נתניהו באיגרת למורסי: יש לשמור על הסכם השלום

מדובר במסר ראשון מצד הדרג הבכיר ביותר בירושלים לנשיא שהושבע היום לתפקידו. כעת נבחנת האפשרות לקיים שיחת טלפון בין השניים בתיווך ארה"ב

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיגר בשבוע שעבר איגרת אישית לנשיא מצרים הנבחר מוחמד מורסי, שהושבע היום (שבת) לתפקידו. פקיד ישראלי בכיר ציין כי באיגרת בירך נתניהו את מורסי על ניצחונו בבחירות, אמר כי הוא מעוניין בשיתוף פעולה עם הממשלה החדשה שתוקם במצרים והביע תקווה שהסכם השלום בין המדינות יישמר על ידי שני הצדדים.

מאז המהפכה במצרים ונפילתו של הנשיא חוסני מובארק ביססה ישראל את קשריה עם מצרים, בעיקר על מגעים עם המועצה הצבאית העליונה שניהלה את המדינה בשנה וחצי האחרונות, וכן עם המודיעין הכללי המצרי. האיגרת של נתניהו למורסי היתה המסר הראשון בדרג הבכיר ביותר שהועבר מישראל לנציג של תנועת האחים המוסלמים, שניצחה הן בבחירות לפרלמנט והן בבחירות לנשיאות.

לאחר פרסום תוצאות הבחירות לנשיאות במצרים ביום ראשון שעבר קיים נתניהו התייעצויות לגבי התגובה הישראלית. לדברי פקיד ישראלי בכיר, לצד ההודעה הפומבית שפורסמה נבחן רעיון לקיים שיחת טלפון בין נתניהו לבין מורסי. ישראל פנתה לארה"ב כדי לגשש סביב האפשרות לקיים שיחת טלפון כזו, אולם לבסוף נזנח הרעיון והוחלט להעביר קודם כל איגרת כתובה מנתניהו למורסי. השבוע צפויים להימשך המגעים עם מצרים, הן בצורה ישירה והן באמצעות ארה"ב, כדי לבחון את האפשרות של שיחת טלפון בין נתניהו למורסי.

הפקיד הבכיר ציין כי האיגרת הועברה ללשכתו של מורסי על ידי שגרירות ישראל בקהיר. באיגרת כתב נתניהו שהסכם השלום בין ישראל ומצרים הוא אינטרס משותף לשתי המדינות ומהווה גורם מכריע בשמירה על היציבות והביטחון באזור. כמו כן איחל נתניהו הצלחה למורסי באופן אישי ולעם המצרי בכלל, על דרכו החדשה לעבר דמוקרטיה.

מוחמד מורסי, היום בקהירצילום: אי-אף-פי

מאז ניצחונו בבחירות לנשיאות הדגישו מורסי ומקורביו כמה פעמים שבכוונתם לכבד את כל ההסכמים הבינלאומיים שעליהם חתמה מצרים, כולל הסכם השלום עם ישראל. מורסי חזר על כך אתמול בנאום ההשבעה שלו והדגיש כי בכוונתו להיות פעיל בעניין הפלסטיני.

"אנו נושאים מסר של שלום לעולם. כפי שהבטחנו תמיד, אנו מדגישים כי אנו מכבדים את התחייבויות המדינה המצרית כלפי העולם", אמר. "אנחנו עומדים לצד העם הפלסטיני על מנת שישיג את כל זכויותיו הלגיטימיות. נפעל להשלמת הפיוס הלאומי כדי שהעם הפלסטיני יעמוד בשורה אחת כדי להחזיר את אדמתו וריבונותו".

ההערכה בירושלים בשלב זה הינה שמורסי אינו צפוי לפגוע ביחסים עם ישראל ולהשאיר את הטיפול בנושא לצבא, למודיעין הכללי ולמי שימונה לשר חוץ בממשלתו, שיגיע ככל הנראה מהחוגים החילוניים ולא מהאחים המוסלמים.

"כרגע אין שום מקום לדאגה מחילופי השלטון במצרים", אמר ל"הארץ" סגן שר החוץ דני אילון. "כל מי שמתגעגע למובארק שכח שהוא לא ביקר כאן אפילו פעם אחת והגעגועים הם נוסטלגיה מיותרת. המסרים שמגיעים מקהיר עם השבעתו של מורסי הם מסרים מרגיעים. ישראל לא מתערבת בנושאים פנימיים במצרים, ומבחינתנו מורסי הוא הנשיא של כל מצרים ואנחנו רוצים לעבוד אתו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ