חיים לוינסון

המדינה ביקשה הבוקר (שישי) ארכה נוספת של שבעה חודשים כדי להרוס את המאחז גבעת אסף, לאחר שהתחייבה להרוס אותו עד סוף שבוע הבא. זאת, בעקבות נתונים מהותיים חדשים, כך לפי המדינה, שהתקבלו במינהל האזרחי.

המאחז הוקם על כביש 60 בשנת 2001, לזכר אסף הרשקוביץ שנורה למוות. המאחז נמצא על קרקעות פרטיות הרשומות בטאבו, מחוץ לשטח שיפוט כלשהו, וכמובן ללא היתרי בנייה. ב-2004 הוציא צה"ל "צו תיחום", המאפשר לפנות באופן מיידי את כל המאחז, אך הוא מעולם לא מומש. בשנת 2007, עתרה תנועת "שלום עכשיו" לבג"ץ בדרישה לממש את צו התיחום, כן צווים דומים שהוצאו למאחזים אחרים.

בתחילה טענה ממשלת אולמרט כי הצווים ימומשו לפי סדרי עדיפויות. ממשלת נתניהו שינתה את המדיניות ובמארס 2011 הודיעה המדינה בתצהיר חתום של מזכיר הממשלה כי המאחז ייהרס עד סוף שנת 2011. אולם באותה עת ביקשה המדינה ארכה בת חצי שנה עד ה-1 ביולי 2012, כדי לפתור את הבעיה בדרכי שלום.

בהודעה שמסר משרד המשפטים נכתב כי "בתקופה האחרונה התקבלו במינהל האזרחי נתונים מהותיים חדשים לגבי גבעת אסף הקשורים לעניין והדרושים בדיקה ובירור. בהתקיים תנאים נוספים עשויים הדברים להוביל לפתרון סוגיית גבעת אסף בדרכי שלום".

מאחז גבעת אסף, ארכיוןצילום: מוטי מילרוד

  הנתונים החדשים שהתקבלו הם ככל הנראה מפות ומסמכים הנוגעים לבעלות על הקרקע. ב-2003 טענו המתנחלים שרכשו את הקרקע, אך לאחר מכן התברר כי הפלסטיני שבאמצעותו "נרכשה" הקרקע זייף את המסמכים. הוא הורשע בבית משפט וריצה עונש מאסר.

  מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, מסר בתגובה: "שוב מנסה הממשלה להפר ברגע האחרון פינוי של מאחז. אם יש לממשלה מידע נוסף עליה לחשוף אותו, ולא להסתתר מאחורי טענות עלומות".

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ