שתי רקטות התפוצצו במועצת אשכול; אין נפגעים

הבוקר התחדשו הלימודים באשקלון, לאחר שאתמול נורו תשע רקטות. ההערכה היא שהצדדים מעוניינים גם הפעם להימנע מעימות נרחב הכרוך במחיר כבד

עמוס הראל ואבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
עמוס הראל ואבי יששכרוף

שתי רקטות קסאם התפוצצו הבוקר (שישי) בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. מהירי לא נפגע איש ולא נגרם נזק. סבב האלימות האחרון ברצועת עזה דעך אתמול, אחרי ארבעה ימים של תקיפות הדדיות, שבמהלכם נורו כ-130 רקטות מהרצועה. תשע הרקטות שנמנו אתמול בנגב שיקפו ירידה משמעותית בהיקף הירי, הנובעת בעיקר ממאמצי הבלימה של החמאס בתוך הרצועה לאחר הפסקת האש שהושגה בתיווך מצרי.

אחרי הוצאת הקיטור, האינטרס הבסיסי של ישראל והחמאס נותר לפי שעה דומה: להימנע מעימות נרחב, הכרוך במחיר כבד שהצדדים אינם מעוניינים כעת לשלם. ישראל טרודה בשלל בעיות ביטחוניות, מאיראן ועד הסכנות הכרוכות במצב בסוריה, ולכן היא מעדיפה שלא להסתכן בינתיים במבצע צבאי גדול בעזה, שיוביל בהכרח גם לירי רקטות על גוש דן. ואילו המטרה העליונה של החמאס, למרות מס השפתיים התקופתי שהארגון משלם ל"התנגדות" לישראל, נותרה שימור שליטתו בעזה. בכל פעם ששלטונו שם עומד בסכנה, החמאס מעדיף נסיגה טקטית.

ההסלמה החלה ביום שני בבוקר, בפיגוע בגבול ישראל-מצרים שבו נהרג אזרח מירי מחבלים שחדרו מסיני. לפיגוע, התברר בדיעבד, אחראי פלג קיצוני מהרצועה המזוהה עם אל-קאעדה, אך ישראל תקפה בתגובה מהאוויר גם מטרות של החמאס. הארגון, מצדו, הגיב לראשונה זה כשנה בירי רקטות שעליו גם קיבל על עצמו באופן נדיר אחריות. אולם, החמאס בחר להתמקד הפעם במתכוון בירי על מחנות צה"ל ולהגביל את תגובתו "רק" לירי של רקטות קסאם ומרגמות לטווח קצר מהרצועה. נראה שהחלטתו לפעול נבעה בעיקר מהביקורת הקשה בדעת הקהל ברצועה על העובדה שנמנע מלקחת חלק בהסלמה הקודמת בעזה. גם ישראל, חרף הרטוריקה המאיימת, נזהרה שלא לאפשר לאלימות לגלוש מגבולות הזירה ששורטטו מראש ואפשרה למודיעין המצרי לגבש את כללי הרגיעה, ברוח ההסכמים הבלתי כתובים הקודמים בין הצדדים: הפסקה הדדית של הירי, בלא התחייבויות פומביות מפורשות וכמובן בלא מגעים ישירים.

בקווי המתאר הבסיסיים של העימות התקופתי לא חל בינתיים שינוי של ממש. בכל זאת, כדאי לשים לב לשני מאפיינים: החשוב שבהם הוא הקשר המתהדק לנעשה במצרים. קהיר, גם בתקופת המעבר שבעקבות הבחירות לנשיאות, היא שחקן מרכזי בכל התפתחות. מעורבותה פועלת כגורם מרסן על הצדדים, גם בשל השפעתה על החמאס, אך גם משום שירושלים מעדיפה שלא להסלים את יחסיה עמה. עם זאת, האנרכיה המוחלטת בסיני מאפשרת לארגונים פלסטיניים, מהחמאס ועד הפלגים הקיצוניים ביותר, להשתמש בו כחצר האחורית שלהם וכנקודת יציאה לפיגועים.

ההיבט המטריד השני נוגע לרמה הגבוהה יחסית של מיומנות ומשמעת מבצעית שהפגין מערך הירי של החמאס בסבב הנוכחי. ההפגזות היומיות, שלרוב נעשו באופן מרוכז לאזורים שונים סביב הרצועה, שיקפו תכנון מוקדם, פיקוד ושליטה. גם המספרים הגבוהים של הרקטות שנורו אינם מאיימים לרוקן את מחסני החמאס או הג'יהאד האיסלאמי. כל מי שעוקב אחר המתרחש ברצועה מבין שברשות הארגונים ישנן כיום אלפים רבים של רקטות - ושמספר לא מבוטל מהן מסוגל כעת לפגוע גם במרכז הארץ. זה בדיוק מקור הדאגה העיקרי בישראל; בעתיד, בנסיבות מסוימות וחרף המחיר שיהיה כרוך בכך, הוא גם עלול להביא להסלמה משמעותית יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ