גם החיסול הזה לא יחסל את הברחות הנשק לעזה

לא מעט "תקריות מוזרות" דוגמת חיסול פעיל החמאס אירעו בדמשק בשנים האחרונות, כולן יוחסו למוסד ובאף אחת מהן לא הוכח כי ידה של ישראל במעשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לא הרבה ידוע לנו על החיסול אתמול של פעיל החמאס כמאל רנאג'ה בדמשק. אך מהמעט שניתן היה לשמוע, בעיקר מפי אנשי החמאס (אך גם מפי שר הביטחון הישראלי אהוד ברק), מדובר בפעולה מתוכננת שבוצעה בידי מקצוענים. מישהו דאג לשלוח לביתו של רנאג'ה בבירה הסורית, קבוצה של חמושים שנכנסו לתוך הבית וירו באיש למוות.

ניתן רק לדמיין כיצד ניצלו אותם אנשים חמושים את ההמולה המתחוללת בסוריה, הקרבות הקשים בין תומכי בשאר אסד לבין האופוזיציה וההפגנות כדי להגיע לביתו של רנאג'ה באופן בטוח יחסית ולהסתלק ממנו מבלי להשאיר עקבות. זאת בשעה שהשלטונות הסוריים טרודים בעיקר בגורל המשטר ופחות בפעיל חמאס כזה או אחר. אותם חמושים גם לקחו מסמכים מהבית באזור קודסייה ואז שרפו אותו כדי שלא להשאיר עקבות.

כמעט באופן אוטומטי האשימו בכירי החמאס את ישראל במעשה. אחד מהם סיפר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי רנאג'ה היה סגנו או עוזרו של מחמוד אל-מבחוח, שחוסל בדובאי ולאחרונה ירש אותו בתפקידו. אל-מבחוח נחשב לאחד מהגורמים החשובים ביותר בפרויקט הברחות הנשק של החמאס לרצועת עזה. ב-20 בינואר 2010 נמצאה גופתו במלון מפואר בנסיכות, והמשטרה המקומית ייחסה את מעשה הרצח לסוכני המוסד. ישראל מעולם לא אישרה את מעורבותה בחיסול וגם כעת לא נראה שבכוונתה לעשות זאת.

דיווח אחר מספר לנו שרנאג'ה היה אחראי להברחות הנשק מאיראן וסוריה לרצועת עזה. ובכל מקרה, כפי שהסביר הבוקר שר הביטחון אהוד ברק (ולא התאפק), "הוא אינו נמנה עם צדיקי הדור" על בסיס מה שמתפרסם אודותיו. ברק הוסיף כי היו גם גורמים אחרים שחיפשו את בכיר החמאס. ייתכן. אנשים מסוגו של "ניזאר אבו מוג'האד" (זה היה הכינוי שלו) צוברים לא מעט אויבים ורף העוינות בין המשטר הסורי לחמאס גבוה מאוד בימים אלו.

ויחד עם זאת צריך לומר, לא מעט "תקריות מוזרות" אירעו באזור דמשק בשנים האחרונות - כולן יוחסו למוסד ובאף אחת מהן לא היו הוכחות כי אכן ידה של ישראל במעשה. כך בחיסולו של עימאד מורנייה, "רמטכ"ל החיזבאללה" (פברואר 2008), וכך גם במקרה של עיז א-דין שיייח' ח'ליל מבכירי החמאס (ספטמבר 2004).

הבעיה שגם החיסול של רנאג'ה לא פותר את הבעיה הגדולה יותר - זרם ההברחות מסוריה ואיראן לרצועת עזה. ההברחות לא נעצרו לאחר חיסול אל-מבחוח וגם כעת לא ייפסקו. כל עוד חצי האי סיני מהווה גן עדן לטרוריסטים ומבריחי נשק, הבעיה הזו תמשיך להידפק על דלתותיה של מדינת ישראל. אי הסדר במצרים ומאבק הכוחות בין האחים המוסלמים לבין המועצה הצבאית העליונה בוודאי שלא יסייעו בכך.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ