הקרב הבא של מועצת יש"ע: מי יהיה היו"ר

עם תום המאבק על הבתים בגבעת האולפנה, עולים בקרב המתנחלים יותר ויותר קולות המבקשים למנות את בני קצובר במקומו של דני דיין

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

אטימת הבתים בשכונת האולפנה ביום חמישי נתנה את האות לקרב האמיתי שהולך להתרחש הקיץ בהתנחלויות. לא שוטרי מג"ב שרודפים אחרי נערי גבעות, אלא המלחמה על ראשות מועצת יש"ע - דני דיין מהזרם הפרגמטי מול המבקשים להדיחו - ולהחליפו בבני קצובר.

סאגת המאחזים של השנה האחרונה, האיצה את המחלוקת ה"תת-קרקעית" שיש בקרב המתנחלים מאז פינוי גוש קטיף – מהי הגישה הנכונה לזכותם על הארץ: מאבק חסר פשרות בלי קריצות ובלי דיאלוג, או ניסיונות לעבוד יחד עם הממשלה, להציל מה שאפשר להציל ולגבות את המחיר שניתן לגבות.

המחלוקת באה לידי ביטוי בעיקר סביב חוק ההסדרה. הפלג המיליטנטי יותר, אותו מייצגים אנשי השומרון גרשון מסיקה ובני קצובר יחד עם עמותת "רגבים", הפעילו לובי פוליטי חזק באמצעות חברי הליכוד להעביר את החוק. מועצת יש"ע תמכה בחוק, אך במקביל המשיכה לנהל מו"מ עם הממשלה, כדי להכין מחנות מעבר חלופיים עבור תושבי מגרון והאולפנה. בעיני הקיצוניים, זהו המסר הכפול שמפיל את מאבקיהם פעם אחר פעם: ניהול המו"מ מול הממשלה נותן להם את התחושה שבסוף אפשר להסתדר ולא להכנע ללחצים.

במאמר שפרסם קצובר בסוף השבוע בעיתון "מקור ראשון", הוא תקף את דיין. "הרי כל אחד ידע כי העברת 'חוק ההסדרה' הינה משימה קשה עד מאוד". לדבריו, רק במקרה שבו לנתניהו לא היתה ברירה, היה מאפשר חופש הצבעה לשרי הליכוד – שרובם נטו לתמוך בחוק. לדבריו, "בעוד המערכה על העברת החוק בשיאה, ללכת לשרים ולח"כים ולנהל עימם שיחות על מסלול אלטרנטיבי פירושו לשדר להם כי הם אינם צריכים לשכב על הגדר, פירושו להרוג את הסיכוי להעברת החוק מראש. כל זאת בעת שחברים יקרים מקריבים מבריאותם במאבק למען החוק! ואז עוד להתייצב בשורה אחת עם שובתי הרעב ולשדר מול האומה כעס וזעם על נפילת החוק".

דני דיין. מכנס הבוקר את ראשי המועצותצילום: מועצת יש"ע

לפרסום זה קדמה כתבה בוטה אחרת נגד דיין, שפורסמה ביום חמישי בעיתון "בשבע" הפופול רי – שנמצא בבעלות אנשי קרית הישיבה בית אל. אף על פי שאנשי בית אל בחרו שלא לנהל מאבק על האולפנה, אלא להסתייע באנשי מועצת יש"ע כדי לקבל 300 יחידות דיור במקום השלושים באולפנה, מיד לאחר חתימת ההסכם הפנו לדיין עורף וכעת חוברים למתקפה. על פי הכתבה – ושני מאמרים ברוח דומה שפורסמו בעיתון – מועצת יש"ע מתנהלת בחוסר שקיפות, ראשי המועצות מודרים, וההתיישבות מדברת בשני קולות.

דיין לא נשאר חייב, ובתגובה עקץ בפייסבוק את העיתון על צביעותו: "עיתון ״בשבע״ מקדיש שני מאמרים וכתבה ארוכה בניסיון מגושם לחסל אותי אם לא הייתי קיים, הם היו צריכים להמציא אותם. בזכותי, לא נשאר להם מקום לתקוף את הרב מלמד (הרב של בית אל, ח"ל) על האולפנה...".

כמוצא מן הסבך, ביקש דיין לכנס את מליאת מועצת יש"ע, גוף המונה כמאתיים נציגי יישובים ואישי ציבור, להצביע אמון בו ובדרכו. יו"ר המליאה, עדי מינץ, ממתנגדי דיין, ניסה לגבש רוב להדחה. משראה שאין לכך סיכוי – החליט שלא לכנס את הישיבה. כתחליף, הבוקר (ראשון) יכנס דיין את ראשי המועצות להצבעת אמון בדרכו. במכתב ששלח כתב " לצערי, מינץ דחה אותי בלך ושוב, קבע וביטל, הבטיח להתקשר ולא התקשר, עד שהודיע לי - לא אישית אלא בכתבה רצופת הכפשות מעל דפי עיתון 'בשבע'! - כי החליט לא לזמן את המליאה. כפי שהודעתי, אבקש מהם כתחליף ולו זמני למליאה, להביע אמון בדרכי ובי כיו"ר מועצת יש"ע". כך או כך, ההערכות בקרב עסקני ההתנחלויות הן שדיין כבר החליט לפרוש מתפקידו. כעת הוא רק רוצה שדרכו תזכה לתמיכה כדי שיוכל לחפש מחליף ולפרוש כמנצח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ