גורם מדיני בכיר בישראל: מורסי לא יתנער מהסכמי השלום

לדברי הגורם, היחסים בין הממסד הביטחוני הישראלי למצרי יישמרו, ואיראן והטרור יהיו אויב משותף. עם זאת, יש חשש שהמצב בסיני יחריף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

איתותי הרגעה נשמעו אתמול מירושלים, בעקבות ניצחונו של מועמד האחים המוסלמים, מוחמד מורסי, בבחירות לנשיאות מצרים. גורם מדיני בכיר בישראל אמר אתמול ל"הארץ" כי להערכתו, היחסים בין הממסד הביטחוני הישראלי לבין זה המצרי יישמרו. לדבריו, איראן והטרור ימשיכו להוות אויב משותף לשתי המדינות ואילו עזה והחמאס ימשיכו לספק כאב ראש משותף, כלשונו.

הגורם הבכיר הוסיף כי היחסים בין הצדדים ימשיכו להתבסס על אינטרסים הדדיים, והוא אינו רואה אפשרות סבירה שמורסי יתנער מהסכמי השלום. לדבריו, "השיחות שמורסי ניהל עם הממשל האמריקאי מעידות על כך. הגישה הזו אינה צפויה להשתנות בקרוב, להערכתנו". בישראל לא צופים שינוי מהותי בהיקף הברחות הנשק דרך סיני לרצועה. "הנשק זורם לעזה בין כה וכה. בוודאי שאיננו רואים איום קונבנציונלי מצבא מצרים בעתיד נראה לעין", הוסיף.

בישראל לא מודאגים בשלב זה מהאפשרות שמצרים תרחיב את פתיחת מעבר רפיח מתחומה לעזה, באופן שיאפשר מעבר של יותר סחורות ויותר אנשים בין מצרים לעזה. לדברי הגורם הבכיר, "קיים פוטנציאל לחיזוק הקשר בין מצרים לעזה וזו בהחלט הזדמנות בעבור מדינת ישראל. אם הם רוצים לקבל את הסחורות שלהם מהנמל באלכסנדריה ולא מאשדוד, בבקשה". הוא הוסיף כי המגמה העולה מהניצחון של איש האחים המוסלמים אינה חיובית אמנם לישראל, אולם אינה בגדר "מכת מצרים".

נשיא מצרים הנבחר בקהיר, אתמול. לדברי הבכיר "קיים פוטנציאל לחיזוק הקשר בין מצרים לעזה"צילום: אי-פי

האם על ישראל לחשוש מניצחונו של מורסי בבחירות? דברו על זה בפייסבוק

לדבריו, הצעד שעשתה המועצה הצבאית העליונה המצרית, כשלקחה לידיה עוד סמכויות, מהווה במידה רבה חזרה של מצרים לנקודה שבה היתה ערב המהפכה, לפני כשנה וחצי. הוא הוסיף כי הממסד הביטחוני במצרים שואף לשמר אצלו את סמכויות החוץ והביטחון, ולהפקיד בידי הנשיא את ניהול חיי הכלכלה, שנועד לכישלון. הוא העריך שהמאבק במצרים בין המועצה הצבאית העליונה יימשך ביתר שאת. "אהיה מופתע אם מורסי יבקר בירושלים, אבל צריך לזכור שגם חוסני מובארק לא ביקר כאן מלבד בהלוויית יצחק רבין. נזכה אולי לכתף קרה מהפרלמנט ולשכת הנשיא, אבל היחסים עם הממסד הביטחוני יישמרו".

בישראל מאשרים כי בימים האחרונים התקבלו כמה מסרי הרגעה ממצרים באשר לשימור היחסים הביטחוניים בין המדינות. גורמים ביטחוניים בישראל אומרים כי מקור הדאגה העיקרי כעת, מבחינתה של מערכת הביטחון, אינו נוגע לחילופי השלטון במצרים, אלא למצב בסיני. לדבריהם, כשם שהמועצה הצבאית נכשלה בייצוב המצב הביטחוני בסיני, לא צפוי שינוי חיובי במציאות שם, לאחר בחירת מורסי לנשיא.

הסכנה, אמרו, נוגעת להחרפת המצב הקיים. סיני הוא כעת שטח הפקר, והדבר עלול לאפשר חופש פעולה מוחלט לתאי טרור איסלאמים קיצוניים, בסיוע ארגונים פלסטיניים מהרצועה. בטווח הרחוק יותר, פיגועים מסיני עלולים להביא גם להסלמה ביחסי ישראל ומצרים. מקור דאגה נוסף נוגע לדרישות המצריות לפתוח את הנספח הביטחוני להסכם השלום בין שתי המדינות. התירוץ המצרי יהיה צורך בייצוב השליטה בסיני, אולם בישראל רואים בכך פרצה מסוכנת. אפשרות חליפית היא הסכמה שבשתיקה מצד ישראל לתגבור מסוים של כוחות הביטחון המצרים שם, בלא לשנות את הנספח הביטחוני.

בתוך כך חזר אתמול מורסי על המסרים המרגיעים למערב ואנשיו הודיעו כי הנשיא הנבחר מתכוון למנות אשה ונוצרי קופטי לסגניו. יועצו, אחמד דף, אמר את הדברים בראיון לכתבת סי-אן-אן כריסטיאן אמנפור. כשנשאל אם מצרים תהפוך לרפובליקה איסלאמית, ענה דף בשלילה. הוא טען כי "מצרים תהיה מדינה מודרנית, עם חוקה. זאת לא תהיה מדינה איסלאמית, אלא מדינה שאנשים מכל הדתות יחיו בה בשוויון זכויות".

בראיון שערך עם אמנפור לפני הבחירות, אמר מורסי כי "תפקיד הנשים בחברה המצרית ברור. הן שוות לגברים ויש להן זכויות מלאות". כשנשאל אם הוא מתכוון לשנות את החוק שלפיו ניצול מיני של נשים יוצא אל מחוץ לחוק, אמר מורסי כי "לא יהיה שינוי בפסיקה במדינה כמו מצרים, השומרת על זכויות האדם".

בנאום הניצחון שלו ביום ראשון אמר מורסי כי מצרים תשמור על כל ההתחייבויות וההסכמים הבינלאומיים שהיא חתומה עליהם. "אני אתכם בבניית מצרים החדשה", אמר כשהוא פונה לעם המצרי. "מצפים לנו קשיים לא פשוטים, אך נצליח יחד לעבור את השלב הזה. מצרים תהיה מנהיגה וחזקה וזו יכולתה של מצרים, זה מה שמצופה מאתנו".

במצרים דווח אתמול כי אחמד שאפיק, שהפסיד למורסי בבחירות לנשיאות, יצא מתחומי המדינה. אנשי המטה שלו הכחישו שמדובר בעזיבה לצמיתות וטענו כי שאפיק יצא לסעודיה, לקיים את מצוות העלייה לרגל למכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ