נתניהו לוחץ על ועדת פלסנר מחשש לפרישת הסיעות החרדיות

יהונתן ליס
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
גילי כהן

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש אמש עם יושב ראש הוועדה לבחינת השוויון בנטל, ח"כ יוחנן פלסנר, לקראת גיבוש המתווה לחוק הגיוס, שיוצג בימים הקרובים. נתניהו פועל בימים האחרונים בניסיון למתן את מסקנות הוועדה, כך שהסיעות החרדיות לא יפרשו מהממשלה. גורמים בקואליציה אמרו היום שנתניהו מוטרד מהכוונה להטיל סנקציות כספיות על ישיבות שלא ישלחו תלמידי ישיבה למסלולים שאותם תגבש הוועדה. לא מדובר בפגישה ראשונה בין השניים, שצפויים להיוועד שוב מחר, לאחר שהפגישה הערב הסתיימה ללא תוצאות.

בכנסת שוררת דריכות לקראת פרסום מתווה החוק. הסיעות החרדיות, שהבהירו שלא יסכימו שיטילו על ציבור החרדי את מכסות הגיוס, עשויות לפרוש בעקבות כך מהקואליציה. אלא שבסיעת ש"ס היה מי שהביע ספק אם פרישה בשלב זה, יותר משנה לפני הבחירות לכנסת, תועיל למפלגה או תפגע בה.

בתוך כך, ועדת פלסנר הכריעה כי חרדים יקבלו דחיית שירות עד גיל 23 - ורק לאחר מכן יחויבו להתגייס לשורות הצבא, לשירות אזרחי, או שיקבלו פטור גורף, זאת על פי סיכום שאליו הגיעה הוועדה ברוב מוחלט. יואב קיש, נציג הציבור בוועדה, הביע התנגדות לכך, ונקבע כי הוא יכתוב דעת מיעוט, כחלק מפרסום הדו"ח הסופי של הוועדה לקידום השילוב בשירות והשוויון בנטל (קש"ב), שצפוי להתרחש בימים הקרובים.

לפי תוכנית הוועדה, יגיעו כל החרדים, בדומה למועמדים לשירות ביטחון (מלש"בים) מן המניין, לבקו"ם מיוחד שייבנה עבורם. שם, יוכלו בני הנוער החרדים, הנמצאים לקראת גיל 18, להיחשף לאפשרויות השירות המתאימות בעבורם בתוך הצבא. לפי התוכנית, ייפתחו לפחות שבעה מסלולי שירות חדשים, בהם מסלול קרבי, טכנולוגי ובהמשך מסלול שירות אזרחי. בנוסף, צה״ל צפוי להקים, בעקבות החוק, לפחות שני גדודים לוחמים הומוגנים נוספים שיצטרפו לגדוד הנח"ל החרדי הפועל כיום.

גורמים בוועדת פלסנר ציינו כי השאיפה היא שמספר גבוה יחסית של בני נוער חרדים, כ-20% מבני ה-18, יתגייסו בסופו של יום למסגרות הלוחמות. בנוסף לכך, יוכלו החרדים להתגייס גם למשטרה, למשרד לביטחון הפנים, ולשירות בתי הסוהר - על חשבון מכסות קיימות של חיילים בשירות חובה, במה שמכונה שירות אזרחי-ביטחוני. עם זאת, זכות הבחירה בדחיית השירות בשנה תעמוד בפני הצעיר החרדי עצמו. דחיית השירות לא תבוצע באופן אוטומטי, ופעם בשנה יגיעו החרדים דחויי השירות לאותו בקו"ם חרדי, שם יוצעו בעבורם המסגרות השונות לשירות. לאחר חמש שנות דחיית שירות, יחויבו החרדים להתגייס - בין אם לצה"ל ובין אם לשירות אזרחי, או שיקבלו פטור משירות, לפי הכללים המנוסחים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ