גילי כהן
גילי כהן

ראש המטות המשולבים של ארצות הברית, הגנרל מרטין דמפסי, אישר בסוף השבוע כי תרגיל ההגנה האווירי המשותף לצה"ל ולצבא ארצות הברית - שהיה אמור להתקיים בחודש מאי, אך בוטל בינואר בשל "שיקולים מבצעיים" - יתקיים עוד השנה, באוקטובר או נובמבר.

בדברים שאמר לסוכנות הידיעות רויטרס ציין דמפסי כי התרגיל נקבע מחדש לחודשים אלו, אך "המועד הסופי המדויק עדיין אינו ידוע והוא נמצא בדיונים בין צבא ארצות הברית לבין צה"ל". בצה"ל מייחסים חשיבות רבה לתרגיל, ובעיקר במערך ההגנה האווירית, שם הוא הוגדר כ"מרכיב משמעותי בשיפור המוכנות ללחימה" עם צבא ארצות הברית. יתר על כן, אחד מיעדי מערך ההגנה האווירית לשנה זו הוגדר כביצוע מוצלח של התרגיל.

תרגיל ה-AC12 אמור להיות מהגדולים שקיימו שני הצבאות, ונועד לשפר את מערכות ההגנה ושיתוף הפעולה בין שני הצבאות. במסגרתו צפויים להגיע לארץ אלפי חיילים אמריקאים. בין היתר נועד התרגיל לבדוק תרחיש שבו מערכות ההגנה האקטיביות של ישראל - "חץ", "כיפת ברזל" ומערכת ה"פטריוט" האמריקאית - נכנסות לפעילות, והוא יכלול גם אימון ימי, שכולל ספינות קרב עם מערכות נגד טילי אויב. 

הגנרל דמפסי לצד הרמטכ"ל גנץ, בביקורו האחרון בישראלצילום: דובר צה"ל

בחודשים שחלפו מאז דחיית התרגיל בחודש ינואר, קיימו שני הצבאות דיונים על הסדרת מועד האימון מחדש, וכן על המשמעויות הכלכליות לאור דחיית תרגיל הענק. הגנרל דמפסי עצמו, פרסם עם תום ביקורו בישראל בינואר הודעה בדף הפייסבוק הרשמי שלו, בה נכתב כי דחיית האימון המשותף למועד מאוחר יותר השנה, "תאפשר להשיג תוצאת אימונים טובה יותר".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ