שוטר מג"ב המואשם בהרג בן 10 בנעלין: אם לא מגיבים זה נתפש כחולשה

חבריו של השוטר שמואשם בגרימת מוות ברשלנות, העידו כי לא נשקפה להם סכנת חיים אולם הוא הסביר כי "גם אם אתה ברכב ממוגן אתה צריך להגיב"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

שוטר מג"ב המואשם שגרם ברשלנות למותו של ילד בן 10 בהפגנה בנעלין לפני כארבע שנים טוען כי אף ששהה ברכב ממוגן חש שעליו להגיב להשלכות האבנים לעבר רכבו. "אם יראו שאתה לא מגיב זה ייתפש כחולשה", הסביר הנאשם, עומרי אבו.

האירוע בו מואשם אבו התרחש ביולי 2008, בעת הפגנות נגד הגדר בנעלין. צוות מג"ב הוזעק לנקודה בה מפגינים פרצו את הגדר, ומנה את אבו, ששימש כנהג הרכב, ועמו מפקד הכוח ושני לוחמים. כשהגיעו למקום התקבלו במטח אבנים, ובעקבות זאת פתח אבו את דלת הג'יפ וירה שני כדורים חיים, שאחד מהם פגע במצחו של הילד, אחמד מוסא.

ביוני 2010 הוגש כתב האישום נגד אבו בבית משפט השלום ברמלה. ההליך נמשך זמן רב בשל הצורך בהבאת עדים מהרשות הפלסטינית, וכעת החל שלב הסיכומים בתיק. אבו, המיוצג על ידי עו"ד דוד הלוי, העיד לאחרונה על אירועי אותו היום. "יידו לעבר הג'יפ אבנים באופן מאוד מסיבי", סיפר, "פתחתי את הדלת כדי לאמוד את אופי האירוע וחשתי באופן מוחשי סכנה ובהלה. מדובר באבנים שעוצמת הפגיעה שלהן ברכב גורמת לזעזועים, ולכן ראיתי לנכון לירות באוויר".

אבו וצוותו לא זיהו מיד את הפגיעה בילד, ואבו עצמו אף לא דיווח על כך כשנשאל. "זה עלול לגרום לתחקירים מיותרים", אמר בעדותו, "שללנו מכל וכל אפשרות שהירי שלנו עלול לפגוע במישהו. ראינו לנכון, אולי מתוך תמימות, שהיינו צריכים לדווח בשלב הראשוני על ביצוע ירי הרתעתי באוויר. אני מצר על כך שוב, זה משהו שלא היה צריך להיעשות ונעשה מתוך תמימות וחוסר בשלות מבצעית"

כשנשאל אבו על השיקולים הנוספים שהנחו אותו בביצוע הירי השיב כי "היה קיים חשש שהאירוע יחמיר. גם אם אתה ברכב ממוגן אתה צריך להגיב. אם יראו שאתה לא מגיב, יכולים להתקהל סביבנו, והאירוע יכול להידרדר לאלף ואחת אפשרויות אחרות".

אבו נשאל גם מדוע חש בסכנה אף ששהה ברכב ממוגן. "הרכבים האלה ממוגנים עד רמה מסוימת, וקרו מקרים בהם הרכב יצא מכשירות מבצעית עקב פגיעות בחלק הקדמי של מכסה המנוע", הסביר, "גם השמשה הקדמית התנפצה. זה לא מצב שנתקלים בו, זה לא מצב שרגילים אליו או אפשר להתרגל אליו".

לחובתו של אבו עומדות עדויות חבריו לצוות. אחד הלוחמים שנסע עמו ברכב העיד בדצמבר האחרון כי לא נשקפה סכנה מהשלכת האבנים. מפקד הג'יפ העיד כי הירי היה על דעת אבו, שישב בצמוד אליו, והוא ביקש אישור מהמפקד שלו, שהיה במקום סמוך, לירות כדורי גומי. לדבריו, הצוות בתוך הג'יפ לא היה בסכנת חיים ממשית.

אחמד מוסא, שנהרג בהפגנה בנעליןצילום: אי–פי

בסיכומי התביעה בשבוע שעבר ביקש עו"ד רועי לוץ מפרקליטות המדינה להרשיע את השוטר. "נוהלי הפתיחה באש מתייחסים למצב שבו הנאשם חשוף, ואנו שומעים פה עד אחרי עד שמספרים לנו רק שהג'יפ הזה הוא קופסת מיגון", אמר לוץ, "לכן הוראות הפתיחה באש לא חלות". המשפט יימשך בחודש הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ