ירידה בתמיכת הפלסטינים בעבאס, החמאס מתחזק

עם זאת לפי הסקר החדש שמתפרסם היום, אם מרוואן ברגותי יתמודד על תפקיד יו"ר הרשות הוא יזכה ליותר קולות ממחמוד עבאס או איסמעיל הנייה

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סקר חדש שמתפרסם היום (רביעי) ברשות הפלסטינית מצביע על ירידה משמעותית בפופולריות של יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן), ועל עלייה בתמיכה בחמאס. מהסקר – של מכון הסקרים של חליל שקאקי – עולה כי אילו היה מתמודד עבאס בבחירות לנשיאות מול איסמעיל הנייה, היה האחרון מקבל 44% מהקולות בעוד יו"ר הרשות המכהן היה זוכה ב-49%. מפילוח התוצאות לאזורים מתברר כי בגדה המערבית יש פער של 7% לטובת עבאס, וגם ברצועת עזה, שבה שולט החמאס, יש עדיין לעבאס תמיכה גדולה יותר מאשר להנייה: פער של 4% (לעומת 14.2% בסקר הקודם).

בסקר הקודם, שנערך לפני שלושה חודשים בלבד, עמד הפער בין השניים על 12% - עבאס קיבל 54% מהקולות והנייה רק 42%. סקרים אלו הם מדגם מייצג את האוכלוסייה הפלסטינית בעזה, בגדה ובמזרח ירושלים.

עוד עולה מהסקר כי אילו שני המועמדים היו מרוואן ברגותי ואיסמעיל הנייה, היה הראשון זוכה ב-60% מהקולות בעוד ראש ממשלת חמאס היה מקבל 34% בלבד. במקרה של בחירות לנשיאות שבהם ישתתפו עבאס ברגותי והנייה, היה ברגותי זוכה ב-37%, הנייה ב-33% ועבאס היה מגיע למקום האחרון עם 25%.

בבחירות לפרלמנט היתה תנועת פתח זוכה ב-40% מהקולות, חמאס ב-29%, 12% היו מצביעים למפלגות אחרות ו-19% עדיין מתלבטים. מדובר בירידה של 7% בפופולריות של פתח ברצועת עזה לעומת הסקר שנערך לפני שלושה חודשים.

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, אתמולצילום: אי–פי

באשר למועמד שיירש את עבאס, אם ברגותי אינו נכלל ברשימה, המועמד המוביל הוא סאיב עריקאת שיקבל 17% מהקולות, למקום השני מגיע אבו מאהר גנים, חבר הוועדה המרכזית של פתח, עם 9%. הסקר מייחס את העלייה בפופולריות של החמאס לעלייה בכוחה של תנועת האחים המוסלמים במצרים. זאת בשעה שהפתח נחלש לנוכח תלונות רבות על פגיעה בזכויות אדם בגדה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ