סוסיא טרויאני

כשישראל תתלונן על כך שצינון היחסים מצד מצרים הוא הפרת הסכם שנחתם בחסות ארה"ב, יהיה בוודאי מישהו במשרד החוץ בקהיר שייזכר במפת הדרכים מ-2003

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

בין אם מוחמד מורסי, מועמדם של האחים המוסלמים ימונה לנשיא החדש של מצרים, או שאחמד שפיק, איש המשטר הישן, יתיישב על כסאו של חוסני מובארק, היחסים בין קהיר לירושלים יעברו לעידן חדש. הם יהיו מבוססים על נוסחה מבית היוצר של בנימין נתניהו: ייתנו - יקבלו, לא ייתנו - לא יקבלו. אוזניו של מורסי יהיו קשובות לרחשי הלב של דעת קהל החשופה לתעמולה של מבקרי הסכם השלום. שפיק יתאמץ להוכיח שהוא אינו ממשיך דרכו של מובארק שמואשם בבגידה בפלסטינים ובהפקרת מסגד אל-אקצה. עסקים כרגיל בשטחים הכבושים- משמע, שביתת שבת בתהליך המדיני, בנייה בהתנחלויות והריסת בתים בגדה ובמזרח ירושלים - לא ילוו עוד בעסקים כרגיל בערוץ הישראלי- מצרי.

קשה להאמין שהמצרים יקבלו בהבנה את התנאי של המשנה לראש הממשלה, משה יעלון, לסיום הכיבוש: "עד שאראה שהילד בן השלוש ברמאללה לומד שלישראל יש זכות קיום" (ארי שביט, "הארץ" 15.6). מנגד, מודעה גדולה שהופיעה לפני שבוע ב"הארץ" לקראת מופע שהכנסותיו קודש להקמת מעונות יום של רשת "נשי חרות", מלמדת שאפילו זכות קיומה של ירדן אינה אמורה להיות מובנת מאליה לכל ילד בישראל. סמל העמותה, המתנוסס לצד זה של ההסתדרות הציונית העולמית, ומן הסתם גם בשערי המעונות, מציג את מפת ארץ ישראל המשתרעת על שתי גדות הירדן. המופע, אגב, נערך בחסות שרת התרבות והספורט, לימור לבנת.

כשישראל תתלונן על כך שצינון היחסים מצד מצרים הוא הפרה של הסכם שנחתם בחסות ארצות הברית, יהיה בוודאי מישהו במשרד החוץ בקהיר שייזכר במפת הדרכים מ-2003. זה המסמך המחייב את ישראל לפנות את כל המאחזים הלא חוקיים שהוקמו בגדה מאז מארס 2001. כל אימת שדיפלומטים זרים מתעניינים בגורל ההתחייבות הזאת, בלשכת ראש הממשלה ובמשרד החוץ מזהירים אותם, שפינוי מאחזים יוליד עתירות לבג"ץ של עמותות ימין על אי ביצוע צווי הריסה נגד מבנים לא חוקיים של פלסטינים באזור C, וכי המינהל האזרחי ייאלץ להרוס גם אותם.

צילום: איור: עמוס בידרמן

מעניין מה יאמרו בירושלים אחרי שהמינהל האזרחי יהרוס 52 מבנים ואוהלים בכפר הפלסטיני סוסיא שבדרום הר חברון, בעקבות עתירה לבג"ץ של עמותת "רגבים". לנגד עיני השופטים, שזה עתה ציוו להרוס את הבתים בגבעת האולפנה, עמד בוודאי עקרון השוויון בפני החוק. לעומת זאת, "רגבים" נושאת בגאון את ערך האפליה. בעקבות הוראת בג"ץ לכלול ברשימת יישובי הפריפריה הזכאים להטבות גם יישובים ערביים, נכתב בעלון החודשי של העמותה, כי "פסק הדין החמור הזה מצטרף לשרשרת של פסקי דין חמורים המכרסמים באופייה הציוני של המדינה ואוסרים על העדפה כלשהי של התיישבות יהודית".

אנשי "רגבים" יוכלו להתנחם בהעדפתם של הפולשים בגבעת האולפנה, לעומת תושבי הכפר סוסיא; בשני היישובים המבנים הוקמו על קרקע פרטית של פלסטינים, אך בסוסיא לא ינסרו בתים ובעלי הקרקע וילדיהם לא יקבלו דיור חלופי. הרי לכם אופי ציוני של ישראל 2012.

יורים ומשפצים

העיתונאית השוודית לוטה שילרקויסט ביקרה בשבוע שעבר בעזה ודיווחה, כי אף שבימים אלה מלאו חמש שנים לסגר, היא התרשמה מהיקף הבנייה של בתי מגורים ומהטיילת המפוארת המוקמת לאורך החוף. שילרקויסט הביאה משם סיפור מביך ששמעה מפי יו"ר ארגון הקבלנים בעזה, אוסמה כחיל. בינואר 2009, כשהאבק היתמר עדיין ממאות הבתים שנהרסו ב"עופרת יצוקה", התקשר אליו אדם שהציג את עצמו כנציג של קבלני שיפוצים ישראלים והציע את עזרתם בשיקום ההריסות. כחיל חשב שאדם בעל חוש הומור מקברי החליט שזה הזמן לחמוד לצון. הוא ביקש לשלוח לו הצעה בכתב.

ב-26 בינואר הגיע למשרדו פקס מהתאחדות קבלני השיפוצים (עותק שמור במערכת). הכותב מביע את תדהמתו מהפגיעה בחפים מפשע ובילדים ומוסר תנחומים למשפחות הנפגעים. "בהמשך לשיחתנו הטלפונית, אנו מבקשים להציע את עזרתנו בשיקום הנזקים שנגרמו למבנים ולתשתיות במהלך המלחמה". כחיל השיב באדיבות שישמח אם הקבלנים הישראלים ישכנעו את השלטונות בישראל להתיר לעמיתיהם בעזה להכניס לשם חומרי גלם.

הכוזרי שוחרר

בחודש שעבר דיווחתי כאן, שמדינת ישראל מעכבת יבוא של "ספר הכוזרי" מאת יהודה הלוי בשפה הערבית, שהודפס בלבנון, ודורשת להשית עליו מכס גבוה. העילה: "מסחר עם האויב". לאחר מאמץ ממושך, שכלל פעילות מאחורי הקלעים, העביר המכס לפני כמה ימים את העותקים לידי המהדיר, הדוקטורנט נביה בשיר. בשבוע הבא ייערך בקמפוס אוניברסיטת בן גוריון ערב השקה של הספר והשקת כוסיות לרגל שחרור יהודה הלוי משביו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ