המבקר צפוי להטיל אחריות מיוחדת על ישי ושטייניץ

דו“ח אסון הכרמל שיפורסם היום צפוי לבקר בחריפות את תפקוד הממשלה. עם זאת, המבקר לא צפוי לקרוא להדחת השרים מתפקידם

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

"אחריות מיוחדת" על שר הפנים אלי ישי ושר האוצר יובל שטייניץ, "אחריות כוללת" על ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ - כך צפוי לקבוע מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, בדו"ח המיוחד על האסון בכרמל, שיפורסם היום אחר הצהריים.

עם זאת, לינדנשטראוס לא מתכוון לקרוא בדו"ח להדחת ישי ושטייניץ בעקבות מחדליהם, אלא להותיר את העניין לזירה הפוליטית והציבורית. בדו"ח צפוי המבקר לקבוע כי אסור לגלגל את האחריות מהדרג המיניסטריאלי לפתחו של הש"ג, וכי אשמת הש"ג כשלעצמה לא פוטרת את הדרגים הממונים מעליו מחובתם לעמוד לביקורת. המבקר צפוי לקרוא לחברי הממשלה להסביר לציבור מה הם ואנשי משרדיהם עשו כדי למנוע או למזער את האסון.

כמו כן צפוי הדו"ח, ובו 506 עמודים, להטיל אחריות אישית על בכירים במערך הכיבוי, במשטרה ובשב"ס, בעבר ובהווה. במקביל יעביר לינדנשטראוס עותק מהדו"ח גם ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, על מנת שיבחן היבטים משפטיים ונורמטיביים העולים ממנו.

בטיוטה הסופית שהפיץ המבקר בקרב המעורבים באסון הכרמל, הוא מתח ביקורת נוקבת על השרים ישי ושטייניץ. ביחס לישי, שמתוקף תפקידו היה אחראי על מערך הכיבוי וההצלה, נטען בטיוטה כי שר הפנים פעל בעיקר להשגת משאבים נוספים למערך הכיבוי, אולם לא היה מעורב בעבודת המערך ולא ירד לפרטי צרכיו ומוכנותו לאירועים חריגים כמו שריפת ענק, כפי שהתחוללה.

על פי ההערכות המבקר צפוי לקבוע כי ישי לא היה מעורב בבדיקת כשירותו המבצעית של מערך הכיבוי ושיפור יכולות הפיקוד והשליטה שלו, מוכנותו לאירועים חריגים, הכשרות, אימונים ותרגילים של כוחות הכיבוי. בנוסף, כפי שטען בטיוטת דו"ח הביקורת, צפוי המבקר לקבוע כי ישי לא פעל כדי לבחון מימון חלופי לצורכי מערך הכיבוי, לרבות מתוך תקציבי משרד הפנים.

הביקורת המסתמנת בדו"ח. לחצו להגדלה

על שטייניץ צפוי המבקר להטיל אחריות מיוחדת משום שהתנה העברת תקציבים למערך הכיבוי ברפורמה בשירותי הכבאות, בשם השמירה על מסגרת התקציב.

ביחס לאחריותם של השניים צפוי לינדנשטראוס לקבוע כי הם נושאים באחריות מיוחדת למחדלים החמורים שהביאו לרמת המוכנות וההיערכות הנמוכה של שירותי הכיבוי וההצלה ערב השריפה.

אחריותו הכוללת של אהרונוביץ צפויה לנבוע מאחריותו כשר הממונה על השב"ס והמשטרה, שנמצאו ליקויים חמורים בעבודתם. ואילו נתניהו צפוי לשאת באחריות משום שלא פתר בעיות שהביאו לפניו, וכי לא הכריע במחלוקות שבין ישי לשטייניץ שהתגלגלו לשולחנו. לינדנשטראוס צפוי לקבוע כי במשך זמן רב נמנע נתניהו להטיל את כובד משקלו להסדרת המחלוקת בין השרים, עיכוב שפגע בהיערכות מערך הכיבוי לפני האסון. כפי שהודגש בהזדמנויות שונות, צפוי המבקר לציין כי הטלת האחריות על כתפי הממשלה הזאת אינה פוטרת מאחריות את הממשלות הקודמות.

אסון הכרמל התרחש לאחר שב-2 בדצמבר 2010 פרצה שריפה בשולי עוספייה, והחלה להתפשט ביערות. אוטובוס ובו צוערים ומפקדים של שירות בתי הסוהר - שהיה בדרכו לחלץ מהאש אסירים מכלא דמון - נלכד בלהבות. הנהג ו-37 מנוסעי האוטובוס נספו. באסון כולו נהרגו 44 איש, 81 בתים נשרפו ונגרם נזק ל-173 בתים נוספים.

בינואר אשתקד החלו עובדי משרד המבקר לחקור את השריפה. הגופים שנבדקו היו, בין היתר, המשטרה, שב"ס, איגודי ערים לכבאות, נציבות שירות הכבאות, משרד הפנים, קק"ל, משרד הביטחון, חיל האוויר ורשויות מקומיות.

סרטון באתר ש"ס

אתמול עלה אתמול באתר ש"ס סרטון שכותרתו "אסון הכרמל - עובדות חדשות, מה קרה שם באמת?". בין היתר מופיע בסרטון השופט בדימוס אליהו וינוגרד, שמלבין את שמו של ישי ואומר כי האסון אינו קשור ל"מוכנות" של כוחות הכיבוי. הסרטון עלה לאתר המפלגה כחלק מהיערכות תקשורתית לימים הקרובים, שכללה אתמול תדרוך לכתבים מכלי התקשורת החרדיים. בכתבה שנלוותה לסרטון באתר, נכתב כי "בשעה קשה זו שאנו יחד עם כל עם ישראל מחזקים את המשפחות השכולות, הגיע הזמן לומר את האמת ולחשוף מסמכים בלעדיים, לצד ראיונות מפתיעים. פרסום ראשון בסדרה". בלשכת ישי, כמו בלשכת שר האוצר שטייניץ, מדגישים כי אין בכוונתו להתפטר בעקבות האחריות שצפוי להטיל עליו המבקר בדו"ח. יועציו של השר דוגמים מתוך הדו"ח בעיקר את המשפטים שבהם חולק המבקר לישי שבחים על תפקודו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ