עמוס הראל
אבי יששכרוף

ביקור שלא זכה בשבוע שעבר לתשומת לב של ממש בתקשורת הישראלית מספק עדות לבריתות החדשות המתהוות במזרח התיכון. חאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של החמאס, בא בשבוע שעבר לעמאן והתקבל בכבוד מלכים בארמונו של עבדאללה, שבו סעד ארוחת ערב עם המלך הירדני.

זהו ביקורו השני של משעל בעמאן בחצי שנה. הפעם בא לירדן כדי להשתתף בהלווייתו של איש החמאס כמאל רנאג'ה, שחוסל בדמשק בשבוע שעבר. לפני יותר מעשור, לאחר שהירדנים תפסו משלוח נשק גדול שלטענתם ייעדו אנשי החמאס להעברה לגדה המערבית, סולקה הנהגת הארגון מעמאן. בינואר השנה, בעודו מחפש מקום חדש ללשכה המדינית לאחר בריחתו מדמשק, בא משעל לירדן כנספח לפמלייתו של  האמיר של קטאר. הירדנים הסכימו לקבלו, לאחר התלבטות, אולם המעיטו מהערך שהעניקו אז לביקור במישור הרשמי. הפעם, משעל בא בראש משלחת של החמאס וזכה ליחס של אורח רם מעלה.

משעל ועבדאללה בפגישתם בעמאן, בשבוע שעברצילום: אי–פי

כמעט במקביל יצאה משלחת של האחים המוסלמים הירדנים לביקור אצל הנהגת החמאס ברצועת עזה. כל זה קורה, כמובן, בהשראת ניצחון האחים המוסלמים בבחירות לנשיאות במצרים. הנשיא החדש, מוחמד מורסי, קרא בנאום ההשבעה שלו בסוף השבוע להשלמת הפיוס הפלסטיני בין החמאס לפתח. עם זאת, המו"מ בין הצדדים הפלסטיניים הנצים טרם הואץ מחדש ומקורות מצריים אמרו אתמול לכלי תקשורת ערביים כי עד כה לא נקבע מועד לחידוש השיחות של הפלגים. מה שברור הוא שניצחונו של מורסי בסיבוב השני של הבחירות לנשיאות מפיח רוח מחודשת במפרשי החמאס, הרואה בכל הישג כזה חיזוק ממשי למעמדו באזור.

חאלד משעל מעוניין כנראה להעביר את לשכתו, הממוקמת כעת באופן זמני בקטאר, לירדן. עבדאללה, הנאבק לרסן מחאה מתמשכת נגד שלטונו, צריך לתמרן בזהירות בין הכוחות השונים הפועלים בזירה. מי שאינן מרוצות מסימני ההתקרבות בין ירדן לחמאס הן ישראל והרשות הפלסטינית. אנשיו של יו"ר הרשות, מחמוד עבאס, מודאגים מקריאת התיגר של החמאס ומהתקרבותו האפשרית של משעל לגדה. גם ישראל אינה רואה את ההתפתחות הזו בעין יפה.

טיל לעבר סיני

היום דווח בתקשורת על על ירי טיל לסיני, כנראה לטווח בינוני "מכיוון מזרח". כיוון שאפילו התקשורת המצרית אינה מאשימה את ישראל באחריות למעשה התוקפנות, ההסבר המסתמן לתקרית ברור: מדובר כנראה בניסוי ירי, או מצד ארגון פלסטיני בעזה או מצד חוליה בדואית במזרח סיני. זה כמה חודשים משתמשים הפלגים מעזה בסיני כבחצר האחורית שלהם, כשטח אימונים וניסויים, לצד מרחב שממנו אפשר במקרה הצורך לצאת לפיגועים כנגד שטח ישראל, בנגב הדרומי.

ניסוי הירי מצטרף לדאגה הגוברת בישראל מהתעצמות מערך ייצור הרקטות של החמאס והג'יהאד האיסלאמי. בתחילת יוני תקף חיל האוויר פסי ייצור של תעשיית הנשק העזתית. כבר לפני כשנה דווח על הערכה כי שני הפלגים מחזיקים ברשותם רקטות שביכולתן לפגוע בגוש דן. אז דובר על רקטות פאג'ר שהוברחו מאיראן, אולם צריך לקחת בחשבון גם שהפלסטינים נמצאים בעיצומו של תהליך מתמשך לשיפור הרקטות מייצור עצמי והארכת טווח פגיעתן. במקרה של הסלמה נוספת, ישראל צריכה להיערך לא רק לירי לעבר גוש דן, אלא לניסיון מעזה לשבש את התחבורה האווירית לישראל, באמצעות ירי לאזור נמל התעופה בן-גוריון שמטרתו הפחדה.

הלווייתו של איש החמאס כמאל רנאג'ה בשבוע שעברצילום: רויטרס

בכל הדיווחים האלה משתלבת לכאורה גם פרשת חיסולו של איש החמאס כמאל רנאג'ה, שגופתו נמצאה בדמשק ביום רביעי האחרון. גורמים בחמאס תיארו את רנאג'ה כפעיל מרכזי במערך הברחות הנשק של הארגון, קשרו את חיסולו להתנקשות בבכיר הארגון מחמוד אל-מבחוח בדובאי לפני שנתיים וחצי וכמובן, האשימו את ישראל באחריות לרצח נוסף.

אלא שיותר מדי פרטים בסיפור הזה לא מסתדרים. ראשית, לפי הפרסומים מסוריה, גופתו של רנאג'ה עברה התעללות קשה וממושכת. זו לא נראית כהתנהגות של חוליית מודיעין סודית, המבקשת לצאת מזירת הפעולה במהירות האפשרית לאחר השלמת משימתה. שנית, האיש עצמו כנראה פחות חשוב מכפי שהוא מתואר על ידי בכירי החמאס. שלישית, לנוכח המלחמה הפנימית העקובה מדם המשתוללת מסוריה, דמשק כבר מזמן אינה תחנה מרכזית כפי שהיתה במערך ההברחות של החמאס. אם ישראל מסתכלת כעת על הברחות, עליה להיות מוטרדת יותר ממה שקורה בציר שבין מחסני הנשק של משטר קדאפי שנבזזו בלוב לבין סיני והרצועה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ