מופז לאובמה: הרחבת הקואליציה תאפשר חידוש המו"מ

המשנה לרה"מ נועד הערב בוושינגטון עם נשיא ארה"ב ודרש להגביר את הסנקציות על איראן לאור כישלון השיחות במוסקווה

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

נשיא ארצות הברית ברק אובמה נועד הערב (ה') בוושינגטון עם המשנה לראש הממשלה, שאול מופז, שדרש שארצות הברית תגביר את הסנקציות על איראן לאור כישלון השיחות עמה במוסקווה. "הקואליציה הרחבה וצירוף קדימה נתפשים פה בצורה חיובית מאוד", סיפר מופז בצאתו מהפגישה, שהתנהלה לדבריו באווירה אוהדת. 

מופז הוסיף כי שמע מראשי הממשל, מהסנאטורים ומהנשיא אובמה על מחויבותם למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. "חוסר הרצון לקבל איראן גרעינית מצביע על מדיניות מאוד ברורהאנו לא נכנסים לפרטים אופרטיביים בדיונים מהסוג הזה, אך מערכת היחסים שלנו מאוד קרובה, אינטימית ומשמעותית מאוד", הדגיש, "סנקציות חריפות ייכנסו לתוקף בסוף החודש". כשנשאל אם אובמה מוכן להפעיל כוח נגד איראן השיב מופז כי "לדעתי, המלה 'מניעה' היא ברורה".

מופז סקר בפני אובמה את הבעיות הביטחוניות של ישראל והדגיש כי הקואליציה הרחבה שהוקמה פותחת חלון הזדמנויות לקידום התהליך המדיני עם הפלסטינים. "מצד האמריקאים יש רצון עז לקדם את התהליך", הוסיף, "הפעם לא צריכים להיות תנאים מוקדמים בתחום הזה. אני חש שיש תמיכה במשא ומתן בלי תנאים מוקדמים. משיחותי עם שרת החוץ קלינטון ועם היועץ לבטחון הלאומי יש תמיכה במהלך הזה". 

מופז הוסיף כי המכשולים בדרך למשא ומתן הם ממשלת החמאס, וכן הדרישה לקבלת תנאי הקוורטט. "הפלסטינים גם מדברים על פנייה למועצת הבטחון בספטמבר בניסיון לחדש את המהלך באו"ם", הסביר, "גם לעניין ההסתה, שלהערכתי התחזקה בשבועות האחרונים, יש השפעה על השיחות".

אובמה ומופז בבית הלבןצילום: פיט סוזה / הבית הלבן

בפגישה דנו מופז ואובמה גם בהסכמי השלום עם מצרים וירדן, וכן במצב בסוריה. "יש היום טרור גובר כלפי ישראל מסיני, ודרוש כאן צעד נחוש של המצרים", אמר מופז, "יש לנו שיתוף פעולה אך הוא לא טוב דיו. דרושה השתלטות מחודשת של הצבא המצרי על חצי האי סיני נגד הברחות נשק". מופז הוסיף כי שוחח עם אובמה גם על הסיוע האמריקאי למצרים. "האמריקאים חייבים לעמוד על המשמר בנושא השמירה על הסכם השלום והטיפול בנושא הביטחון", הדגיש. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ