פוטין נפגש עם עבאס ושיבח את מאמציו להשיג שלום

פמלייתו של פוטין הגיעה לביקור ברשות הפלסטינית. נשיא רוסיה העביר מסר מנתניהו: "מוכן לשוב לשיחות בכל עת, בכל מקום"

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ופמלייתו הגיעו הבוקר (שלישי) לביקור ברשות הפלסטינית. את הביקור החל פוטין בכנסיית המולד בבית לחם, והמשיך לפגישה עם הנשיא מחמוד עבאס.

אתמול נפגש פוטין עם צמרת הממשל בישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו העביר דרכו מסר לפלסטינים לפיו הוא מוכן לחדש את השיחות בכל זמן ובכל מקום. השיחות של פוטין עם עבאס התמקדו בקיפאון המדיני המתמשך.

"דיברנו על דרכים להתגבר על הדילמה של הסכסוך הישראלי-פלסטיני", אמר פוטין. "ברצוני לציין את העמדה האחראית של הנשיא עבאס וניסיונותיו להשיג הסדר של שלום המבוסס על פתרון שתי המדינות".

בירושלים סיכמו אתמול בסיפוק את רצף הפגישות המדיניות שקיים נשיא רוסיה עם נתניהו, ועם הנשיא שמעון פרס. "היתה תחושה שפוטין ונתניהו מצאו שפה משותפת", סיפר גורם מדיני, "בסוגייה האיראנית התקיימה בין השניים שיחה גלויה ופתוחה. פוטין נתן תחושה שיש על מה לדבר ולא היתה במעמד תחושה שכל צד בא רק כדי להבהיר את עמדותיו".

8 מתוך 8 |
פוטין בבית לחם
1 מתוך 8 |
פוטין בבביקור במנהרות הכותל
2 מתוך 8 |
םוטין בכנסיית הקבר בירושלים

פקיד בכיר בירושלים אמר: "ביקשנו מפוטין שרוסיה תפעל באופן אקטיבי יותר ותהיה מעורבת יותר כדי לשמור על יציבות בסוריה ולמנוע זליגת נשק ביולוגי וכימי לידי חיזבאללה וארגוני טרור נוספים. פוטין אמר שהוא אינו מחויב לאסד אך הבהיר שלרוסיה ולסוריה יחסים אסטרטגיים". לדברי הגורם, ״במישור האיראני, ביקשנו מפוטין שרוסיה תהיה פאסיבית יותר, שרוסיה תמשיך לכבד את הסנקציות של מועצת הביטחון על איראן. ביקשנו שרוסיה תשמור על חזית אחידה עם מדינות המערב, ולא תפגין מתינות יחסית כלפי איראן".

מאוחר יותר אתמול נפגש פוטין עם שמעון פרס בבית הנשיא בירושלים. בנושא הפלסטיני אמר פרס כי יש רוב ברור בישראל בעד עקרון שתי מדינות לשני עמים וכי הוא מבקש כי פוטין יבהיר בפגישתו עם מחמוד עבאס כי יש לשוב מיד לשולחן המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים. הנשיא הישראלי הדגיש כי עבאס הוא פרטנר רציני לשלום וככל שנקדים את פתיחת המגעים כן ייטב. בתגובה לכך אמר פוטין כי אי אפשר לקדם משא ומתן רציני לשלום עם הפלסטינים ללא יחסי אמון בין הצדדים וכי חשוב להחזיר במהרה את האמון לשולחן המשא ומתן.

הנשיא פוטין הוסיף ואמר כי בכל מעשיו הוא דואג לשמירה על ביטחונה של ישראל וכי הסוגיות הרגישות שנידונו בין הצדדים יזכו לפתרון הולם ורציני מצידה של רוסיה. מיד לאחר הפגישה סעדו שני הנשיאים בארוחת ערב ממלכתית שנערכה לכבוד הנשיא הרוסי ומשלחתו בגינת בית הנשיא. בארוחה נשאו הנשיאים נאומים בפני צמרת המדינה ואורחים רמי דרג אשר תרמו תרומה לחיזוק הקשרים האסטרטגיים בין המדינות, ביניהם הנשיא לשעבר, יצחק נבון, שר החוץ, אביגדור ליברמן, שר המדע, דניאל הרשקוביץ וראש עיריית ירושלים, ניר ברקת. בדברים שנשא אמר הנשיא פוטין כי "אנו מעריכים את היחסים בין רוסיה לישראל. אלו יחסים המבוססים על גורלות היסטוריים הקשורים זה בזה. במהלך הביקור דיברנו על סוגיות רבות הנוגעות ליחסינו הדו צדדים ותכננו את המשך עבודתנו המשותפת במגוון תחומים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ