המדינה מבקשת מבג"ץ ארכה לפינוי המבנים מגבעת האולפנה

הפרקליטות טוענת כי לא ניתן לבצע את פירוק הבניינים בזמן. היום הושלם מעבר מחצית המשפחות המתגוררות במבנים אל הקראווילות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפרקליטות ביקשה היום (שלישי) מבג"ץ ארכה של ארבעה וחצי חודשים על מנת לפרק את הבניינים המפונים בגבעת האולפנה בבית אל. מבקשת המדינה עולה כי עדיין לא ברור האם בכלל ניתן להרכיב את המבנים בחזרה. בהודעה שהגישה הפרקליטות היום אחר הצהריים, היא הודיעה כי פינוי הבתים מכל אדם וחפץ יבוצע עד הראשון ליולי, המועד שנקבע על ידי בג"ץ. אולם, תהליך הסרת המבנים, הכולל תכנון ופירוק המבנים והוצאת התכנית אל הפועל, צפוי להתחיל מיד עם פינוי הבתים בתחילת יולי ולהסתיים באמצע נובמבר.

לבקשה מצורפים תצהירים של מזכיר הממשלה, מתאם פעולות הממשלה בשטחים וכן של בצלאל טרייבר, סמנכ"ל משרד הבטחון האחראי על הפרויקט. על פי הבקשה, "בשים לב להד הציבורי לו זכה הנושא, ולאור רגישות הנושא, ראה הדרג המדיני חשיבות להקטין את פוטנציאל העימות מול תושבי המקום. במסגרת גישה זו, בין היתר, הדרג המדיני ראה לנכון להסיר את מבני הקבע, בדרך העתקם ממיקומם הנוכחי. נדגיש – הסרת מבני הקבע נעשית שלא בדרך של הריסתם באתרם".

המדינה לא צירפה חוות דעת של מהנדס, אך כתבה כי "אגף מבצעים לוגיסטיים ונכסים הניח תשתית הנדסית מפורטת. במסגרת שלב הראשון, תכנון הפירוק, נעשה כבר החלק העקרוני, אולם נדרשים חודש וחצי נוספים להשלמת תכנון הפירוק, אשר ניתן יהיה לעשותו רק כשהבתים יפונו. בשלב השני והשלישי, סדרי הפירוק יהיו כדלקמן: בשלב הראשון ייערך פירוק ראשוני של גגות דלתות וחלונות, ולאחריו יוסר הבניין בשני שלבים – קומה ג' וגג הבניין, ואחריה קומות ב' וא', כאשר קליפת הבניין תחולק בסך הכל ל-18 חלקים". לאחר מכן כותבת המדינה: "בשלב הרביעי ייבנו הבתים מחדש תוך בחינת אפשרויות השימוש בחלקים שנוסרו".

פינוי המשפחות בגבעת האולפנה היום צילום: אי-פי

בתגובה לבקשת המדינה, נמסר מעו"ד מיכאל ספרד, היועץ המשפטי של ארגון זכויות האדם "יש דין", ועורך דינם של בעלי הקרקע: "על הכוונה להגיש בקשה זו דווח לפני ימים רבים בתקשורת אבל לראשונה הועברה לידיעת עורכי הדין של בעלי הקרקע דקות אחדות לפני הגשתה לבית המשפט, עם דרישה לתגובה מיידית. לא ניתן להגיב בסדר זמנים זה ומצער מאוד ששוב המדינה מציבה את הצדדים ואת בית המשפט בפני עובדות מוגמרות שמשמעותן הפרת צו מפורש של בג"ץ, וכל זאת אף מבלי לצרף את התכניות לפינוי שבבסיסן. לאור האמור, תגובה תוגש בנפרד ככל שבית המשפט יורה על כך".

מוקדם יותר היום, הושלם מעבר של כחצי מ-33 המשפחות מגבעת האולפנה אל הקראווילות שבשכונה הזמנית בבסיס הצבאי של החטיבה המרחבית בנימין, זאת בהתאם לפסיקת בג"ץ. כמאה עובדים של משרד הביטחון הגיעו הבוקר אל הבתים והחלו באריזת חפציהן של המשפחות, ואלו הועברו אל הקראווילות על ידי מובילים שנשכרו על ידי משרד הביטחון. התושבים עצמם קיבלו את פני אנשי הביטחון כשהם לבושים חולצות שעליהן נכתב כי הם מגורשים מבתיהם, בנוסף לכיתוב "עוד נשוב".

עד לשעות הצהריים הושלם פינוי של כמחצית מהדירות, ויתר ההליך צפוי להתבצע ביומיים הקרובים, כאשר באתר הקראווילות נעשות עבודות תשתית אחרונות. ביום חמישי בערב, עם השלמת הפינוי, צפויים הבתים להיאטם.

ההליך נעשה בהסכמה, לאחר שבמשא ומתן בין רב היישוב זלמן מלמד ובין השר גלעד ארדן הושגו הסכמות על בנייה של 300 יחידות דיור חדשות בבית אל, וכן הקצאה של שטחים נוספים לטובת ההתנחלות. רכב של המועצה המקומית אף אסף היום את כל הצמיגים שפוזרו באזור כחלק מההיערכות להתנגדות לפינוי.

משפחות ספורות בגבעת האולפנה הודיעו שאינן מוכנות להתפנות מרצון. כעת מופעל לחץ על משפחות אלו, שלא לעשות אקט הפגנתי מדי שייחשב כפגיעה ברב היישוב. אתמול פרסמו תושבי השכונה הודעה שבה הם מבקשים להפסיק לקרוא לפינוי פינוי מרצון ומדגישים את אלמנט הכפייה שבגללו הם נאלצים לעקור מבתיהם.

על פי פסיקת בג"ץ, יש לממש את צווי ההריסה עד ל-1 ביולי, כלומר - להרוס את המבנים ולא רק להסתפק באיטומם. בשל כך אמורה המדינה לפנות היום לבג"ץ ולבקש לדחות את מימוש צווי ההריסה בשלושה חודשים, עד ל-1 באוקטובר - כדי לאפשר את מימוש הבטחת ראש הממשלה לפרק את הבתים.

ההבטחה המקורית של ראש הממשלה, לנסר את הבתים, לא עומדת עוד על הפרק. כעת מדובר בפירוק הבתים לכמה חלקים והרכבתם מחדש לאחר מכן בשטח שיוכשר לכך. פרק הזמן של שלושת החודשים נועד לבחון את ייתכנות אופציה זו, מבחינה הנדסית. אם הדבר יתברר כאפשרי, תבקש המדינה מבג"ץ פרק זמן נוסף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ