זה לא נגמר עד שנשיא רוסיה שר

שר החוץ הרוסי הסתובב בפנים חמוצות - אולי בגלל ההחלטה לבקר בישראל, פוטין שמע את מה שרצה לשמוע. יום בדרכים עם הפמלייה הרוסית

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי שווידלר

העיר נתניה התמרקה לקראת האירוע. בעצם לא רק נתניה. כל צמרת השלטון בישראל נזעקה לארח את כבוד הנשיא ולדימיר פוטין בחמימות הרבה ביותר ובפאר רב - התואם אולי את התקופה הביזנטית. האנדרטה, שתוכננה על ידי שלושה אמנים רוסים, ועוצבה על ידי חן וינקלר, אמן ישראלי תושב נתניה, אמורה לסמל את ניצחון האור על החושך הנאצי.

הנשיא פוטין איחר בשעה וחצי. אולם יש לזכור שבעבר איחר גם לפגישה עם מלכת אנגליה. המשלחת הרשמית שמנתה לא פחות מ-350 איש - בהם פוליטיקאים רבים וכלכלנים אך ללא אף ישות ביטחונית - הגיעה בזמן. בינתיים תרגלה התזמורת הצבאית, במידה מינימאלית של זיוף, את ההמנון הרוסי. כל העת התרוצצו אין ספור עובדי עיריית נתניה כדי לוודא שהכל כשורה, אולם כל זאת לא מנע את הושבת שר החוץ אביגדור ליברמן על כסא בו היו קרעים בכמה מקומות. אבל אלה הם פרטים קטנים מיום גדול כל כך, כשהנשיא הרוסי מגיע בכבודו ובעצמו לישראל.

דקות אחדות לפני תחילת הטקס וכניסתם המשותפת, לקול מחיאות כפיים, של הנשיאים הרוסי והישראלי, הופיעו בכניסה הצדדית שני שרי החוץ - ליברמן וסרגיי לברוב. השר הישראלי נראה מרוצה מאד, ככל הנראה מהארגון המוצלח של הביקור שעולו הוטל על משרדו. אולם לברוב נכנס בפנים חמוצות, ייתכן שזו תגובתו לבחירתו של פוטין להתחיל את הביקור במזרח התיכון בישראל - למרות התנגדות נמרצת של משרד החוץ הרוסי.

ותיקי הצבא האדום בטקס בנתניה, אתמולצילום: אלי דסה / מעריב

הנשיא פרס שיבח את העם הרוסי, העמים הסובייטים ואת הצבא האדום על חלקו בניצחון על הקלגס הנאצי ועל הצלת יהודי אירופה מהשמדה טוטאלית. היה נחמד לשמוע את פרס מתרגל מספר משפטים בשפה הרוסית, שבהחלט נעמו לאוזניו של פוטין. פרס מיהר וחיבר בנאום הקצר גם את הנושא של האיום האיראני והמצב בסוריה - הנושא החם על סדר היום עליו יחזור גם בנאום ברכה בארוחת הערב החגיגית בבית הנשיא.

אולם לא כולם היו מאושרים מביקורו של פוטין, בשונה מהדיווח המקומי, באתרי אינטרנט רוסיים רבים דאגו לדווח בהרחבה על הפגנה של כ-50 בני אדם בקרבת האירוע, שעסקו בתמיכת פוטין בשליט הסורי אסד ובפעילות הכוחנית נגד האופוזיציה ברוסיה.

בצהרים נועד פוטין עם נתניהו, ליברמן, ברק ועמידרור. די במהרה הודלף, שהציגו שם מספרים קונקרטיים ואולי אפילו תאריכים. על פי מידע שדלף מלשכת ראש הממשלה, השיחה היתה החיובית ביותר שנערכה אי פעם עם נשיא רוסי. כל זה לא הפריע גם לנשיא פרס בשיחה בשעות הערב המוקדמות, לבקש מפוטין להשמיע קול בוטה וברור בנושא האיראני (אליו ישראל רגישה במיוחד) ובנושא של זליגת הנשק הלא-קונוונציונלי הסורי לידי אל-קעאדה או חיזבאללה. במקרה של פרס, הקשיב פוטין והשיב בנימוס ובדברים כלליים.

מבחינת סידורי הביטחון רוסיה וישראל הן אכן שתי מדינות אחיות, אפילו תאומות. אין ספור בודקים, מאבטחים, אחראים וחצי אחראים מהצד המארח ומנגד, גווארדיה של שומרי ראש מטעם שירות הביטחון הרוסי - שעוטפת את ראש המדינה שלהם בטבעת הדוקה שאפילו עכבר לא יחדור אותה.

אולי מתוך עייפות, נראה פוטין אדיש למדי בארוחת הערב עם פרס. הוא חייך לנוכח הברכה ברוסית שהשמיע ילדה קטנה (כמעט ללא מבטא) אבל היה ברור שאת עיקר הדברים שהתכוון לשמוע בירושלים הוא כבר שמע וארוחת הערב היא דרך לצאת ידי חובה, המחויבת על פי הפרוטוקול. על מדשאות בית הנשיא היה זה מפגש של "כולם מכירים את כולם" סתם פוליטיקאים, אנשי עסקים וכמה טייקונים כבדים מאוד, שדיברו יידיש עם הרב לאו. בשיאו של הערב אף הצטרף פוטין לחברי תיאטרון גשר לשירה ברוסית, במה שאולי היה ההישג המשמעותי ביותר של הביקור. אולם שר החוץ לברוב עדיין בלט בחוסר פעלתנות, ואף כי ישב לצד עמיתו הישראלי ליברמן ניכר עליו שאינו מרגיש שייך לאירוע.

הבוקר יעברו פוטין ופמלייתו לשטחי הרשות הפלסטינית עם מסר מנתניהו למחמוד עבאס - מוכנות לחדש משא ומתן בכל רגע ובכל מקום. לא ברור אם יו"ר הרשות הפלסטינית יתייחס להבטחה זו ברצינות. גם לא ברור מה השמיע נתניהו באוזני פוטין עבור המלך עבדאללה, שמוטרד מהמצב באזור לא פחות מהישראלים. אבל החל מהבוקר, אדם אחד לפחות - שר החוץ סרגיי לברוב - ירגיש את עצמו בסביבה נוחה יותר. אחרי הכול, מדיניות המעצמה היא גם פועל יוצא של מקום בו נמצא המנהיג שלה ברגע נתון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ