פוטין לנתניהו: נפעל בשיתוף פעולה בנושא הגרעין האיראני והסיטואציה בסוריה

נשיא רוסיה ופמלייתו השתתפו בחנוכת האנדרטה לחיילי הצבא האדום בנתניה. פוטין: "חייבים לדאוג שהדוקטרינה הנאצית לא תחזור"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בירושלים סיכמו אתמול בסיפוק את רצף הפגישות המדיניות שקיים נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועם הנשיא שמעון פרס. ״היתה תחושה שפוטין ונתניהו מצאו שפה משותפת״, סיפר גורם מדיני, ״בסוגייה האיראנית התקיימה בין השניים שיחה גלויה ופתוחה. פוטין נתן תחושה שיש על מה לדבר ולא היתה במעמד תחושה שכל צד בא רק כדי להבהיר את עמדותיו״.

פקיד בכיר בירושלים אמר: ״ביקשנו מפוטין שרוסיה תפעל באופן אקטיבי יותר ותהיה מעורבת יותר כדי לשמור על יציבות בסוריה ולמנוע זליגת נשק ביולוגי וכימי לידי חיזבאללה וארגוני טרור נוספים. פוטין אמר שהוא אינו מחויב לאסד אך הבהיר שלרוסיה ולסוריה יחסים אסטרטגיים״. לדברי הגורם, ״במישור האיראני, ביקשנו מפוטין שרוסיה תהיה פאסיבית יותר, שרוסיה תמשיך לכבד את הסנקציות של מועצת הביטחון על איראן. ביקשנו שרוסיה תשמור על חזית אחידה עם מדינות המערב, ולא תפגין מתינות יחסית כלפי אירן״.

לדברי גורם המעורה בתוכן הפגישה של נתניהו ופוטין, ״אם היתה מחלוקת מהותית בתוך השיחות, שני הצדדים לא היו מסתירים אותה״. מלבד ראש הממשלה, בדיונים המהותיים נכחו גם שר החוץ, אביגדור ליברמן וראש המועצה לביטחון לאומי, יעקב עמידרור. ״בפגישה התנהלו שיחות מעמיקות ומפורטות בנושא האירני. נתניהו ופוטין סיכמו שהשיח ביניהם בנושא הזה יימשך באמצעות קו פתוח רצוף והדוק״, אמר הגורם. פגישת העבודה, שאמורה היתה להימשך כחצי שעה בלבד, התארכה לשעה וחצי, חרף כללי הפרוטוקול הרוסים הנוקשים. שר הביטחון, אהוד ברק, השרים מופז ויולי אדלשטיין ויו"ר הקואליציה, זאב אלקין, הצטרפו אליה רק בשלב מאוחר יותר. 

מאוחר יותר אתמול נפגש פוטין עם שמעון פרס בבית הנשיא בירושלים. בפגישה התייחס הנשיא הרוסי לאפשרות שמדינות המערב יפעלו כדי להסיר את שלטונו של אסד בסוריה. גורמים ששמעו את דבריו נטו לייחס אותם גם לעמדתו בנושא האיראני. פוטין אמר כי מניסיונו ״צריך לחשוב על תוצאות המעשה לפני שמתחילים לעשות אותו. תראו מה קרה בעיראק ובאפגניסטן". לדבריו, "לעשות מעשה בלי לדעת מה התוצאה הסופית זו לא חוכמה כל כך גדולה. בעניין הסורי צריך לחשוב טוב האם האופוזיציה שתעלה לשלטון תהיה מה שהמערב רוצה שתהיה או משהו הפוך לחלוטין״.

פרס, פוטין, ליברמן ולברוב, היום בנתניהצילום: רויטרס

ואילו פרס אמר כי "אסד פסק מלהיות אלטרנטיבה ברגע שירה על ילדיו. אף אחד מאתנו לא מסוגל לסבול את המראה של ארונות מתים ובתוכם ילדים. זה מעבר לפוליטיקה". פרס הציג לפוטין את רעיון העברת סוריה למנדט של שנתיים תחת הנהגת הליגה הערבית והאו"ם, עד לקיומן של בחירות דמוקרטיות במדינה. באשר לסוגיה האיראנית אמר פרס כי הוא "יודע שרוסיה שוללת פיתוח נשק להשמדת המונית בידי איראן. חשוב שהמאמץ הזה לא יחלש. נשק גרעיני בידי איראן הוא איום על ביטחונן ויציבותן של שכנותיה של איראן ובעצם על העולם כולו". לדבריו, "ההנהגה הנוכחית של איראן מצהירה בגלוי על רצונה להשמיד את מדינת ישראל. איננו יכולים להשלים עם הימצאות נשק גרעיני בידי אלה המאיימים להשמידנו". בתגובה לכך אמר פוטין כי "האזור בו שוכנת ישראל משפיע במידה רבה על תחושתה של כל הקהילה הבינלאומית. לרוסיה עניין לאומי להבטיח שלום ושלווה לישראל".

בנושא הפלסטיני אמר פרס כי יש רוב ברור בישראל בעד עקרון שתי מדינות לשני עמים וכי הוא מבקש כי פוטין יבהיר בפגישתו עם מחמוד עבאס כי יש לשוב מיד לשולחן המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים. הנשיא הישראלי הדגיש כי עבאס הוא פרטנר רציני לשלום וככל שנקדים את פתיחת המגעים כן ייטב. בתגובה לכך אמר פוטין כי אי אפשר לקדם משא ומתן רציני לשלום עם הפלסטינים ללא יחסי אמון בין הצדדים וכי חשוב להחזיר במהרה את האמון לשולחן המשא ומתן.

הנשיא פוטין הוסיף ואמר כי בכל מעשיו הוא דואג לשמירה על ביטחונה של ישראל וכי הסוגיות הרגישות שנידונו בין הצדדים יזכו לפתרון הולם ורציני מצידה של רוסיה. מיד לאחר הפגישה סעדו שני הנשיאים בארוחת ערב ממלכתית שנערכה לכבוד הנשיא הרוסי ומשלחתו בגינת בית הנשיא. בארוחה נשאו הנשיאים נאומים משותפים בפני צמרת המדינה ואורחים רמי דרג אשר תרמו תרומה לחיזוק הקשרים האסטרטגיים בין המדינות, ביניהם הנשיא לשעבר, יצחק נבון, שר החוץ, אביגדור ליברמן, שר המדע, דניאל הרשקוביץ וראש עיריית ירושלים, ניר ברקת. בדברים שנשא אמר הנשיא פוטין כי "אנו מעריכים את היחסים בין רוסיה לישראל. אלו יחסים המבוססים על גורלות היסטוריים הקשורים זה בזה.  במהלך הביקור דיברנו על סוגיות רבות הנוגעות ליחסינו הדו צדדים ותכננו את המשך עבודתנו המשותפת במגוון תחומים".

פוטין, פרס ופיירברג באנדרטה לחיילי הצבא האדוםצילום: אבי אוחיון / לע"מ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ