החמאס בעזה חוגג |

איראן וארה"ב מברכות על ניצחון מורסי; תגובות מעורבות בישראל

הנשיא החדש של מצרים מטעם האחים המוסלמים עשוי להתייצב לצד החמאס בעימות מול ישראל. נתניהו: המשך שיתוף הפעולה ושמירת ההסכמים אינטרס משותף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

גורם מדיני בישראל הגיב היום (ראשון) לניצחונו בבחירות של מוחמד מורסי שהוכרז היום כנשיא הנבחר של מצרים. הגורם אמר כי "העולם צחק עלינו שכינינו את האביב הערבי - חורף איסלאמי. עכשיו כולם רואים ומבינים לאן המצב הגיע". עכשיו נחכה לראות אם המשטר החדש ינסה להציג את עצמו כמתון ולהתקרב למערב, או שיוביל להקצנה בעקבות אחיזתו בשלטון ובפרלמנט, הוסיף הגורם.

ואילו במערכת הפוליטית נשמעו תגובות מאופקות יותר בנוגע להיבחרו של מורסי. בתגובה רשמית של ראש הממשלה בנימין נתניהו נאמר כי ישראל מעריכה את התהליך הדמוקרטי במצרים ומכבדת את תוצאותיו. ישראל מצפה להמשך שיתוף הפעולה עם הממשל המצרי על בסיס הסכם השלום בין שתי המדינות שהוא אינטרס של שני העמים ותורם ליציבות באזור.

ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) אמר "על ישראל לברך את העם המצרי על קיום ההליך הדמוקרטי. התגובות הראשונות אותן תגיב ישראל, עשויות להיות משמעותיות בעיצוב עתיד יחסינו עם השכנה מדרום".

מוחמד מורסי עיסא אל-עייאט, הבהיר בשבועות האחרונים כי אין בכוונתו לבטל את הסכם השלום עם ישראל. עם זאת, הוא הוסיף שבעתיד יבקש לבחון את ההסכמים הקיימים מחדש. לא ברור מה כוונתו של מורסי ולאיזה חלקים מהסכם השלום התכוון.

על אף הצהרותיו כי יותיר את הסכם השלום על כנו, קשה לראות את מורסי נרתם לטובת עימות עם מליציות חמושות בסיני הפועלות נגד ישראל. מורסי, בן 61, כנציג האחים המוסלמים אף צפוי להתייצב לצד החמאס בעימות המתמשך מול ישראל. אתמול כבר חגגו תומכי החמאס את ניצחונו, והיום יצאו מאות אלפים מהם לרחובות בעזה. אחד מראשי הארגון, מחמוד א-זהאר, אמר כי מדובר ברגע היסטורי למצרים.

הבית הלבן פרסם הערב הודעה שלפיה הממשל האמריקאי מברך את מורסי על ניצחונו, וקורא לממשלה בהנהגתו לשמור על זכויותיהם של כל אזרחי המדינה. גם שר החוץ הבריטי וויליאם הייג בירך את מורסי לאחר ניצחונו וקרא לו לכבד את זכויות האזרחים. הייג קרא למורסי להפגין מנהיגות ולקדם רפורמות חברתיות וכלכליות שיטיבו עם כל אנשי ונשות מצרים.

גם בטהראן בירכו אתמול על זכיית מורסי. בהודעה שפרסם משרד החוץ האיראני נאמר כי "התנועה המהפכנית במצרים נכנסת לשלבים האחרונים לפני ההתעוררות האיסלאמית".

בשבועות האחרונים היה מורסי שותף למגעים שנוהלו בין שליחים מטעם ממשל אובמה לבין בכירים באחים המוסלמים. הוא שב והדגיש שם כי תנועתו תשמר את ההסכמים המדיניים הקיימים עם ישראל. ואולם, למרות הצהרותיו כי לא יפעל לביטול הסכמי השלום, מורסי נכח בעצרות בחירות שבהן השמיעו דוברים קריאות קיצוניות נגד ישראל וקראו להקמתן של "האומות המאוחדות הערביות שבירתן ירושלים". אחד הדוברים אף הבטיח שמורסי ישחרר את עזה. הנשיא החדש עצמו אמר כי אין בכוונתו להיפגש עם בכירים ישראלים אם ייבחר לנשיא.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ