יורט מטח בשמי אשקלון |

התכתשות מכוח האינרציה: שני הצדדים רוצים שקט

החמאס אינו מעוניין בהסלמה, אבל לא מונע את הירי. ברמה הטקטית, צה"ל השתפר במניעת שיגורים וכיפת ברזל התגלתה יעילה גם בשדרות

עמוס הראל
אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
אבי יששכרוף

בניגוד להערכות המוקדמות (גם שלנו), סוף השבוע לא הביא רגיעה לגבול הרצועה. ביום חמישי, אחרי שלושה ימי לחימה רצופים, אמנם נחלשה עוצמת העימות. אבל אתמול, וביתר שאת היום (שבת), נורו עוד ועוד רקטות ליישובים הישראליים שסביב רצועת עזה. יותר מעשרים רקטות נחתו היום בשטח ישראל, כיפת ברזל יירטה חמש רקטות בבוקר, ועוד חמש רקטות שנורו הערב לעבר אשקלון, ועובד מפעל בשדרות נפצע פצעים בינוניים. ברצועה נהרגו ביומיים האחרונים ארבעה בני אדם, בהם שני פעילי טרור וילד בן 4 (שלדברי צה"ל לא נפגע בפעולה ישראלית).

רשמית, הודיע החמאס ביום חמישי כי הוא מקבל את הפסקת האש בין הצדדים, שהושגה בתיווך מצרי. אבל בפועל, לא עשה הארגון מאמצים ניכרים כדי לאכוף את השקט גם על הפלגים הקטנים יותר. בישראל מתקשים להעריך אם הדבר נבע מחוסר מוטיבציה או מקשיי יכולת מצד החמאס, אבל העובדה היא שכמה ארגונים "סוררים" המשיכו בירי. ישראל, להמחשת דרישתה מהחמאס לכפות את מרותו על הפלגים, תקפה מהאוויר אתמול בלילה את המטה האזרחי של הארגון בעיר עזה, צעד חריג למדי בשנים האחרונות. ואילו היום, כשחיל האוויר פגע באחדות מחוליות הרקטות בעת ניסיונות שיגור מצדן, הגיבו הפלסטינים בהרעשה כבדה יחסית, שבה נפצע הפועל בשדרות.

התמשכות הירי, שהותירה את תושבי היישובים ב"עוטף עזה" במקלטים בסוף השבוע, הביאה לכינוס סדרת התייעצויות בדרג המדיני ובמטכ"ל אתמול. עם זאת, קשה לזהות בשלב זה שינוי במדיניות הישראלית.

הגישה הבסיסית נותרה: שקט תמורת שקט – אם החמאס יצליח לאכוף הפסקת אש בצד הפלסטיני, ינצור גם צה"ל את האש שלו. ביומיים האחרונים העביר החמאס מסרים דחופים דרך המצרים, שלפיהם אינו מעוניין בהסלמה נוספת. כיוון שבשלב זה נראה שזהו עדיין האינטרס המרכזי של שני הצדדים, וכיוון שמידת המעורבות של גורמים חיצוניים (איראן, סוריה) בנעשה ברצועה נותרה נמוכה, נראה שקיים סיכוי סביר שבכל זאת יושג שקט, גם אם מרחק הבלימה ארוך מכפי שניתן היה לשער תחילה. כרגע זו עדיין התכתשות המתארכת מכוח האינרציה, יותר מאשר כתוצאה של מדיניות מכוונת של מי מהצדדים.

בצד הישראלי, ישנן שתי התפתחויות טקטיות הראויות לציון בימים האחרונים. האחת היא היכולת המשתפרת של אמצעי המודיעין, חיל האוויר והארטילריה "לסגור מעגל" – כלומר, לזהות חוליות ירי בטרם השיגור ולפגוע בהן. השנייה נוגעת לפריסתה, באופן תקדימי, של מערכת היירוט "כיפת ברזל" בשדרות. בעבר נטען נגד הכיפה שבניגוד להבטחות המוקדמות היא לא תצליח להגן על שדרות, בשל הטווח הקצר של הירי. אבל היום יירטה הכיפה חמש רקטות שנורו לתוך השטח המיושב והחטיאה את השישית, שפגעה במפעל והביאה לפציעת העובד. נקודה מדאיגה, בעיניים ישראליות, קשורה לעוצמת הירי שמצליחים להנפיק הפלגים הפלסטיניים. יותר מ-150 רקטות נורו מאז החלה ההסלמה, באופן ששיתק כמעט כליל את החיים האזרחיים בקרבת הרצועה. רק החלטתו החריגה של החמאס, למקד את הירי במוצבי צה"ל (ובמידה פחותה, ביישובים) סביב הגדר ולא לירות הפעם לעומק, לבאר-שבע ולאשדוד, צמצמה את מידת הנזק.

בצד הפלסטיני, החידוש הוא בבחירת החמאס להוביל את הירי, אחרי תקופה ארוכה שבה נמנע מלפעול או הסתפק בהפעלה סמויה של פלגים קטנים הקשורים אליו. מי שנמנע כמעט לחלוטין ממעורבות בירי הפעם הוא הג'יהאד האיסלאמי, שהוביל את התקפות בסבב האלימות הקודם, במארס האחרון. נותר עדיין לראות כיצד ישפיעו האירועים במצרים על המצב בעזה. היום צפויה כנראה, אם לא תחול דחייה נוספת, הכרזה רשמית על זהות המנצח בבחירות לנשיאות במדינה. אי שקט בקהיר עשוי להפחית ממידת המעורבות של המודיעין המצרי בניסיונות להרגיע את הרצועה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ