ברק: סנקציות ודיפלומטיה לא ישכנעו את טהראן לסיים את תכנית הגרעין

"האיראנים מרמים את העולם כדי למשוך זמן", אמר שר הביטחון ל"וושינגטון פוסט". לדבריו, הממשל האמריקאי כבר עושה הכנות טכניות לפעולה צבאית

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

יממה לאחר כישלון שיחות הגרעין בין איראן לשש המעצמות במוסקווה, טוען שר הביטחון אהוד ברק כי התקווה שדהירתה של איראן לפצצה גרעינית תיבלם בסנקציות או דיפלומטיה שקולה לציפייה לנס. בראיון לוושינגטון פוסט אמר ברק כי הממשל האמריקאי "עושה הכנות ברמה הטכנית" לפעולה צבאית באיראן, אך הוסיף כי "אין זה סוד שהאמריקאים מעדיפים פתרון דיפלומטי" לסוגיה.

"אנחנו מקווים שהנושא ייפתר כתוצאה מרצונם החופשי של האייתוללות, עקב יעילותן של הסנקציות, באמצעות דיפלומטיה יצירתית או כל נס אחר", אמר ברק. "כשאנחנו אומרים שאנחנו נחושים (לבלום את איראן, ב"ר) אנחנו מתכוונים לכך וזה כל מה שאני יכול לומר".

ברק הביע סקפטיות רבה לגבי שיחות הגרעין בין איראן למעצמות. "אנו מקווים לקום בוקר אחד ולגלות שיש הסכם עם איראן לעצירת תוכנית הגרעין הצבאית, אבל אנחנו מציאותיים מדי", אמר. "הסנקציות יעילות יותר מבעבר והדיפלומטיה נחושה יותר, אבל איני חושב שזה מה שישכנע את האייתוללות לשבת סביב השולחן ולסיים את תוכנית הגרעין".

שרת החוץ של האיחוד אשטון וראש צוות המו"מ האיראני ג'לילי במוסקווהצילום: אי-אף-פי

לדברי שר הביטחון, שלושה סבבי משא ומתן עם נציגי טהראן הם די והותר כדי להחליט אם האיראנים רציניים או רק מנסים למשוך זמן. "אני חושב שהאיראנים מרמים את העולם, אבל הגורמים שמשתתפים בשיחות עם איראן הם אלה שצריכים להגיע למסקנות הללו", אמר ברק. "איננו יכולים להרשות לעולם לבזבז עוד שלושה סבבי שיחות מהסוג הזה רק כדי לאפשר לאיראנים לתמרן".

ברק העריך שאיראן תנסה להציג יוזמה משלה בנושא תוכנית הגרעין כדי "לנסות לערפל את התמונה" ולהרוויח עוד חצי שנה לפחות עד הבחירות לנשיאות ארצות הברית. "הם רוצים להמשיך את תוכנית הגרעין", אמר ברק. "הם חוששים שאם הם ייחשפו כעת, המעצמות יחליטו שאי אפשר לדבר איתם ואז מי יודע מה יקרה כתוצאה מכך. אם הם ירוויחו עוד חצי שנה יהיה להם יותר זמן (להמשיך בתוכנית הגרעין, ב"ר). הם חיכו 4,000 שנה לפצצה גרעינית, כך שהם יכולים לחכות עוד ארבעה חודשים. הם רוצים לראות איך הנשיא הבא – אובמה או רומני – יפעל. עד אז הם ממשיכים בהעשרת האורניום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ