מייסד הנח"ל החרדי: הוועדה זורעת אשליות

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

ערב פרסום מסקנות הוועדה לקידום השוויון בנטל, מפנה תא"ל (מיל') יהודה דובדבני אצבע מאשימה כלפיה וטוען שהיא זורעת אשליות בציבור, לדעתו ממניעים פוליטיים. דובדבני, מיוזמי ומקימי הנח"ל החרדי, מציע לציבור הישראלי להתפכח. הוא סבור שהוועדה לא רק שלא תביא לקידום השוויון בין חרדים ללא-חרדים, אלא היא עלולה להזיק לתהליכים רבי עוצמה המתרחשים בציבור החרדי.

"זה יהיה אסון לעם היהודי שהחרדים ייכנסו בחזרה לחורים שלהם מהסיבות שאנחנו לא נותנים להם פתחים לנוע קדימה. אסור ליצור אנטגוניזם. גם עכבר במלכודת יהיה אגרסיבי, צריכים להבין אותם", אמר ל"הארץ".

דובדבני היה ראש אגף הנוער והנח"ל במשרד הביטחון, שבסוף שנות ה-90 יזם וגייס את מחלקת החי"ר החרדית הראשונה בשם "הנח"ל החרדי", הרחיב את המחלקה, הפך אותה לפלוגה ואז לגדוד. במשך כמעט שלוש שנים ליווה את ועדת המשנה של ועדת חוץ וביטחון, בראשות פלסנר, שעקבה אחר יישום חוק טל, ובשבוע שעבר הוזמן לתת סקירה לוועדה הנוכחית.

דובדבני סבור שבג"ץ לא היה צריך לפסול את חוק טל, שהיה "סביר" לדעתו, וכל מה שנדרש היה לשפר את יישומו. בעיניו ההצעה המתגבשת - הכוללת מכסות למתמידים וסנקציות על מי שלא יעמדו בתנאי הפטור - אינה מעשית. "זה נשמע לא טוב וזה מקומם את הציבור החרדי, אני חושב שצריכים למצוא מלים אחרות. אני אומר שתהיה בקרה, כי מה שקורה עם דחיית השירות ותקציבי הישיבות זו שערורייה. חייבים לעשות בזה סדר. אבל מכסות? מכסות היו בשואה. זה מביא אותנו לאנטגוניזם ומצב שלילי. אנחנו צריכים לראות איך עוזרים להם לעזור לנו. הרבה אברכים בורחים, יותר ויותר לא לומדים, והם צריכים לבצר את מעמד האברכים הלומדים. אין להם ברירה".

הוא הדגיש כי ועדת קש"ב אמורה לפתור את אחת הבעיות הגדולות בחברה הישראלית אי-פעם, בשבועות אחדים, בעוד שוועדות קודמות, שעסקו בעניינים פעוטים יותר, ישבו שנים.

"14 שנה אני מטפל בזה. העולם החרדי נפתח בשלוש-ארבע השנים האחרונות, ואסור לנו לסגור את הפתח הזה בחוסר הבנה או בהתלהמות", אמר. "התקשורת, האינטרנט, הפלאפונים - הרבנים לא עומדים בזה. יש תהליך נהדר של כניסה לעבודה, ואנחנו יכולים פתאום לסגור את הציר של ההתפתחות. אם לא נעבוד בשכל ישר, לא נבין את הנקודה ההיסטורית שאנחנו בעיצומה עכשיו, נחזיר אותם לחומות".

לדבריו, התאכזב מחוסר שיתוף הפעולה עם הרבנים. "שאלתי בוועדה, הקמתם צוותים שייפגשו עם רבנים? אמרו לי מה פתאום, החרדים לא הסכימו לבוא. מה זו היהירות הזאת? לפני שמגבשים את הוועדה, היו צריכים לשבת עם הרבנים".

בחודשים האחרונים עובר יו"ר ש"ס, אלי ישי, מבמה לבמה, ואומר ש"אלפי חרדים" מתדפקים על דלתות הצבא, ולא מגייסים אותם משום שיש רק גדוד אחד של הנח"ל החרדי לקלוט אותם. את הטענה הזאת, שהצבא מכחיש מכל וכל, מבסס ישי על דובדבני. דובדבני מבהיר שהתמונה מורכבת יותר, ושהבעיה היא שהצבא לא יוצא מגדרו לגייס את מי שניתן לגייס. עם זאת, הוא מאשר כי "רק 60% מהנח"ל החרדי הם חרדים", והיתר הם דתיים-לאומיים, בין השאר בגלל חוסר ביקוש.

מלשכת פלסנר נמסר בתגובה כי "הגענו לנקודת החלטה וצריך להחליט על עקרונות של מתווה אחר בשבועות הקרובים. אין פריבילגיה לעסוק בדיאלוג לנצח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ