שקט יחסי בדרום מהבוקר; ההנחיות לתושבים עדיין בתוקף

מאז שנורה הבוקר מטח רקטות לעבר המועצה האזורית אשכול נורתה רקטה אחת נוספת בשעות הצהריים. מיום שני דווח על 130 נפילות בשטח ישראל

גילי כהן
יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
יניר יגנה

רקטת קסאם התפוצצה היום בצהריים (חמישי) בשטח פתוח במועצה האזורית שער הנגב. מאז שעות הבוקר המוקדמות נרשם בדרום שקט יחסי, אז נורו לשטח ישראל שמונה רקטות קסאם. שבע מהרקטות התפוצצו במועצה האזורית אשכול מבלי לגרום לנפגעים או לנזק ורקטה אחת יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל סמוך לאשקלון. צה"ל הותיר לפי שעה את הנחיות ההתגוננות לתושבי הדרום והן צפויות להתעדכן רק בערב. לפי ההנחיות, אין לקיים אירועים בשטח פתוח בטווח של שבעה ק"מ מרצועת עזה, ובטווח של 15-7 ק"מ אין לקיים אירועים בהשתתפות יותר מ-500 איש, בשטח פתוח או סגור.

עיריית אשקלון הודיעה הבוקר כי היום לא יתקיימו לימודים בבתי הספר היסודיים שעדיין לא יצאו לחופש הגדול. זאת, לאחר שבלילה התפוצצה בשטח פתוח בעיר רקטת קסאם.

מאז תחילת ההסלמה בדרום ביום שני האחרון, התפוצצו בשטח ישראל 130 רקטות. כיפת ברזל ביצעה בהצלחה בימים האלה שלושה יירוטים, מהם אחד היום באשקלון ושניים אתמול – באשקלון ובנתיבות. אמש הודיעה הזרוע הצבאית של חמאס כי בכוונתה לדבוק במתווה הפסקת אש שאליו הגיעו המתווכים המצרים. על פי הודעתם, הם מפסיקים את "סבב ההסלמה עם הכיבוש כל עוד זה יעצור את תוקפנותו ברצועת עזה". הארגון הודיע גם כי הסבב האחרון היה לטענתו "תגובה בלבד לתוקפנות ישראלית ועל המפקדים של הכיבוש להבין זאת".

סוללת כיפת ברזל סמוך לנתיבותצילום: אילן אסייג

תשעה בני אדם הוגדרו אתמול נפגעי חרדה במועצה האזורית אשכול. אחת הרקטות שנורו פגעה בבית בקיבוץ במועצה האזורית שדות נגב ותושבים ששהו בו לקו אף הם בחרדה. בעל הבית, חוסה אריאל, סיפר כי היה בעבודה כשאמרו לו שנפל קסאם בקיבוץ. "הגעתי לכאן במהירות. אשתי ואחד הילדים היו בתוך הבית, ליד החדר שנפגע", אמר, "ממה שאני יודע לא היתה שום התרעה לפני הנפילה". שלשום נפצעו ארבעה שוטרי מג"ב – האחד קל והיתר בינוני – מפגיעת רקטה בשטח בנוי באזור הנגב המערבי. הם עדיין מאושפזים בבית החולים ברזילי באשקלון.

חיל האוויר תקף אתמול חמש פעמים ברצועת עזה. באחת התקיפות נפצע קשה פעיל הג'יהאד העולמי, מוחמד רשואן, ונהרג ראלב ארמילאת, שסייע לו. השניים נטלו חלק מרכזי בפיגוע בגבול מצרים בתחילת השבוע. בצה"ל טוענים כי התא שאליו הם משתייכים פועל בימים אלה כדי להוציא פיגוע נוסף.

ההסלמה בימים האחרונים באה לאחר יותר משנה שבה החמאס לא לקח בפומבי אחריות על ירי הרקטות. מאז הסתיים מבצע עופרת יצוקה בינואר 2009, פעלו ארגונים אחרים (הג'יהאד האיסלאמי או פלגים "סוררים" קטנים יותר) תוך עצימת עין של החמאס או חרף התנגדותו. בפעמים אחרות עמד החמאס מאחורי שיגור רקטות של ארגונים הסרים בעקיפין למרותו. הפעם האחרונה שבה הודה החמאס באחריותו לשיגור היתה באפריל 2011, בסבב ירי שהחל בשיגור טיל נ"ט לאוטובוס תלמידים ישראלי שממנו נהרג הנער דניאל ויפליך.

הבית שספג פגיעה בקיבוץ במועצה האזורית שדות נגבצילום: אילן אסייג

ראש המועצה האזורית אשכול, חיים ילין, מתח בשיחה עם "הארץ" ביקורת חריפה על התנהלות הממשלה בסבב הלחימה הנוכחי. "נתניהו וברק, חיילים מצטיינים בסיירת מטכ"ל, שכחו בכיסא הפוליטי שלהם מה זאת ערבות הדדית ואחוות לוחמים ומה זה לא להפקיר תושבים. היום יש בעוטף עזה 1,607 בתי אב שנמצאים בין ארבעה וחצי לשבעה קילומטרים מגבול הרצועה שאינם ממוגנים בכיפת ברזל. הם הפקירו 6,000 תושבים ואנחנו נזכיר להם בכל דרך עד שהמיגון יבוצע".

כיפת ברזל יירטה אתמול בצהריים בפעם הראשונה רקטה שנורתה לעבר נתיבות, אחרי שהמערכת הוצבה סמוך לעיר לפני כשבועיים. "זה מגביר את תחושת הביטחון שלנו", אמר תושב העיר שמוליק כהן, "אנחנו חסינים ועומדים בראש מורם, אבל רוצים שתגובת צה"ל תביא להפסקת הירי". כמה משפחות מיישובי המועצה האזורית אשכול שבבתיהן אין מיגון מפני רקטות עברו אתמול לגור בגני הילדים, הממוגנים בהתאם להחלטת ממשלה ברדיוס של עד שבעה קילומטרים מהרצועה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ