחוליה בדואית המזוהה עם ארגוני הג'יהאד העולמי, או אולי (כפי שכבר אירע בעבר) בקו-פרודוקציה. תושבים בעזה אמרו היום כי ברצועה לא נפתחו סוכות אבלים לזכר שני המחבלים שנהרגו בתקרית בגדר בסיני – דבר שמעיד לדעתם על כך שהמחבלים הללו היו זרים שבאו לסיני מחוץ לרצועה.

אתמול, בכמה תקיפות לאחר הפיגוע ליד הגדר, הרג חיל האוויר עוד שישה פלסטינים, חברי חוליות שעסקו על פי הודעות צה"ל בירי צלפים, בניסיון לשיגור רקטות ובהנחת מטענים (הפלסטינים טוענים שהרוגי החוליה האחרונה היו אזרחים). בין ההרוגים פעיל אחד של החמאס. ירי הרקטות עשוי להיות בפשטות תגובה של החמאס לנפגעים, אך צריך לקחת בחשבון עדיין שישנן התפתחויות אחרות, שאיננו מודעים להן במלואן.

כל זה מתרחש, כמובן, כשברקע ניצחונם המסתמן של האחים המוסלמים בבחירות לנשיאות במצרים, שנוסך ביטחון גם בעמדת הנהגת החמאס בעזה. הרמטכ"ל, בני גנץ, ביקר הבוקר במקום התקרית בגבול סיני ותבע ממצרים לפעול למימוש ריבונותה ולעצירת הפיגועים מתחומה. לנוכח אי היציבות במצרים, המתח ברצועה והחשש מהשלכות אפשריות של המשך מעשי הטבח שמבצע השלטון הסורי באופוזיציה בארצו – סימני העצבנות באזור כולו מתרבים. ישראל כבר חשה היטב בגבולותיה את משמעותה של הטלטלה האזורית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ