פופוליזם מסוכן |

זו בסך הכל כלכלת בחירות, טמבל

נתניהו חושב שיוכל להערים על חוקי הכלכלה בעזרת הגדלת הגירעון, ללא העלאת מיסים. מדובר בצעד ציני ומסוכן, ואי אפשר לדעת על מי בדיוק נופל הנטל

נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר

אתמול הרגיש נתניהו דגדוג מוזר באצבעותיו. הנה חלפו להם חודשיים מאז ההתעללות האחרונה שלו בשר האוצר, והוא הרגיש חוסר מנוחה. לכן החליט לתקן את המעוות, ולהכניס עוד כאפה ל"ילד הכאפות". כך יצאה לה אתמול בבוקר הבשורה מלשכתו, שהמלך החליט להעלות את הגירעון בתקציב ל-3%. אף אחד לא סיפר שערב קודם נפגש שטייניץ עם נתניהו והציג בפניו את המלצתו להעלות את הגירעון ל-­3%. שטייניץ רצה להודיע על כך היום, בכנס הכלכלי השנתי בים המלח. אבל נתניהו גנב לו את ההצגה. שוב.

זה כמובן לא העיקר. הסיפור העיקרי הוא עצם ההחלטה להעלות את יעד הגירעון לגובה מסוכן של 3%, ­שזה הגבול העליון שקבע האיחוד האירופי. מאחורי ההחלטה, עמד ויכוח מר בתוך האוצר, בין אגף התקציבים שרצה גירעון של 2.5% לבין מנכ"ל האוצר דורון כהן ושר האוצר שרצו 3%, כי כך יהיה אפשר להטיל פחות מסים ופחות גזרות על הציבור, ­והרי מדובר בשנת בחירות.

אבל גם זה אינו כל הסיפור. הגירעון המתוכנן לשנה הבאה היה צריך להיות 1.5% בלבד. זו התוכנית שעליה התחייבו נתניהו ושטייניץ לפני שלוש שנים. אלא שעכשיו הם לא מסוגלים לספק את הסחורה. בשלוש השנים האחרונות הם ניהלו מדיניות נדיבה של "יש לי", שהגדילה הוצאות ללא חשבון ופיזרה צ'קים ללא כיסוי. שנתיים איכשהו זה עבד, אך תמיד מגיע הרגע שבו הכל מתפוצץ בפנים, וזה קורה עכשיו.

האם מדובר בצעד נכון? דברו על זה בפייסבוק

כדי שיוכלו להגדיל הוצאות ולהיות "טובים", הם שינו את כלל ההוצאה כך שיוכלו לחלק הרבה יותר. אך מעשה שטן: אפילו זה לא עזר. מתברר שעל אף שהתקציב בשנה הבאה יכול לגדול ב-14 מיליארד שקל, זה לא מספיק, כי הם התחייבו להוצאות גדולות פי שניים! כלומר להוצאה נוספת של 28 מיליארד שקל!. לכן צריך לקצץ 14 מיליארד, וזה עוד לפני הצורך להעלות מסים.

נתניהו ושטייניץ אינם רוצים לקצץ, וזה משדר חולשה. הם גם אינם רוצים להעלות מסים, כי זה לא פופולרי בשנת בחירות. הם חושבים שיוכלו להערים על חוקי הכלכלה בעזרת הגדלת הגירעון. אבל הגדלתו היא בדיוק כמו הטלת מסים, ואפילו גרוע מכך, כי אתה לא יודע על מי בדיוק נופל הנטל.

הגדלת הגירעון פירושה הגדלת הסיכון על רקע המשבר העולמי, מה שיוביל להעלאת הריבית לטווח ארוך. כתוצאה מכך, משקי הבית ישלמו ריבית גבוהה יותר על המשכנתאות, הפירמות ישלמו יותר על ההון, ההשקעות יירדו, התעסוקה תיפגע והאבטלה תעלה. כלומר, החלשים ובני הדור הבא ישלמו את המחיר.

הכי מצחיק היה לשמוע את נתניהו אומר אתמול שמדובר בצעד של "אחריות פיסקלית". אין כאן שום אחריות. יש רק צעד ציני המסכן את היציבות ומשדר לכולם: שנת הבחירות החלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ