בצה"ל חוששים מפיגועים בגבול עם סוריה

מפקד אוגדה 36 אמר לעיתונאים כי פעילי טרור נוהרים לתוך סוריה כדי להפיל את משטר אסד: "גם אם כרגע שקט אנחנו מתכוננים לתרחיש הגרוע"

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

מפקד אוגדה 36 בצה"ל, תת אלוף תמיר היימן, אומר כי צה"ל נערך להתגברות אפשרית של פיגועים מגבול סוריה בגולן. "התהליכים שמתרחשים מעבר לגבול מגבירים את הפוטנציאל לפיגועים. זה מחייב אותנו להכנת תשתית להכשרת הכוחות ולהיערכות", אמר היימן.

הוא הוסיף כי הנחת העבודה של האוגדה היא שפיגוע עלול להתרחש בגבול גם בהיעדר מודיעין מוקדם. "עלולה להתפתח כאן בצד הסורי מציאות של אובדן יציבות והיעדר משילות מלאה, זו מציאות הקורצת לארגוני טרור להגיע למרחב ולפעול מתוכו. גם אם כרגע שקט אנחנו צריכים להתכונן לתרחיש הגרוע". היימן דיבר במהלך סיור עם עיתונאים ברמת הגולן.

לפי מערכת הביטחון, פעילים בארגוני טרור אסלאמיים קיצונים נוהרים מעיראק וממדינות אחרות לסוריה. אף שבמקום הראשון בסדר העדיפויות שלהם נמצאת הפלת משטר אסד, החשש הוא כי הם יבקשו לנצל את ההזדמנות וליזום פיגועים מהגבול נגד אזרחים ישראלים ברמת הגולן.

גבול ישראל-סוריהצילום: ירון קמינסקי

על סמך אירועי השבועות האחרונים מתרשמים במערכת הביטחון כי מעמדו של הנשיא אסד פחות חלש משסברו תחילה. הנשיא עוד שולט יחסית בצבא, וביחסו כלפי האוכלסייה מתאפיין באכזריות חסרת מעצורים. עם זאת, בישראל מזהים קשיים בתפקודו השוטף של הצבא הסורי ופגיעה במורל שלו. עד היום נמנו לפחות 12 אלף עריקים בצבא סוריה, ובמחזורי הגיוס האחרונים נרשמה התייצבות נמוכה ביותר. 

Read this article in English: IDF preparing for possible terror attacks from Syria border, says senior officer

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ