בישראל שוברים את הראש כיצד לגייס את פוטין

במהלך ביקורו של נשיא רוסיה, תנסה ישראל לרתום את ההתעניינות הרוסית בטכנולוגיית המזל"טים וקידוחי הגז כדי להשפיע על מדיניותה כלפי איראן וסוריה

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

אחת השאלות שהפנו דיפלומטים רוסים לאנשי משרד החוץ בירושלים בשבועות האחרונים עסקה במצב הרוח של ועד העובדים. "לא מתוכננת שביתה, נכון?", שאלו הרוסים, ספק בצחוק ספק ברצינות. הרוסים, שעובדים ללא הפסקה על הכנת ביקורו של הנשיא החדש-ישן ולדימיר פוטין בישראל, לא שוכחים מה קרה רק לפני שנה וחצי.

בינואר 2011, כמה ימים לפני ביקורו של הנשיא הקודם דמיטרי מדוודב בישראל, הכריזו אנשי משרד החוץ על שביתה במחאה על תנאי העסקתם. לשכת ראש הממשלה עוד ניסתה להתגבר על השביתה ולארגן את הביקור בעצמה, אך מהר מאוד התברר כי לא יהיה מנוס מביטול הביקור.

בעוד שבישראל שררה אז מבוכה רבה, היו אלה הפלסטינים שהרוויחו ביקור ממלכתי של נשיא רוסיה ביריחו, שבמהלכו אף הביע מדוודב תמיכה במהלך החד-צדדי לקבלת הכרה במדינה פלסטינית באו"ם.

במשרד החוץ חששו שבעקבות אותה פרשה יעבור זמן רב עד שכף רגלו של נשיא רוסי תדרוך בירושלים. אבל פוטין דווקא הפתיע וימים ספורים אחרי שניצח בבחירות החל להעביר מסרים בלתי-רשמיים כי ברצונו לבקר בישראל בתוך כמה שבועות. לא ברור לחלוטין מה הניע את פוטין לבוא לישראל פחות מחודשיים אחרי חזרתו ללשכה בקרמלין. עם נחיתתו כאן ביום שני, תהיה ישראל תהיה המדינה הרביעית אליה שבה מבקר פוטין - אחרי צרפת, גרמניה וסין.

חלק מהגורמים במערכת המדינית-ביטחונית סבורים שפוטין רצה להפגין נוכחות במזרח התיכון מהר ככל האפשר על רקע המתרחש בסוריה, אחרים סבורים שהסיבות פרוזאיות יותר וקשורות לשבחים החמים שהרעיף עליו ראש הממשלה בנימין נתניהו בשיחת הטלפון שבה בירך אותו על ניצחונו בבחירות ולהתייחסות החיובית של שר החוץ אביגדור ליברמן, לגבי התנהלות הבחירות לפרלמנט הרוסי.

שר החוץ אביגדור ליברמן וראש ממשלת רוסיה דאז ולדימיר פוטין ב-2011. לא ברור מה הניע את פוטין לבוא לישראל פחות מחודשיים אחרי שנכנס שוב לקרמליןצילום: אי-פי

על דבר אחד אין ויכוח בירושלים - מדובר בביקור חשוב ביותר - במיוחד בעיתוי הנוכחי. ביקורו הקודם של פוטין בישראל ב-2005 הקפיץ את היחסים בין המדינות בכמה רמות - בסחר, בתיירות ובתחומים נוספים.

זה גם חלק מהדואליות ביחסים בין המדינות - הקשרים הבילטראליים ב"ירח דבש" מתמשך, אבל התנהלות רוסיה במזרח התיכון פוגעת לא פעם באינטרסים ביטחוניים ומדיניים ישראליים. מציאות זו, מודים במשרד החוץ, לא הולכת להשתנות בקרוב. מדובר בתהליך ארוך טווח וההישגים בו קטנים.

"פוטין חזר לקדמת הזירה הבינלאומית", אמר בכיר במשרד החוץ. "בשני נושאים קריטיים לישראל - הגרעין האיראני ומלחמת האזרחים בסוריה - יש לרוסים עמדת מפתח ולכן אנחנו מייחסים חשיבות רבה לביקור. זו הזדמנות להחליף דעות ולנסות להשפיע על העמדה הרוסית בעניינים האלה".

האם יש לישראל יכולת להשפיע על הרוסים? גם ליברמן וגם שר הביטחון, אהוד ברק, סבורים שהדרך היחידה לפתור את המשבר בסוריה ולהפעיל לחץ אמיתי על האיראנים עוברת בקרמלין. גם ליברמן וגם ברק הדגישו זאת באוזני שרת החוץ של ארה"ב, הילרי קלינטון, בביקוריהם האחרונים בוושינגטון, וכן באוזני שרי חוץ אירופים.

ישראל מסתייגת מהגיבוי שהרוסים נותנים לנשיא סוריה בשאר אל-אסד, אך בסופו של דבר, אין סתירה מוחלטת בין האינטרסים של שתי המדינות בנוגע לסוריה. גם במוסקווה וגם בירושלים מעוניינים למנוע אנרכיה או השתלטות של אל-קאעדה על המדינה והפיכתה לאפגניסטאן חדשה ולוודא שביום שאחרי, סוריה על מוסדותיה לא יתפוררו כפי שקרא בעיראק אחרי הדחת סדאם חוסין.

"רוסיה השקיעה הרבה כסף והון פוליטי באסד", אמר ברק בראיון לוושינגטון פוסט שהתפרסם שלשום. "חייבים לתת להם תפקיד ברור אם רוצים להצליח...אני מאמין שארה"ב ורוסיה צריכות לדבר על איזה מנופים כל אחת מהן יכולה להפעיל ושיהיו יעילים. אסד ישתכנע ללכת רק אם ארה"ב ורוסיה ישלבו ידיים".

המנופים הישראליים: מזל"טים וגז טבעי

במשרד החוץ בוחנים בשבועיים האחרונים דרכים להשפיע לטובה על המדיניות הרוסית בעניין סוריה ואיראן, גם אם מדובר בצעדים קטנים. אחרי הכל, מסביר בכיר במשרד החוץ, אין סימטריה אמיתית ביחסים בין המדינות. לדוגמה, הרוסים לא ביטלו את אספקת טילי הנ"מ המתקדמים S-300 לאיראן רק משום שישראל הפסיקה את אספקת הנשק לגיאורגיה. עם זאת, היתה לכך השפעה חיובית.

שני נושאים סומנו כ"מנופים" באמצעותם יכולה ישראל לנסות ולהשפיע על המדיניות הרוסית כלפי איראן וסוריה. הראשון הינו אספקת טכנולוגיות צבאיות. ישראל היא המדינה היחידה בעולם חוץ מצרפת, שממנה רכשה רוסיה אמצעי לחימה מאז מלחמת העולם השנייה. הרוסים בעיקר מתעניינים במזל"טים ובמל"טים הישראלים ורכשו בשנתיים האחרונות מהתעשייה האווירית 12 מזל"טים בסך הכל משלושה דגמים שונים.

כעת רוצים הרוסים לקחת את שיתוף הפעולה הביטחוני צעד קדימה ולקבל נגישות לטכנולוגיית המזל"טים המתקדמת של ישראל. רוסיה יודעת היטב ששיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל יהיה תחת מגבלות ויימשך כל עוד ארה"ב לא תציב בפניו מגבלות, אולם בשלב זה האמריקאים לא הביעו התנגדות.

סגן ראש ממשלת רוסיה, דמיטרי רוגוזין, שאחראי על התעשיות הביטחוניות אמר לערוץ הטלוויזיה "רוסיה 24" בשבוע שעבר, כי בין המדינות מתנהל מו"מ בנושא בימים אלה. "אנחנו מנסים לשכנע אותם להתחיל בשיתוף פעולה טכנולוגי בפיתוח מזל"ט חדש שישמש את שתי המדינות ושיימכר למדינות שלישיות", אמר.

קלף אחר שנמצא בידי ישראל נוגע לקידוחי הגז הטבעי מול חופי ישראל. יו"ר "גזפרום" וסגן ראש ממשלת רוסיה ויקטור זובקוב כבר הביע בפני ישראל את רצונה של רוסיה להשתתף בפיתוח שדות הגז ולסייע לישראל בהעברתו ובמכירתו לצד שלישי. במשרד החוץ סבורים ששותפות רוסית בפרויקט תשדרג את שיתוף הפעולה הכלכלי בין רוסיה לישראל. האם פרויקט הגז ומכירת מזל"טים ישפיעו על התנהלותה של רוסיה מול איראן וסוריה - קשה לדעת.

האנדרטה בנתניה כבר מוכנה

בשבוע האחרון ממרקים עובדי עיריית נתניה כל פינה אפשרית ברחבה בה ניצב הפסל המרשים לזכר חיילי הצבא האדום. ביום שני הבא, שעה קלה לאחר שינחת בישראל, יגיע לשם נשיא רוסיה החדש-ישן ולדימיר פוטין. האנדרטה היתה יוזמה משותפת של פוטין ונתניהו והנשיא הרוסי ביקש במיוחד להגיע ולחנוך אותה.

מנתניה ייצא פוטין לירושלים ויגיע למעונו הרשמי של נתניהו. האחרון, ביטל את הגעתו לטקס בנתניה לאחר שרגלו גובסה ובכך אולי נמנע מאבק על קרדיט ומקומות ישיבה מול הנשיא שמעון פרס, שגם הוא יגיע לחניכת האנדרטה ויארח את פוטין לארוחת ערב ממלכתית. נתניהו הזמין לארוחת הצהריים עם פוטין שני אישים שגרמו לו ללא מעט כאבי ראש בתקופה האחרונה סביב פינוי גבעת האולפנה וחוק ההסדרה - שר ההסברה יולי אדלשטיין ויו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין.

נתניהו, שהזמין את השניים להצטרף אליו בביקורו במוסקווה בפברואר 2010, זימן אותם לפגישה עם פוטין גם כדי שישמשו מתורגמנים, אבל גם כחלק מתחזוקה פוליטית שמטרתה להוציא לשניים את החשק למרוד בו בעתיד. נתניהו הזמין לפגישה גם את ליברמן, ברק ומופז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ