למה ירה חמאס?

אבי יששכרוף ועמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף ועמוס הראל

מאז אתמול מדווח אתר האינטרנט של הזרוע הצבאית של החמאס (בגאווה רבה) כי "עיז א-דין אל-קסאם ממשיך להפציץ ביום השני ברציפות את האויב ברקטות וירה לעבר הבסיס הצבאי סופה 9 רקטות 107 מ"מ". ההודעה הזו מצביעה על כמה התפתחויות בפעילות הצבאית של החמאס מאז החל הסבב האלים האחרון בדרום.

ראשית, חמאס יורה ואף מקבל על כך אחריות. העובדה הזו עשויה להישמע מוזרה ללא מעט אנשים, אלה שחושבים שחמאס המשיך לירות רקטות לעבר ישראל בשנים האחרונות. אולם העובדות שונות בתכלית: מאז עופרת יצוקה נמנע הארגון כמעט לחלוטין מירי לעבר ישראל.

הפעם האחרונה שחמאס היה שותף רשמי בירי רקטות היתה למעשה באפריל 2011. אפילו בעימות האחרון בחודש מארס נותר חמאס מחוץ להתכתשות ונמנע מתקיפה. יתרה מכך, החמאס הקים מנגנון ביטחוני מיוחד שתפקידו להילחם ביורי הרקטות מטעם הארגונים האחרים.

העובדה השנייה שעולה מההודעה באינטרנט כמו גם מההתפתחויות בשטח, שחמאס מתנהג כצבא לכל דבר: לרוב, אנשיו מכוונים את הירי לעבר בסיסים צבאיים ולא מנסים לפגוע במטרות אזרחיות. מלבד מקרה אחד הבוקר, אנשי הארגון מגבילים את עצמם לשיגור רקטות לתחומי עוטף עזה ולא לריכוזי אוכלוסייה מרוחקים כמו באר שבע או אשדוד. עם זאת, הארגונים האחרים שהצטרפו לירי מכוונים גם ליישובים.

אם עד כה נמנע חמאס מהשתתפות בירי לעבר ישראל, הרי שביומיים האחרונים הוא מגדיר מחדש את כללי המשחק: הוא ישגר רקטות, אך לעבר מטרות צבאיות בלבד.

ההחלטה הזו נובעת מכמה סיבות: ראשית, הארגון ספג ביקורת קשה בחודש מארס כאשר לא השתתף בירי הרקטות. הג'יהאד האיסלאמי, ועדות ההתנגדות העממית וגם גופים המזוהים עם אל-קאעדה טענו נגדו כי הפך לסוג של רשות פלסטינית, וחשוב לחמאס להוכיח כי הוא עדיין ארגון "התנגדות" שיכול ורוצה להמשיך ולהילחם בישראל.

בנוסף, זהו ניסיון לייצר הרתעה. שלשום נהרג בתקיפה ישראלית פעיל של הזרוע הצבאית של החמאס שפעל בגוף שאינו שייך רשמית לארגון ("מגני אל-אקצא", שבישראל טוענים כי הפטרון שלו הוא שר הפנים מטעם החמאס, פתחי חמאד). התגובה של חמאס מדודה ועניינית מבחינת אנשיו.

אין ספק שגם הניצחון המסתמן של נציג האחים המוסלמים בבחירות לנשיאות במצרים מעניק לאנשי החמאס רוח גבית ותחושה שבקהיר יושב נשיא שנחשב ל"אחד מהם". יחד עם זאת, ברור גם שחמאס אינו רוצה בהסלמה רבתי ונמנע מלהרחיב את טווח השיגור, לעת עתה לפחות.

עבור ישראל חידוש הירי מטעם החמאס הוא סיבה לדאגה ובעיקר אובדן ההרתעה שהשיג צה"ל בעופרת יצוקה. אך בדומה לחמאס, גם לישראל יש כל הסיבות לרצות בשקט ולתת לגל האלים הזה לעבור אותנו.

תגובות