בג"ץ קיבל את בקשת המדינה לדחות את פירוק הבתים בגבעת האולפנה

בחודש מאי קבע בג"ץ כי הבתים, שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית, יהרסו עד ל-1 ביולי. המדינה קיבלה אורכה עד נובמבר כדי להעתיק את הבתים

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין

בג"ץ קיבל היום (ראשון) את בקשת המדינה לדחות את המועד האחרון לפינוי חמשת המבנים בשכונת האולפנה בהתנחלות בית אל, שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית. כזכור, בחודש מאי קבע בג"ץ כי עד ל-1 ביולי יהרסו המבנים, וכעת קבעו השופטים כי הבתים יפונו עד לאמצע נובמבר.

בשבוע שעבר פינתה המדינה את חמשת הבתים מיושביהם למחנה זמני סמוך, וביקשה אורכה לביצוע פסיקת בג"ץ מחודש מאי. זאת, על מנת לפרק את הבתים ולהעבירם למקום אחר. פרקליט בעלי הקרקע, עו"ד מיכאל ספרד, התנגד לבקשת האורכה.

בהחלטתו קבע נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס כי בהנחה שמבני הקבע אכן פונו מכל אדם וחפץ והמבנים היבילים הועברו למקום אחר, ובהתחשב בלוח הזמנים שנקצב לפירוק והסרה של מבני הקבע, הוא והשופטים האחרים בהרכב, סלים ג'ובראן ועוזי פוגלמן, לא רואים מניעה לאפשר את האורכה.

מבקשת המדינה לבג"ץ לדחות את הפינוי עולה כי עדיין לא ברור האם בכלל ניתן להרכיב את המבנים בחזרה. בהודעה שהגישה הפרקליטות, היא הודיעה כי תהליך הסרת המבנים, הכולל תכנון ופירוק המבנים והוצאת התכנית אל הפועל, צפוי להתחיל מיד עם פינוי הבתים בתחילת יולי ולהסתיים באמצע נובמבר.

לבקשה צורפו תצהירים של מזכיר הממשלה, מתאם פעולות הממשלה בשטחים וכן של בצלאל טרייבר, סמנכ"ל משרד הבטחון האחראי על הפרויקט. על פי הבקשה, "בשים לב להד הציבורי לו זכה הנושא, ולאור רגישות הנושא, ראה הדרג המדיני חשיבות להקטין את פוטנציאל העימות מול תושבי המקום. במסגרת גישה זו, בין היתר, הדרג המדיני ראה לנכון להסיר את מבני הקבע, בדרך העתקם ממיקומם הנוכחי. נדגיש – הסרת מבני הקבע נעשית שלא בדרך של הריסתם באתרם".

המדינה לא צירפה חוות דעת של מהנדס, אך כתבה כי "אגף מבצעים לוגיסטיים ונכסים הניח תשתית הנדסית מפורטת. במסגרת שלב הראשון, תכנון הפירוק, נעשה כבר החלק העקרוני, אולם נדרשים חודש וחצי נוספים להשלמת תכנון הפירוק, אשר ניתן יהיה לעשותו רק כשהבתים יפונו. בשלב השני והשלישי, סדרי הפירוק יהיו כדלקמן: בשלב הראשון ייערך פירוק ראשוני של גגות דלתות וחלונות, ולאחריו יוסר הבניין בשני שלבים – קומה ג' וגג הבניין, ואחריה קומות ב' וא', כאשר קליפת הבניין תחולק בסך הכל ל-18 חלקים". לאחר מכן כותבת המדינה: "בשלב הרביעי ייבנו הבתים מחדש תוך בחינת אפשרויות השימוש בחלקים שנוסרו".

העותרים - בעלי הקרקע שמיוצגים על ידי ארגון יש דין - כתבו לבג"ץ בתגובה לבקשת המדינה כי "בצער רב נאלצים העותרים לקבוע כי בהגשת בקשה זו, בעיתוי ובאופן שבה הוגשה, ארבעה ימים לפני המועד שקבע בית המשפט הנכבד לביצוע צווי ההריסה (כשבתוכם נמנים ימי השבת), תוך הצבת בית המשפט בפני עובדות מוגמרות, מבזים המשיבים פעם נוספת במסגרת תיק זה את בית המשפט הנכבד".

פינוי הבתים בגבעת האולפנה, לפני שבועצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ